Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Povodne spôsobilo aj znečistenie - chelemendik.sk

 

Povodne spôsobilo aj znečistenie

2020-02-04  (08:17)

 - Povodne spôsobilo aj znečistenie

Povodne nespôsobil len dážď, ale aj znečistené korytá riek

Desiatky ľudí počas vianočných sviatkov doplatili na to, že sa o korytá riek nik nestará. S vodou v domoch zápasili obyvatelia stredného, južného a východného Slovenska. Mestá a obce tvrdia, že povodne nemá na svedomí iba daždivé počasie. Štátu vyčítajú, že brehy riek iba zarastajú a vo vode končí množstvo smetí.

"Rieky a potoky nie sú čistené, čo napomáha vznik povodní," povedal starosta obce Kamenín v okrese Nové Zámky Ladislav Benefi. V tejto obci v nedeľu zaznamenali najhoršiu situáciu, vyhlásili najvyšší, tretí povodňový stupeň. Hladina Hronu tam stúpla o meter, dosiahla zhruba 5,5 metra. "Voda ohrozuje približne 10 chatiek a ornú pôdu. Našťastie domy nie sú v nebezpečenstve," podotkol Benefi.

Hrozba záplav strašila hlavne južné Slovensko. Druhý povodňový stupeň trval na východe v okrese Michalovce v povodí riek Latorica a Laborec. Obyvatelia stredného Slovenska odpratávali spúšť po záplavách. Škody v tisícoch eur vyčíslili ľudia z Neresnice vo Zvolene. Išlo o najviac postihnutú oblasť, desiatky ľudí evakuovali z ohrozených príbytkov. Domov sa vrátili v sobotu, keď voda opadla.

"Voda nám zaliala dom, pivnicu aj auto. Nik nám nepomôže. Poisťovňa nás nepoistí, lebo sme v rizikovej oblasti blízko rieky Neresnica. A mesto už roky sľubuje, ako zreguluje rieku, ale zatiaľ len čakáme a platíme dane," sťažuje sa Jaroslava Finková. Jej susede Berte Ružičkovej tiež vytopilo dom. "Každý rok je tu taká pohroma," podotkla.

Primátor Zvolena Miroslav Kusein (Smer) odbíja kritiku s tým, že rieka Neresnica nespadá do jeho kompetencií. "Má sa o to starať Povodie Hrona. Nemôžeme za to, že nič nerobia," uviedol Kusein.

...

Povodie Hrona patrí pod štátny Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý každoročne dostáva milióny eur na protipovodňové opatrenia. Vláda naposledy 9. decembra odklepla takmer 7 miliónov eur z Environmentálneho fondu, aby ich podnik použil na protipovodňovú výstavbu. Riaditeľ štátneho podniku Peter Nemčok v nedeľu na kritiku nereagoval. Celý deň nedvíhal mobil.

Podľa Kuseina problémom sú aj samotní ľudia žijúci pri Neresnici. "Nemajú tam čo robiť, lokalita nie je vhodná na bývanie . Ani regulácia potoka nezabráni záplavám. Rieka by sa dostala do blízkosti Hrona, prípadne Slatiny a bolo by to o tom istom," podotkol Kusein.

Povodne počas Vianoc sužovali aj Rómov z bytovky v časti Zvolen-Pustý hrad. V susednej obci Lieskovec zaplavilo niekoľko domov. S rozvodnenými riekami cez víkend zápasili aj východoslovenské obce najmä v povodí rieky Uh. Jej hladina nebezpečne stúpla pre výdatné dažde a topenie sa snehu na Ukrajine.

Okrem materiálnych škôd si záplavy vyžiadali aj dve obete. Ešte v piatok sa utopila 70-ročná dôchodkyňa z Podbrezovej. V sobotu prišiel o život muž v Hronoviach na juhu Slovenska .

Zdroj: pravda.sk

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |