Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Porošenko si skúša Pinochetovu uniformu - chelemendik.sk

 

Porošenko si skúša Pinochetovu uniformu

2020-02-12  (05:27)

 - Porošenko si skúša Pinochetovu uniformu

15.5.2015


Nový zákon  o stannom  práve dáva prezidentovi Ukrajiny diktátorské právomoci

Doslova ignorujúc  úsilie medzinárodných sprostredkovateľov, ktorí podporujú Minský mierový proces, kyjevské úrady  krok za krokom premieňajú krajinu na  vojenský tábor.

12.mája  Najvyššia rada  schválila  v druhom čítaní  prezidentský návrh zákona №2541 „o právnom režime stanného práva.“ „Za“ hlasovalo 258 poslancov pri potrebných 226 hlasoch. Ako vyplýva z textu zákona v prípade zavedenia  SP (stanného práva) prezident, predseda vlády a členovia parlamentu spadajú do kategórie politicky nedotknuteľných.  V tom zmysle bude nemožné ich uvoľniť.

Vláda rovnako nadobudne právomoci  zakázať akúkoľvek politickú stranu alebo spoločenské  združenie. Pod štandardnou zámienkou -   vyzývajú k odstráneniu nezávislosti Ukrajiny, k násilnej zmene  ústavného poriadku a narušeniu územnej celistvosti.  Osobitne nezmyselne vyznieva výhrada zákonodarcov, ktorá zakazuje politickým silám zasahovať do práv a slobôd  jednotlivcov alebo  zdravia obyvateľstva.  Akoby predstaviteľom kyjevského režimu  od začiatku takzvanej  ATO išlo o niečo iné.

Obraz  policajného štátu doplňuje úplná kontrola nad médiami  zo strany štátu. Konkrétne zákon predpokladá štátnu reguláciu všetkých médií, polygrafických zariadení, divadiel a kultúrnych zariadení. Štát vo "vojenskom" štýle môže zakázať používanie  osobných prenosných rádiostaníc ( neupresňuje sa či k ním patria aj mobilné telefóny). Výsledkom "skutočnej demokracie a slobody slová"  v krajine, ktorej elita sa  silou mocou chce dostať do civilizovanej Európy bude zákaz výmeny informácií na internete.

Zákonodarcovia nezabudli ani na  tých, ktorí sú naklonení na "stranu agresora",  ktorých v prípade zavedenia stanného práva násilne internujú (vysídlia) z Ukrajiny.

Tí pri moci, ktorí si  faktický uzurpovali  diktátorské právomoci, pripravili pre bežných občanov nezávideniahodný osud. Na prvé požiadanie vlády, zariadenia, organizácie spolu s ľudskými zdrojmi (pracovná povinnosť) a kapacity môžu byť  "využívané" podľa potrieb obrany. Zároveň domy a byty rádových Ukrajincov sa môžu zmeniť na "stále zariadenia" slúžiace na ubytovanie vojsk.

Na pozadí  takýchto "jahôdok" omnoho menej drakonický vyzerajú také klasické opatrenia stanného práva  ako sú zákazy vychádzania a obmedzenia slobody pohybu občanov.

Treba povedať, že Piotr Porošenko  sa osobitne netají tým prečo sa robia takéto prípravy. Keď priniesol návrh zákona do parlamentu vyhlásil, že zavedie v krajine vojnový stav ak budú ukrajinské vojska napadnuté zo strany domobrany. Dá sa predpokladať, že za podmienok úplnej dezinformácie v ukrajinských médiách  budú také provokácie jednoduché.

 V skutočností zmeny v zákone o stannom práve, ktoré zaviedol Porošenkov tím do Parlamentu sú minimálne, poznamenal zástupca riaditeľa Centra ukrajinistiky a bielorusistiky Lomonosovej univerzity MsÚ  Bogdan Bezpalko.

- Tento krok  je možné  vysvetliť rozdielmi  medzi rôznymi  časťami ukrajinskej politickej "elity". Keď sa v krajine zavedie stanné právo,  súčasný režim sa zakonzervuje.  V tejto situácii, zmena politickej elity sa stáva prakticky nemožná. Rozsah  prezidentských  právomoci sa výrazne zvýšil. Teraz už nemusí  venovať  pozornosť ani parlamentu, ani s ním súperiacim politickým skupinám.

SP: Faktický Porošenko si uzurpuje moc.

- Na tom nie je nič prekvapujúceho. Princípy vlády ľudu na Ukrajine v rámci nového režimu nie sú pozorované - všetko je sústredené na nacionalistické organizácie. V prípade zavedenia stanného práva, si  prezident môže dovoliť nevenovať pozornosť týmto skupinám.  Na druhej strane, Porošenko dostáva možnosť odpísať všetky straty  v ukrajinskej  ekonomike  na vojenskú zložku.

SP:  Rovná sa vyhlásenie stanného práva vyhláseniu vojny?

- V podstate áno

SP: Kyjevská moc je  prinajmenšom  nekonzistentná - "agresorský  štát" bol nazvaný. Ale zabudli na vyhlásenie  režimu stanného práva.

- Je jasné, že Kyjev nie je pripravený  otvorene hodiť výzvu  Moskve. Okrem toho, vyhlásenie režimu stanného práva  výrazne zvýši nároky na vojenské výdavky. Vtedy už bude potrebné nielen sľubovať ale aj zaplatiť vojakom tisíc hrivien za deň. V súlade s tým bude nutné krátiť sociálne dávky, ktoré už takmer neexistujú. A  žobrať peniaze na Západe na dlh. To sa stáva stále viac a viac ťažké.

Logickým záverom vyhlásenia  stanného práva by bolo vyhlásenie vojny. Potom bude nutné vykonať revíziu celého systému ukrajinských medzinárodných vzťahov. Paradoxne  Ukrajina stále využíva  výhody od "agresorského  štátu", kupuje jeho ropy, elektrinu, uhlie a už vôbec nehovoriac o výhodách voľného obchodu v rámci zóny voľného obchodu  SNŠ. V prípade vyhlásenie vojny, tisícky  dohôd medzi obchodnými subjektami oboch štátov  budú musieť byť vypovedané.

SP: EÚ alebo Spojené štáty by sotva boli ochotní kompenzovať tieto straty

- Samozrejme ..  Jaceňuk  nie bez nevôle poznamenal, že EÚ prefinancovala Grécku (krajine s populáciou10 miliónov, čo je asi štyrikrát menej ako má Ukrajina)  320 miliárd eur. Kyjev  dostal iba niekoľko miliárd dolárov. A aj to boli iba úvery na splatenie predchádzajúcich  dlhov.

SP:  V texte zákona sa uvádza, že vláda môže zrušiť akúkoľvek stranu, ak by tá požadovala zmenu ústavného poriadku. Vari  Minská dohoda nepredpokladá ak nie jeho úplnú zmenu, tak aspoň významnú úpravu prostredníctvom ústavnej reformy ?

 - Ukrajina je dnes  jedna veľká nejasnosť. V  Minskej dohode je  stanovený jasné vektor, že  DĽR a LĽR musia dostať istý zvláštny status a funkcie pre samostatnú vlády.

Ďalším aspektom vyhlásenia stanného práva je boj s jej vnútornými oponentmi  z radov radikálov. Vojenský veliteľ  Motorola, alebo  povedzme hlava  DĽR Zacharčenko sú pre  Porošenka v každom prípade nedostupní .Avšak   môže "zakázať" vodcu Pravého sektora Jaroša.
SP: Ak pozorne čítate zákon,  nájdete tam dvojzmyselnú formuláciu. Vojenské velenie ... môže zabaviť občanom strelné zbrane a streliva okrem tých, ktorí  "samostatne alebo ako súčasť dobrovoľných združení budú brániť územnú celistvosť a bezpečnosť štátu" a podajú o tom oznámenie Vojnovým silám Ukrajiny (VSU).

- To pripomína zákonne upevnenú "machnovščinu." Na Ukrajine sa vytvára  totálny neporiadok. Spočiatku sa  tieto dobrovoľne oddiely snažili využiť proti Donbasu, potom sa stali súčasťou  systému ozbrojenej vlády davu, ktorá predstavuje hrozbu aj pre samotnú vládu. Potom sa ich snažili legalizovať tým, že ich začlenili do VSU ale ani to nepomohlo.

Tie šialené zákony, ktoré Parlament prijíma alebo prezidentské dekréty rovnako nefungujú. To je prirodzeným dôsledkom zrútenie ústavného rámca, ktorý sa začal už v roku 2004 v časoch "oranžovej revolúcie".  Keď sa elita rozhodli, že je možné nie zvoliť si ale vymenovať prezidenta  pomocou "demokratického" Majdanu. Dnes ukrajinské zákony nestoja ani za ten papier, na ktorom sú napísané.
SP:  Chcete povedať, že nebude vyhlásené stanné právo?

- Čím vlastne Porošenko hrozí Rusku? Internovaním  svojich občanov? Predsa príliv turistov klesol takmer na nulu už na začiatku  vypuknutia bojových akcií  ATO (Antiteroristickej operácie). Skôr je  to pokus  o posilnenie vlastného režimu  vlády s použitím istých mimoriadnych právomoci. Naviac je to úsilie  odpísať ekonomické, politické a ďalšie neúspechy  na účet domnelého vonkajšieho "agresora". No a nakoniec Porošenko  s parlamentom  opätovne prisahali vernosť  svojim západným kurátorom. Ukazuje sa, že Ukrajina je pripravená pokračovať v sebapoškodzovaní  ako antiruský nástroj. Veľa bude záležať na pozícii  Washingtonu. Nedávno sa uskutočnilo  konštruktívne stretnutie amerického  ministra zahraničia Johna Kerryho a  ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova.   Porošenko sa zjavne a opatrne snaží dať  najavo nespokojnosť s týmito rozhovormi  a s tým, že  je nútený dodržiavať Minsku dohodu. Pri porušení (tajných) sľubov,  ktoré dostal  (od Američanov) predtým. A síce, že pokiaľ  Kyjev podpíše súhlas, bude   mu dovolené ho neplniť.

Preto  Porošenko všemožne demonštruje svoju  bojovnosť a  úsilie narušiť mierový proces.

Parlamentom prijatý zákon možno zaradiť do jedného radu s vyhlásením Porošenko  o  tom,že donecké letisko  bude navrátené odopolčencov povedal predseda Výboru výstavby Novorosie  Vladimir Rogov.

- Samozrejme takéto demarše nemajú nič spoločného s Minskými dohovormi. Zato  izolácia Ruska zo strany Západu sa stále viac stáva  tzv. "izoláciou". V tejto súvislosti môžeme pripomenúť návštevu nemeckého prezidenta  Steinmeiera vo Volgograde, stretnutie kancelárky  Merkelovej s Vladimírom Putinom. Ešte symbolickejšie je stretnutie Lavrova a Kerryho  v Soči. Nemyslím si, že by bol pricestoval obdivovať olympijskú  krajinu.

V tomto ohľade Porošenkové vyhlásenie vyznieva nesúrodo - neobsahuje ani slovo o mieri. Ak  zoberieme do úvahy parlamentom prijatý zákon, potom pojmy vojna a mier  v ukrajinských podmienkach pôsobia vcelku relatívne. Ako sa vraví ani vojna ani mier.  Nehovoriac o obmedzeniach vo využívaní komunikačných prostriedkov vojakmi. To znemožňuje komunikáciu s rodinou a únik pravdy o tom, čo sa deje.
SP:  Návrh zákona o vyhlásení  stanného práva bola napísaný za  Porošenka. Nedajú pokoj  Pinochetove chrobáky?
- V prípade vyhlásenia stanného práva (čo nemusí byť nutne vojna s Ruskom) nemôžu  byť pozastavené jeho právomoci . O tomto sníval Juščenko ešte v roku 2009.

SP: Kvôli spravodlivostí, to sa týka aj vlády a parlamentu

- Áno, ale prezident bude môcť sám prijať rozhodnutie o obmedzení občianskych práv a  slobôd. Do značnej miery je to aj úder na premiéra Jaceňjuka. Pretože jeho frakcia, ktorá je postavená  v pozícii ako vnútorná opozícia  prispela k schváleniu návrhu zákona 60 hlasmi.
SP: Vo svetle podobných militantných demaršov, aké sú vyhliadky mierového procesu ?

- Porošenko, Jacenjuk a Turčinov celý čas meškajú. Myslím tým  návrhy pre  Doneck a Lugansk. Keď tam ľudia žiadal iba o federalizáciu a určitá mieru autonómie v rámci zjednotenej Ukrajiny,  boli odmietnutí.  V dôsledku toho zomreli desiatky tisíc tamojších obyvateľov. S každým novým úmrtím sa však pojem "jednotnej  Ukrajiny" stále viac a viac vytrácal.

Dnes  sa agenda dňa opäť zmenila, o čom svedčia vystúpenia  vysokopostavených predstaviteľov Európskej únie. V priebehu summitu Ukrajina-EÚ praktický nikto sa nezmienil o Ukrajine   ako o európskom štáte, napriek tomu, že predtým sa táto rétorika používala bežne. Takže  slogan "Ukrajina chce Európu!"  je teraz výhradne na interné použitie. Keď európski predstavitelia otvorene hovorili o tom, že Ukrajinu v Európe nikto nečaká,  Porošenko sa tváril, akoby sa nič nestalo. Stále tvrdil, že jeho krajina do piatich rokov sa bude uchádzať o členstvo v EÚ.

V tomto kontexte veľký  záujem predstavujú slová známeho amerického politológa Michaela McFaula, ktorý pri návšteve  Kyjeva povedal, že najlepšie bude na Krym zabudnúť. Pretože nikto za Ukrajinu sa bojovať  nechystá. To znamená, že Západ  vrátane Spojených štátov je stále viac a viac naklonený  k rokovaniam ako spôsobu riešenia konfliktu na Ukrajine.

SP:  Tým skôr, že zo strany  DĽR a LĽR sa naťahuje ruku mieru:  Vodcovia republík  hovoria o širokej autonómií,  v rámci jednotnej Ukrajiny.
- Problém je v tom, že súčasný kyjevský režim  dokáže existovať  iba vo vojnovom stave. To je dôvod, prečo sa  Porošenko obáva procesu prejdenia  na mierovú  rovinu. V mierovej Ukrajina už nebude miesto pre Porošenka, ani  pre Jaceňjuka, ani pre Turčinova. Len vojna ich môže udržať pri moci po krvavom prevrate.

Tu je vhodné pripomenúť slová Johna Kerryho, ktorý povedal, že nemal vedomosť  o Porošenkových vyhrážkach ohľadne späťvziatia letiska  v Donecku. Štátny tajomník odporučil ukrajinskému prezidentovi aby si dobré uvážil skôr ako obnoví silové operácie.
SP: Kerry je diplomat, myslíte, že je možné veriť jeho mierumilovností?

- To je jasné. Ale predtým sme počuli od toho istého Kerryho niečo iné. "Trojhlavá hydra"  ukrajinských politikov - Porošenko, Jacenjuk, Turčinov s veľmi  veľkou pravdepodobnosťou pôjdu cestou Saakašviliho, ktorého Američania vyslovene "odpísali." Ostáva na úvahu, že spolupráca s Ruskom je výhodnejšia ako otvorené nepriateľstvo.  Porošenko a jeho banda sú tak čoraz bližšie k svojmu pádu. Oni to zatiaľ buď nechápu,  alebo iba predstierajú nepochopenie  v nádeji, že Američania  sa nevzdajú svojho "bastarda".

*Organizácia Pravý sektor rozhodnutím Najvyššieho súdu Ruskej federácie zo 17. novembra 2014 bola uznaná ako extrémistickú organizáciu a jej činnosti na území Ruska je zakázaná.

 


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/121690/


Za preklad pekne ďakujeme našej čitateľke  Marii Shipke 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |