Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slovensko ohrozujú povodne - chelemendik.sk

 

Slovensko ohrozujú povodne

2020-06-03  (13:58)

 - Slovensko ohrozujú  povodne

Hrozivá predpoveď SHMÚ: Čo nezatopia povodne, rozfúka vietor

bb | 16. mája 2010  15:00

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v nedeľu doobeda rozšíril hydrologickú výstrahu tretieho stupňa aj pre ďalšie regióny. Povodne z trvalého dažďa tak už okrem väčšiny stredného Slovenska hrozia aj v takmer celom Košickom kraji. Problém môžu spôsobiť zvýšené hladiny riek i pôda, ktorá nedokáže veľké množstvo zrážok vsiaknuť.

Tretí stupeň predstavuje najvyšší typ varovania, aký meteorológovia môžu vydať. "Upozorňuje na jav, ktorý svojou intenzitou vážne ohrozuje aktivity človeka a môže spôsobiť škody veľkého rozsahu. Vyskytuje sa veľmi zriedkavo," píše sa na stránke SHMÚ.

Ústav zároveň vydal meteorologickú výstrahu 2. stupňa. Na západe a časti stredného Slovenska má fúkať prudký nárazový vietor. Na Horehroní a Liptove má dosahovať rýchlosť až 35 m/s. "Pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," informujú meteorológovia.

Hydrologická výstraha

Mapa SHMÚ
zdroj: SHMÚ

3. stupňa platí pre regióny: Horné Považie a Liptov, Oravu, Kysuce, Horný Hron, Slanú, Dolný Hron, Ipeľ, Dolný Bodrog, Hornád a Hnilec

2. stupňa platí pre regióny: Záhorie- krajný západ, Stredné Považie, Dolné Považie, Dolná Nitra a Žitava, Horná Nitra, Poprad, Torysa, Horný Bodrog.

Meteorologická výstraha

Vystraha SHMÚ
zdroj: SHMÚ

2. stupňa platí pre regióny: Záhorie, Podunajská nížina Západ, Podunajská nížina Východ, Liptov a Horehronie.

Pre zvyšok Slovenska platí výstraha 1. stupňa pred silným vetrom a dažďom.

Zdroj: pravda.sk


Meteorológovia vyhlásili stav ohrozenia, avizujú silné povodne

Lukáš Milan | 14. mája 2010  15:12 - aktualizované 14.5.2010  16:07 

Slovensku hrozia cez víkend silné záplavy. Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil stav ohrozenia pre stredné Slovensko. Od Talianska sa totiž blíži studený front, ktorý prinesie so sebou veľký prílev zrážok. SHMÚ vydal výstrahu najvyššieho - tretieho stupňa pre celé stredné Slovensko od Kysúc, cez Liptov až po Rimavskú Sobotu a Lučenec. Druhý stupeň platí pre zvyšok Slovenska.
Posledný týždeň zasiahli niektoré oblasti silné búrky a spôsobili lokálne záplavy. Najnovšie však veľká voda hrozí celému strednému Slovensku. Meteorológovia vydali výstrahu tretieho stupňa.
Posledný týždeň zasiahli niektoré oblasti silné búrky a spôsobili lokálne záplavy. Najnovšie však veľká voda hrozí celému strednému Slovensku. Meteorológovia vydali výstrahu tretieho stupňa.
Autor: SITA

"Nevyzerá to dobre," konštatoval klimatológ a špecialista na zrážky Pavel Faško zo SHMÚ. Ako dodal, pôda je príliš premočená a už nedokáže absorbovať ďalšiu vodu. "Neodvážim sa predpovedať rozsah, ale vody spadne dosť," dodal.

Hydrologička Daniela Kyselová zo SHMÚ potvrdila, že tretí stupeň znamená už stav ohrozenia. "Trojka platí najmä pre menšie toky, ale reálne hrozia aj väčšie ako len lokálne povodne, lebo pršať bude na celom území Slovenska," tvrdí Kyselová.

Pršať má v kuse od soboty popoludnia až do pondelka. Na severovýchode Slovenska sa zrážky budú objavovať až do utorka. Padať však budú na celom území Slovenska, čo zvyšuje riziko väčších ako iba lokálnych povodní.

Najviac zrejme napadne na Orave a Kysuciach. Na juhu stredného Slovenska pomaly padajú zrážkové rekordy. "Tohtoročný máj bude najbohatší na zrážky za posledných sto rokov," tvrdí Faško. Napríklad v Rimavskej Sobote iba za trinásť májových dní napršalo už 120 mm a rekord je 162 mm za celý máj roku 1939. "Tých chýbajúcich 40 mm môže pokojne napadnúť v priebehu soboty a nedele, a to stále bude ešte polovica mesiaca pred nami," dodáva Faško.

Mapka Slovenska s hydrologickými výstrahami uverejnená na stránke SHMÚ. Výstrahu ústav vydal v piatok o 13:49. Či sa zmenila, zistíte kliknutím na tento odkaz.
Autor: SHMÚ

Na strednom Slovensku už preventívne začali zvyšovať ohrozené brehy. "Nie všade máme zadržiavacie poldre, preto to musíme riešiť takto, ale situáciu podrobne sledujeme," potvrdil dispečer banskobystrického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Dispečing povodia Váhu potvrdil, že Oravská priehrada, ale aj Liptovská Mara sú už teraz plné a musia ich rýchlo odpúšťať. Namiesto bežného prietoku 5 až 10 kubických metrov za sekundu vypúšťajú vodohospodári až 60 kubíkov za sekundu. "Musíme mať nejakú rezervu. Postupne v priebehu dňa budeme otvárať prietoky aj na nižšom toku Váhu," potvrdil dispečer vodohospodárskeho závodu v Piešťanoch.

V súvislosti s hrozbou povodní ministerstvo vnútra vyhlásilo stav pohotovosti. "Odbor civilnej ochrany upozornil obvodné úrady v ohrozených oblastiach, aby boli výjazdové skupiny v stave pohotovosti a podrobne monitorovali situáciu," uviedla Ľudmila Staňová z ministerstva vnútra.

Na niektorých tokoch je už druhý stupeň povodňovej aktivity, a to tie najväčšie dažde ešte len prídu práve v sobotu večer a v priebehu nedele.

Zdroj: pravda.sk

V Trebišovskom okrese sú záplavy, 11 obcí má tretí stupeň

Vytrvalé dažde spôsobili lokálne povodne v niekoľkých obciach Trebišovského okresu. Prívalová voda zaplavila najmä podhorie Zemplínskych vrchov, v 11 obciach je tretí stupeň povodňovej aktivity.

TREBIŠOV. Pretrvávajúci silný dážď, ktorý zapríčiňuje stekanie vody zo svahov a vyliatie miestnych potokov, prinútil starostov 11 obcí v okrese Trebišov vyhlásiť 3. stupeň povodňovej aktivity. Ten platí v obciach Nižný Žipov, Čerhov, Černochov, Borša, Michaľany, Veľaty, Veľký Horeš, Malá Tŕňa, Hrčeľ, Cejkov a Kazimír.

O aktuálnej povodňovej situácii na východe Slovenska čítajte tu.

V Cejkove evakuovali jeden dom

Uviedol to dnes pre TASR prednosta Obvodného úradu (ObÚ) v Trebišove Róbert Puci po zasadnutí obvodnej povodňovej komisie (ObPK). "Situácia sa stále komplikuje, nakoľko husto prší. V najviac postihnutých obciach sa vylieva voda z jarkov, v ktorých počas suchých období takmer nebýva žiadna voda. Dochádza k zaplavovaniu komunikácií, domov, pivníc a dvorov," povedal Puci.

Ako dodal, na viacerých miestach ľudia ukladajú vrecia s pieskom, aby zabránili rozširovaniu záplav. Rovnako sa snažia prekopávať pôdu, aby mohla voda odtekať do polí.

"V obci Cejkov museli dokonca pristúpiť k evakuácii jedného rodinného domu, pretože voda bezprostredne ohrozovala jeho obyvateľov," zdôraznil Puci.

V postihnutých obciach sú aj hasiči, tí však podľa prednostu zatiaľ nemôžu odčerpávať vodu, nakoľko stále priteká a čerpadlá by to jednoducho nestíhali.

Prednosta uviedol, že momentálne členovia ObPK odchádzajú do terénu a ďalšie zasadnutie komisie bude o 16. hodine.

Zaplavená rómska osada v obci Hrčeľ.

Foto: TASR/František Iván

Problémy s prívalovou vodou

"Dnes ráno sa s hláseniami akoby vrece pretrhlo. Vo Veľatoch voda zatopila jednu celú ulicu a je na nej približne desaťcentimetrová vrstva vody. Zaplavené niektoré dvory a domy nám hlásili aj z Cejkova, Michalian, Čerhova a Kašova. Situácia nevyzerá dobre, pretože stále prší," informoval dôstojník operačného strediska trebišovských hasičov Valér Jacko.

Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach informoval, že  trebišovskí hasiči boli na výjazdoch v obciach Cejkov, Streda nad Bodrogom, Hrčeľ, Černochov a Veľaty.

Dodal, že nejde o vyliatie tokov, ale predovšetkým o prívalovú dažďovú vodu, ktorá steká zo svahov na komunikácie a miestami zaplavuje dvory rodinných domov a pivnice. V niektorých obciach už začali ukladať vrecia s pieskom.

Starosta obce Veľaty Jaroslav Barila uviedol, že sa na jednom mieste upchala dažďová kanalizácia. Voda zaplavuje časť cesty a chodník, no zatiaľ neobmedzuje premávku ani nezateká do dvorov. Snažíme sa to uvoľniť," povedal Barila.

Hladiny riek stúpajú na celom Slovensku. Podrobnosti nájdete tu.

Michaľany ovládol vodný živel.

Foto: TASR/František Iván

V Michaľanoch zaplavilo desiatky domov

Pretrvávajúci dážď a stekanie vody zo svahov v obci Michaľany dnes ráno zdvihli hladinu miestneho potoka, ktorý sa vylial zo svojho koryta. Starosta obce Štefan Tatranský informoval TASR, že okolo 5. hodiny začala vody tiecť po miestnej komunikácii a zaplavila desiatky domov, preto vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity.

"Momentálne u nás stále prší. Zaplavených je okolo 100 pivníc rodinných domov a rovnako aj obecný úrad. Obrátil som sa na Civilnú ochranu, aby nám zabezpečili vrecia a piesok, aby sme zabránili vtekaniu vody do dvorov. Vrecia nám už dodali pracovníci povodia, piesok si zatiaľ požičiavame od občanov," povedal Tatranský a dodal, že situácia sa zhoršuje.

Niektoré cesty sú uzavreté a nezjazdné

Silný vietor a dažde komplikujú aj cestnú dopravu. Na východe je niekoľko ciest zaplavených a sú neprejazdné.

Zaplavená cesta pri obci Čerhov.

Foto: TASR/František Iván

Košickí policajti nás informovali najmä o cestách II. triedy na Zemplíne. Neprejdete cestou medzi Michaľanmi a Kazimírom a medzi Stredou nad Bodrogom a Černochovom. Doprava je tam odklonená cez okolité obce, podľa policajtov cez Komárov, Novosad, Zemplínsky Branč a Černochov.

Neprejazdná je aj cesta II. triedy do obce Borša. Doprava vedie cez Stredu nad Bodrogom, Ladmovce, Zemplín, Cejkov, Brekov, Sirník, Hraň a Novosad.

Povodňová situácia v obci Hrčeľ.

Foto: TASR/František Iván


Povodeň v obci Čerhov.

Foto: TASR/František Iván

nedeľa 16. 5. 2010 8:15 | sita, tasr


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |