Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Poslanci sú už pod dohľadom kamier Matoviča a Hlinu. Fízlovstvo či služba občanom? - chelemendik.sk

 

Poslanci sú už pod dohľadom kamier Matoviča a Hlinu. Fízlovstvo či služba občanom?

2020-05-26  (16:45)

 - Poslanci sú už pod dohľadom kamier Matoviča a Hlinu. Fízlovstvo či služba občanom?

 

18.3.2013

Ladislav Bariak

BRATISLAVA - Poslanci majú za sebou ďalší rokovací týždeň. Tento však bol niečím špecifickým. Pracovali totiž pod drobnohľadom kamier, cez ktoré ich mohli online pozorovať ich voliči.


Postarali sa o to nezávislý poslanec Alojz Hlina so svojim projektom www.poslaneckapraca.sk a Obyčajní ľudia  nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorí zase spustili vysielanie na stránke www.nrsr.tv.

Na celý projekt sú pritom medzi poslancami rôzne názory. Niektorí hovoria o špicľovaní, iní zase o snahe autorov týchto projektov zviditeľniť sa, ale nájdu sa aj takí, ktorí spustenie online vysielania z rokovania parlamentu hodnotia neutrálne.

Poslanec KDH Jozef Mikloško pripomína, že poslanci sú na kamery zvyknutí, takže ani tieto ho neznervózňujú. Na druhej strane však považuje iniciatívu spomínaných poslancov za dehonestujúcu ich kolegov.

„Keď nemám nejaký výjazdy, som tu od rána do večera. Sledovať však, či očúvam nejaký zákon, ktorý je úplne mimo mojich tém, považujem za fízlovstvo. (...) Navyše, Pán Boh nás vidí aj keď sú kamery vypnuté,“ povedal poslanec kresťanských demokratov pre Aktuálne.sk.

Vysedávaním sa sľuby neplnia

Zmierlivejšie hodnotí snahu svojich poslaneckých kolegov podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Ako totiž skonštatoval, každá iniciatíva zvyšujúca transparentnosť práce politikov, môže byť prospešná a preto sa nebráni ani tejto novinke.

„Každý verejný činiteľ, ktorý to myslí úprimne, chce aby jeho práca bola vnímaná pozitívne. Ak táto iniciatíva môže pomôcť priblížiť prácu ústavných činiteľov občanom, je na správnom mieste. Určite však toto nie je kľúčovou iniciatívou. Za takú považujem, aby sme presadzovali zákony a také ciele, ktoré ľuďom naozaj pomôžu,“ poznamenal Štefanec pre Aktuálne.sk.

Podpredseda SDKÚ-DS však tiež pripomína, že by bolo mylné hodnotiť práce zákonodarcov len podľa toho, kto rokovacej sále sedí a kto nie. Tým sa totiž nedá zmerať ani plnenie predvolebných sľubov, ani jeho nasadenie v prospech občanov.

V tomto mu dáva za pravdu aj poslanec vládneho Smeru-SD Dušan Jarjabek.

„Práca poslanca nie je len o tom, či sedí v parlamente. Môže tam byť aj tzv. mlčiaca väčšina či menšina, teda zatuchnutá ryba, ktorá nepovie jedno jediné slovo. Dôležité tak je predovšetkým to, čo poslanec robí, keď nie je v parlamente,“ upozornil ľavicový zákonodarca.

Aj preto iniciatívu Alojza Hlinu a OĽaNO hodnotí negatívne s tým, že ide len o ich politický marketing.

„Čo sa týka mojej osoby, ani o minútu viac, ani o minútu menej nebudem v parlamente, ako som bol doteraz. A poctivo si odsedím všetka návrhy zákonov, ktoré sa ma dotýkajú, ku ktorým mám čo povedať,“ dodal Jarjabek pre Aktuálne.sk.

Kontrola aj pre manželky

Líder OĽaNO Igor Matovič však svoj projekt voči kritikom bráni. Ako totiž tvrdí, napríklad  piatok doobeda bola rokovacia sála parlamentu nezvykle plná.

„Zvyčajne tam pritom býva 8-10 ľudí a teraz tam bolo okolo 40 poslancov. Ak k tomu pomohol aj náš projekt, som spokojný,“ poznamenal pre Aktuálne.sk.

Zároveň však pripomína, že touto iniciatívou rozhodne nechcú tvrdiť, že účasť či neúčasť poslanca na prejednávaní jedného či druhého zákona je tým, podľa čoho by mali voliči rozdeľovať svoje preferenčné krúžky vo voľbách.

„Je jasné, že len kamery neukážu všetko to, čo poslanec v rokovacej sieni robí. Ak napríklad z nej odíde, aby sa stretol napríklad s niekým, kto mu prinesie informácie o korupcii v nejakom štátnom úrade či podniku, je psov povinnosťou poslanca odísť v takomto prípade z rokovacej sály a stretnúť sa s takýmto človekom,“ vysvetľuje zámer Matovič.

Niekedy ide dokonca vraj až tak ďaleko, že poslancov OĽaNO „vyháňa“, aby sa išli venovať niečomu zmysluplnejšiemu, než by počúvali rozpravu k zákonom, ku ktorým nemajú čo povedať.

„Napríklad, keď vidím, že sa debatuje tri hodiny dookola stále o tom istom. Vtedy to nikdy nikoho neposúva. Vtedy je lepšie, keď sa stretnú s ľuďmi a majú voči ich problémom nastrčené uši,“ vyhlásil Matovič.

Celý projekt však nadobudol aj iný, úsmevnejší rozmer. Ten by mohol slúžiť ako inšpirácia pre rodinných príslušníkov poslancov.

„Dostal som SMS od manželky, že mám peknú kravatu, ktorú ešte na mne nevidela. Vo štvrtok mi zase volali moje malé dcérky, aby som im zakýval. Deti a manželky tak môžu sledovať svojich manželov, či sú naozaj v robote,“ dodal so smiechom líder OĽaNO.

Zdroj: http://aktualne.atlas.sk/poslanci-su-uz-pod-dohladom-kamier-matovica-a-hlinu-fizlovstvo-ci-sluzba-obcanom/slovensko/politika/ 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |