Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Poslanci si museli vypočuť Harabinov prejav, hoci ho k slovu nepustili - chelemendik.sk

 

Poslanci si museli vypočuť Harabinov prejav, hoci ho k slovu nepustili

2020-01-15  (23:41)

 - Poslanci si museli vypočuť Harabinov prejav, hoci ho k slovu nepustili

3.11.2010


Plat sudcov nemôže byť závislý od zmeny politických garnitúr, ani od vývoja rozpočtového schodku. Uvádza sa v stanovisku predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a Súdnej rady SR Štefana Harabina, ktoré si poslanci Národnej rady SR museli vypočuť napriek tomu, že Harabinovi vystúpenie odopreli.
 

Vyjadrenie predniesol v pléne poslanec Dušan Čaplovič (Smer), ktorý považuje za škandalózne, že poslanci odmietli pustiť Harabina k slovu. Okrem iného sa v stanovisku uvádza, že návrh novely zákona z dielne šéfa NR SR Richarda Sulíka, ktorý presadzuje, aby sa už dvojročné zmrazenie poslaneckých platov uvoľnilo a následne sa poslanecká mzda znížila o dvojnásobok deficitu, sa dotkne jediného zdroja sudcu.

"Sudcovia nemajú dve a viac verejných funkcií a nemôžu popri výkone funkcie podnikať. Základom sudcovskej nezávislosti je len a len plat sudcu," interpretoval Harabinove slová Čaplovič. Šéf NS SR tým narážal na fakt, že napríklad poslanci môžu vykonávať aj viacero funkcií a brať tak viaceré platy.

Harabin sa tiež pýta, či je "potrebné stavať sudcov do pozície, aby sa svojou rozhodovacou činnosťou podieľali na schodku rozpočtu". Zároveň v stanovisku žiada, aby Súdna rada SR bola prizvaná na rokovania k téme šetrenia. "Je pripravená podieľať sa aj na hľadaní takého prijateľného riešenia potrebných úspor, ktoré nebudú spochybňovať nezávislosť sudcovského rozhodovania," tvrdí Harabin.

Rovnako upozorňuje na to, že celkové znižovanie rozpočtu pre súdy bude viesť k prepúšťaniu na súdoch a k znižovaniu platov v súdnictve, u asistentov, vyšších súdnych úradníkov, čakateľov a zapisovateliek. "Toto vytvára priestor pre dlhoročné súdne spory, úniky citlivých informácií a odchod skúsenej administratívy," vysvetlil.

"Pán Harabin, s potešením konštatujem, že vaše dnešné vystúpenie na pôde Národnej rady bolo oveľa stručnejšie, vecnejšie a menej emotívne, ako keď ste na pôde parlamentu vystupovali naposledy. No vidíte, že to ide aj takto bez zbytočného zvyšovania hlasu a nedôstojného rozčuľovania sa. Zvážte, prosím, aj do budúcnosti takúto kultivovanú formu," odkázal Harabinovi v Čaplovičovom zastúpení poslanec Ondrej Dostál (OKS/Most-Híd).

Poslanec Igor Matovič (Obyčajní ľudia/SaS) reagoval na Čaplovičovo tvrdenie, že neumožniť vystúpenie Harabinovi je škandál. "Obvinili ste nás v koalícii, že sme pánovi Harabinovi neumožnili vystúpiť. Chcem vás upozorniť na to, že zo 62 poslancov Smeru bolo v tejto sále prítomných len 18 v tom čase. Ak by aj ostatných 44 bolo prítomných a tiež deväť poslancov SNS, z ktorých tu nebol ani jeden, tak by ste nás prehlasovali 73 ku 33," zdôraznil Matovič, ktorý zároveň vyzval Čaploviča, aby sa pozrel do vlastných radov.

"Kritizujte do vlastných radov a neobviňujte nás z toho, že sme neumožnili vystúpiť a že je to škandál. Lebo škandál ste spôsobili vy tým, že nechodíte do práce a ešte sa nehanbíte nás z toho obviňovať," zdôvodnil poslanec.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |