Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Pravoslávni dnes slávia Krst (Kreščenie) – jeden z hlavných pravoslávnych cirkevných sviatkov - chelemendik.sk

 

Pravoslávni dnes slávia Krst (Kreščenie) – jeden z hlavných pravoslávnych cirkevných sviatkov

2020-08-02  (12:55)

 - Pravoslávni dnes slávia Krst (Kreščenie) – jeden z hlavných pravoslávnych cirkevných sviatkov

19.1.2016

V tento  deň sa ľudia zvyknú kúpať v špeciálnych ľadových dierach – takzvaných  jordanoch. Nech je počasie akékoľvek  - ľudia sa ponárajú do vodných nádrží, pripomínajúc si, ako tento obrad v rieke Jordan absolvoval samotný Ježiš Kristus.


VIDEO nájdete TU:
 

Niektorí dlho stoja v kúpeli, iní sa ponáhľajú čo najrýchlejšie von z ľadovej  vody.  Pre tisícky ľudí sláviť Kreščenie za zvonu zvonov rovno v centre hlavného mesta sa už stalo  dobrou  tradíciou. Kamerunčan Andre je tu už druhý rok po sebe. Hovorí, že je to aj daň tradíciám novej domoviny, aj ešte jedna možnosť, ako sa obrátiť k Bohu. 

Väčšina verí, že voda je počas Kreščenia svätá, zmýva všetky hriechy. A aj napriek tomu, že sviatok tento rok pripadol na pracovné  dni, ľudia trpezlivo stáli  v rade. Niekedy nejednu hodinu, aby sa mohli ponoriť do vody. 

„Každý rok sa idem ponoriť, už šesť rokov po sebe, je to jednoducho úžasné, ako sa znovu narodiť. Človek sa cíti proste skvelo.“ - hovorí Vitalij Tarasenko. 

Tento rok v Moskve bolo zriadených takmer 60 miest na kúpanie. Majú tam služby  lekári a záchranári, sú tam aj teplé prezliekarne a poľné kuchyne s  horúcim čajom. Iba behom noci sa  v hlavnom meste do ľadovej kreščenskej vody ponorilo takmer  90 tisíc ľudí. 

Serebriannyj bor je jedno z najpopulárnejších miest na kúpanie. Tu sa tradične očakáva veľké  množstvo záujemcov o ľadový kúpeľ.  O to viac, že aj počasie je vhodné: vzduch  -10, voda +4. O dosť chladnejšie  bolo túto  noc vo Vladivostoku. Metelica, víchrica. Voda sa pokrývala ľadom. Ale to aj tak nikoho neodradilo. 

Mínus  30 ten o večer v Krasnojarsku tiež neznamenalo dôvod zostať doma. Hlavný kreščenský kúpeľ zriadili rovno na brehu rieky Jenisej. Od zimy ľuďom vyrážalo dych a emócie boli  veľmi  intenzívne. 

V Čerkessku pri vstupe do vody sú aj pravoslávni, aj moslimovia. Za rachotu ohňostroja slávia sviatok spolu. Medzi návštevníkmi je veľa detí  - jedni sa ponárajú do vody s rodičmi, ďalší  sa ponárajú sami.  Pri východe každý dostane darček. Za odvahu. 

Pravoslávna cirkev nepovažuje kúpanie sa v ľadovej vode za povinný rituál. Aj napriek tomu fronty k miestam kúpania sa nezmenšili ani k ránu. Hoci ponoriť sa dá ešte behom celého dňa. Okrem toho sa ľudia ponáhľajú nabrať si vodu v chrámoch. Ak bude treba, hovoria veriaci, môže pomôcť zotaviť telo aj ducha. 

Zdroj: http://www.1tv.ru/news/social/300245

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |