Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prečo EUCOM obnovil svoju vojenskú stratégiu? - chelemendik.sk

 

Prečo EUCOM obnovil svoju vojenskú stratégiu?

2020-05-26  (17:21)

 - Prečo  EUCOM obnovil svoju vojenskú stratégiu?

28.1.2016

Andrej Polunin 

V stredu, 27. januára, Európske veliteľstvo Ozbrojených síl USA (EUCOM) predstavilo svoju obnovenú vojenskú stratégiu v Európe.  Za prioritnú úlohu  bolo v dokumente označené „zadržiavanie ruskej agresie“.  Ďalšími úlohami USA v Európe budú konkrétne pôsobenie proti medzinárodným hrozbám a zachovanie strategických partnerstiev. 

„Hoci Rusko podporuje rad spoločných úsilí zápasu s terorizmom a drogami, tieto opatrenia zostávajú v tieni ignorovania Ruskou federáciou suverenity jej európskych susedov a porušovania početných dohôd, ktoré požadujú od Ruska konať v rámci medzinárodných noriem, — píše sa v dokumente. 

Podľa mienky  EUCOM, riziká z Ruska pochádzajú nielen z  východu, ale aj zo severu. Konkrétne, kvôli „narastajúcemu agresívnemu správaniu a militarizácii Arktiky“.  „Rusko hádže závažnú výzvu našim spojencom a partnerom v rozličných regiónoch, je to globálny problém, ktorý vyžaduje globálnu reakciu,“ — zdôrazňuje sa v obnovenej vojenskej stratégii. 

Mimochodom, na juhu za hlavné nebezpečenstvo pre Európu USA považujú teroristický Islamský štát*.

Okrem toho, v dokumente sa spomína, že Európu  taktiež ohrozujú „stúpajúci potenciál protivníka v oblasti výroby balistických rakiet, šírenie zbraní hromadného ničenia, infekčné ochorenia, kybernetické útoky, medzinárodné a národné a teroristické organizácie a taktiež nezákonný obchod s drogami“.

„Naše veliteľstvo uskutočnilo významnú prácu, sústreďujúc svoju pozornosť do rovnakej miery na revanšistické Rusko, masovú migráciu a teroristov,“ - vyhlásil Philip Breedlove, generál  veliaci  EUCOMu.

Generál Breedlove zvlášť zdôraznil, že cieľom obnovenej vojenskej stratégie je to, aby Európa zostala jednotnou, slobodnou a mierovou. 

Moskva už mimoriadne negatívne zareagovala na novú európsku  stratégiu USA. Ako vyhlásil stály zástupca Ruska pri NATO Alexander Gruško, „je nemožné  to okomentovať v korektnej podobe, pretože táto téza (o nevyhnutnosti zadržiavať „ruskú agresiu“) je absolútne odtrhnutá od reality.“

„Takáto formulácia je „nevyhnutná pre USA predovšetkým nato, aby zhromaždili spojencov, zástupy ktorých sa behom posledného času akosi rozkymácali  — s ohľadom na nové hrozby a výzvy, ktoré vyžadujú kolektívne reakcie. USA ich chcú zhromaždiť pod svojimi ramenami  a prinútiť viac investovať do obranného sektoru, posilňovať východné krídlo, vybudovať novú železnú oponu,“ — povedal Gruško vo vysielaní ruskej televízie Rossija 24.

- Čo stojí za schválením  novej stratégie, ako ovplyvní vojenskú politiku USA v Európe? 

— Príčiny schválenia novej stratégie sú hlbšie, než jednoducho prianie USA stmeliť svojich európskych spojencov,  - podotýka zástupca riaditeľa Taurického informačno-analytického centra RISS Sergej Jermakov.

Pred vážnym vyhrotením vzťahov s Ruskom hlavná úloha Európskeho veliteľstva USA sa formulovala ako „zabezpečenie priaznivého bezpečného prostredia“. Pod tým sa chápalo práve postavenie európskych spojencov do pevného radu  a upevnenie NATO ako nástroja, legalizujúceho vojenskú  prítomnosť USA v regióne.

Pokiaľ ide o upevnenie NATO, niekde sa to Američanom podarilo, niekde nie. Európske členské krajiny aliancie sa neponáhľali – a, mimochodom, sa neponáhľajú doteraz -  zvyšovať výdavky na obranu. Áno, niektoré pohraničné krajiny ako napríklad Poľsko  a Estónsko zdvihli úroveň vojenských výdavkov do výšky 2% z HDP, ale ich vklad do celkového financovania NATO je bezvýznamný.

Samotné Európske veliteľstvo USA behom posledných 10  rokov závažne bolo zredukované čo do svojej početnosti. Pritom rozsah území, kontrolovaných  EUCOM, sa dokonca zväčšil vďaka Arktike. Áno, formálne zo zóny, za ktorú je zodpovedné EUCOM odišla časť Afriky, pretože bol vytvorené Africké  veliteľstvo USA, ale v skutočnosti sa AFRICOM v mnohom opiera o  zdroje  EUCOMu.

Neurčité úlohy, obmedzené  zdroje a — povedzme to na rovinu — absencia závažných vojenských hrozieb v Európe  do posledného času umožňovali EUCOMu existovať dostatočne komfortne. V správach veliteľa EUCOMu pre Senát a Kongres USA sa opakovali tradičné súbory úloh a tradičné formulácie. Ale po udalostiach na Kryme v roku 2014  sa všetko  zmenilo. 

Pre  EUCOM sa stalo nepríjemným prekvapením, že ruská armáda môže úspešne pôsobiť za podmienok, približujúcich sa bojovým. Konkrétne, uskutočňovať bez jediného výstrelu operácie, ktoré sa podľa natovskej kvalifikácie hodnotia ako „humanitárna intervencia“.

V konečnom dôsledku si USA spravili z Krymu  svoje závery. A tieto závery priamo ovplyvnili  to, že princípy vojenského budovania v Európe sa budú prehodnocovať.

SP: — Čo znamená  takéto prehodnocovania v praxi? 

— USA zvýšili pre Európu úroveň  hrozby veľkého vojenského konfliktu. To malo za následok zmeny  v takzvanej koncepcii popredného bazírovania smerom k zosilneniu  vojenskej prítomnosti v Európe — pričom ani nie tak kvantitatívne, ako kvalitatívne. 

Doteraz naozaj jednotné sily NATO v Európe neboli. Každá európska krajina  sa samostatne venovala vojenskému budovaniu a z času na čas sa zúčastňovala na časovo obmedzených spoločných cvičeniach aliancie. 

А teraz pred EUCOMom stojí kľúčová úloha stať sa jadrom Zjednotených vojnových síl NATO v Európe. Teraz sa Európe bude realizovať práca na operatívnom budovaní  nevyhnutnej vojenskej infraštruktúry. Vrátane výzvednej a taktiež infraštruktúry, zabezpečujúcej kvalitnejšie bojové riadenie. V podstate reč je o vytvorení v Európe hustej siete malých oporných bodov, ktoré by v potrebnom čase umožnili Američanom pružne presúvať Ozbrojené sily USA.

Pričom, nová stratégia v Európe bude pasovať k  obnovenej stratégii NATO, ktorá bola schválená v roku 2015 a ktorá počíta s prechodom k dlhodobému vojenskému plánovaniu. Je jasné, proti  komu tento systém bude zameraný – proti Rusku. 

V konečnom dôsledku, americkí vojaci budú prítomní v Európe na základe rotácie a budú lokalizovaní v bodoch, ktoré podľa mienky EUCOMu sú najzraniteľnejšie z hľadiska možného prípadu ruskej agresie. Takáto stratégia aj umožní USA zadržiavať Rusko – a okrem iného vyvíjať na Rusko politický tlak. 

SP: — Tieto kroky USA  nás bud výrazne obmedzovať?

— Počas rokov  Studenej vojny sme stáli s NATO tvárou v tvár a nachádzali sa na hranici reálneho  stretu. Obidve strany budovali plán, ako viesť vojnu a vtedy USA mali v Európe viac ako  400 tisíc vojakov. 

Teraz, prirodzene, o podobnom rozsahu konfrontácie nie je reč. Po zosilnení americkej prítomnosti sa v Európe bude nachádzať iba cca 80 tisíc vojakov USA. 

Obmedzuje nás však to, že Američania budujú práve systém.  Samostatne  EUCOM nás neobmedzuje, samostatne NATO tiež nie. Ale ak sa prvky zhromažďujú dokopy, keď sa kombinujú všeobecné sily, jadrové sily, protiraketová obrana – potom systém začína predstavovať dostatočne serióznu hrozbu pre Rusko. 

SP: — Ako by sme na to mali  reagovať?

— Investovať do obrany a budovať zodpovedajúce obranné línie. Je to nevyhnutné, hoci práve takéto roky môžu rozpútať ďalšiu  naháňačku v zbrojení…

— V súčasnosti dochádza k postupnej výmene lídrov v svetovom geopolitickom priestore, — je presvedčený akademik Akadémie geopolitických problémov, bývalý šéf Hlavného riaditeľstva medzinárodnej vojenskej spolupráce Ministerstva obrany RF generál-plukovník Leonid Ivašov. 

— Západ odpracoval svoje a odchádza  a strieda ho éra Východu. V rámci tohto procesu sme svedkami povstania proti americkému diktátu. Deje sa to všade, proti Washingtonu  začínajú vystupovať dokonca aj jeho  nedávni spojenci — Saudská Arábia a Turecko. Vidíme, že Irán dosiahol svoj cieľ – oslobodenie od sankcií — v rámci tohto celosvetového procesu. Odmietanie amerického diktátu je viditeľné aj v Európe. 

Ale ako prvé hodilo Američanom rukavicu Rusko. Práve preto sa USA pokúšajú potlačiť ruskú snahu  o nezávislosť plus udržať si Európu pod svojou kontrolou. Inak je tam riziko, že oslobodenie od americkej diktatúry sa premení na masové skoordinované hnutie. 

Aby bola Európa zjednotená, je potrebné demonštrovať jej vonkajšiu hrozbu — to je bežná prax USA. Keď hrozba sa začína rozpadať — raz je to Islamský  štát, inokedy utečenci z Blízkeho  Východu a krajín Severnej Afriky,— Rusko ustupuje do úzadia a solidarita NATO začína praskať po švíkoch.  Preto Američania robia všetko, čo môžu, aby RF vystupovala v zvyčajnej roli hlavného nepriateľa. 

Pripomeniem, v roku 2015 USA schválili novú Stratégiu národnej bezpečnosti. V tomto dokumente je Rusko  spomenuté  13 krát  a iba v negatívnom kontexte. V roli hlavného strašiaka RF vystupuje aj v obnovenej vojenskej doktríne USA. A teraz sa Američania pokúšajú prepísať potrebným štýlom aj stratégiu NATO. 

Myslím si, že niečo iné očakávať od USA za súčasných podmienok je nemožné…


* Islamský  štát bol rozhodnutím Vrchného súdu RF z 29. decembra 2014  uznaný za teroristickú organizáciu, činnosť ktorej je na území Ruska zakázaná.  


Zdroj:  http://svpressa.ru/politic/article/141131/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |