Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Pre Trnku sa môže vymeniť aj premiér - chelemendik.sk

 

Pre Trnku sa môže vymeniť aj premiér

2021-12-04  (04:13)

 - Pre Trnku sa môže vymeniť aj premiér

31.10.2010

Sulík: Pre Trnku sa môže vymeniť aj premiér krajiny


Bratislava - Opätovná voľba Dobroslava Trnku na post šéfa Generálnej prokuratúry môže podľa predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS) znamenať i možné zmeny na čele slovenskej vlády. Pripustil to v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

Podľa Sulíka návrh poslanca Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) nenesie žiadnu logiku a za týmto kandidátom môže byť priamo predseda klubu Mikuláš Dzurinda.

"Nevedeli o tomto (návrhu, pozn. red.) ani ostatní koaliční partneri. Mám za to, že o tom vedel Mikuláš Dzurinda, lebo pochybujem, že pán Janiš by si niečo také dovolil urobiť len tak sám," povedal.

Podľa Sulíka je otázne, či chce Trnku priamo Dzurinda, alebo ide alebo nejde o dohodu medzi SDKÚ a Smerom-SD, ktorý takisto predstavil Dobroslava Trnku ako svojho kandidáta na generálneho prokurátora. "Ja neviem, čo za tým je, mňa jednoducho postup celej strany SDKÚ prekvapil, obzvlášť pána Dzurindu, ktorý jasne porušil dohody," povedal predseda parlamentu.

trnka, radičová

Podľa Sulíka môže Radičová technicky spojiť voľby prokurátora s hlasovaním o dôvere vlády.Sulík nevylúčil ani spor medzi Dzurindom a premiérkou Ivetou Radičovou. "To, že ich vzťah nie je najlepší, je známe," povedal šéf SaS.

Podľa neho môžu voľbou Trnku nastať vo vzťahu k vláde rôzne situácie a priznal, že jednou z alternatív môže byť i výmena na poste premiéra SR. "Je to jedna z možností, ktoré môžu nastať. Musíme počkať, čo sa naozaj stane," dodal s tým, že pád vlády je otázkou pre samotnú premiérku.

Tá v Sobotných dialógoch povedala, že kvôli Trnkovi svojou demisiou nepohrozí.

Béla Bugár

Začiatok konca jednotného hlasovania?

Bugár: Bude to koniec súdržnosti

Ak SDKÚ-DS podporí Trnku, mohlo by podľa predsedu poslaneckého klubu Most-Híd Bélu Bugára znamenať koniec súdržnosti koaličných poslancov v podpore vládnych návrhov zákonov.

Podľa Bugára sa koalícia v prípade voľby nového šéfa generálnej prokuratúry dostala do štádia, kedy "otázka hľadania či nehľadania spoločného kandidáta hovorí o tom, že vládna koalícia má problémy so súdržnosťou". Problém môže nastať v podpore návrhov z dielní ministrov.

"V tomto momente už nie ani tak dôležitá osoba, či sa dohodneme na jednom kandidátovi, ale otázka, či je vôbec politická vôľa sa dohodnúť. Keď som hovoril o začiatku konca, ak sa nedohodne vládna koalícia, ak jeden z koaličných partnerov pomocou opozície pretlačí alebo pomôže pretlačiť iného kandidáta, tak v tom momente sa môže stať, že niektorí poslanci nebudú chcieť podporiť návrh vládnych ministrov," povedal Bugár v diskusnej relácii STV O päť minút 12.

Dodal ale, že koniec súdržnosti koalície nikto nechce: "Máme určité informácie, že bude ťažké dohodnúť sa, ale urobíme všetko preto, aby dohoda bola."


V SDKÚ-DS im dali košom

Problém okolo voľby generálneho prokurátora znepríjemnil fungovanie koalície ešte v predchádzajúcom týždni. Koalícia totiž do volieb vstúpila s tým, že nemá spoločného kandidáta. Návrh poslanca SDKÚ-DS Stanislava Janiša, ktorý nominoval Trnku, vyvolal rozpory.

Trnku totiž podporuje opozícia na čele so Smerom-SD, a tak má zatiaľ najväčšiu šancu na zvolenie.

SaS, KDH a Most-Híd presadzujú Evu Miššíkovú. Trojicu kandidátov dopĺňa Ján Hrivnák, ktorého navrhla poslankyňa Jana Dubovcová (SDKÚ-DS).

Ako uviedol Béla Bugár, koaliční partneri SDKÚ-DS mali záujem podporiť nakoniec v jednotnej voľbe Hrivnáka. "Na poslednom stretnutí predsedov politických strán sme ponúkli možnosť, že podporíme pána Hrivnáka, nech má teda koalícia jedného kandidáta, ale nebolo to akceptované," povedal šéf Mostu-Híd.

Hrivnáka pritom nepriamo podporila i premiérka. Tá ale dodala, že o všetkom sa bude ešte rokovať na úrovni Prezídia SDKÚ-DS a následne na utorkovej Koaličnej rade.

Koaličná dohoda

 

Koho nakoniec zvolia?

Bugár vylúčil, že by sa nakoniec SDKÚ-DS na tajnom hlasovaní nezúčastnila. Nevedel ani povedať, či v prípade generálneho prokurátora hrozí opakovaná voľba.

"Sú tu rečičky o tom, že už je rozhodnutých viac poslancov, ako je treba na voľbu generálneho prokurátora, hlasovať v prospech pána súčasného prokurátora Trnku. Uvidíme," dodal.

Podľa Sulíka o voľbe Trnku za prokurátora nie sú úplne presvedčení ani niektorí poslanci Smeru-SD. "Musíme sa nechať prekvapiť," dodal predseda NRSR.

Národná rada bude v tajnom hlasovaní rozhodovať o novom generálnom prokurátorovi v stredu 3. novembra.

 

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |