Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Poprava Charlie Hebdo: tragická lekcia pre Európu - chelemendik.sk

 

Poprava Charlie Hebdo: tragická lekcia pre Európu

2020-05-29  (05:11)

 - Poprava Charlie Hebdo:  tragická lekcia pre Európu

11.1.2015


Oľga Četverikova

Krvavé udalosti v Paríži 7. januára nás donútili spomenúť si na to, že koncept „stretu civilizácií“ ako spôsobu riadenia verejno-politických procesov sa začal vyvíjať na Západe – nielen v teoretickom, aj v praktickom ohľade –  od čias objavenia sa v roku 1990 práce britského  odborníka na východ Bernarda Lewisa s názvom Korene moslimskej zloby, kde islam bol predstavený ako reakčné, nepodliehajúce modernizácii náboženstvo, nenávidiace Západ, hodnoty ktorého sa sformovali údajne pod vplyvom komplexu „židovského kresťanstva“.

        ***
Na vytvorení  v hlave Európana „obrazu nepriateľa“ pracuje obrovský štáb informačných bojovníkov, medzi ktorými parížsky satirický týždenník Charlie Hebdo zohráva zvláštnu rolu, pretože jeho hlavná zbraň je antináboženská provokácia pod rúškom slobody slova. 

Založený  v roku 1970 ľavicovými novinármi ako orgán „revolučnej kritky“, Charlie Hebdo  prežil svoje druhé narodenie v roku 1992, keď sa na čelo redakcie postavil Philippe Val, nasledovník sionistu Bernarda-Henri Lévyho, ktorý zohral významnú rolu pri eskalácii napätia v Líbyi a potom na Ukrajine. Odvtedy sa typickým prejavom  Charlie Hebdo stali urážky náboženského cítenia moslimov a katolíkov.

Prvý významný škandál okolo  Charlie Hebdo prepukol v roku 2006, keď tento týždenník uverejnil sériu karikatúr na proroka Mohameda, prebraných od dánskych novín Jyllands-Posten. Publikácia vyvolala vlnu pobúrenia a početné protesty. Moslimské organizácie sa dožadovali toho, aby výtlačok bol zakázaný, ale ukázalo sa, že satirický magazín má mocných patrónov.

V roku 2009 sa hlavným redaktorom Charlie Hebdo stal Stephane Charbonnier (Charb), ktorý pokračoval  v línii rozpaľovania nenávisti a antifrancúzskych nálad medzi moslimami. V čase, keď bola Západom rozpútaná vojna proti Líbyii Charlie Hebdo neľútostne a cynicky si robil  srandu z tých, koho bombardovalo letectvo krajín NATO. Ako napísal jeden z výskumníkov, Charlie  bol typickým orgánom propagandy vojnových čias, kedy karikatúra nepriateľa je klasikou.“

Svoje krédo Charbonnier prezentoval vrcholne otvorene: „…snažíme sa venovať provokáciám každý týždeň. Provokácia – to je náš chlieb každodenný.“ Svoj magazín označoval za „posledný úlomok nezávislej tlače“.

V roku 2011 redakcia Charlie Hebdo bola po prvýkrát napadnutá – zahádzali ju zápalnými fľašami,  v dôsledku čoho sa rozhorel požiar. Stalo sa to v noci, keď malo vyjsť číslo s názvom Charia Hebdo, ako redaktor ktorého bol uvedený... prorok Mohamed. V rokoch  2012 a 2013  sa objavili nové karikatúry Mohameda, ktoré odsúdili už aj náboženské organizácie  aj politici. Redakcia však nereagovala… V poslednom čísle, ktoré vyšlo 7. januára 2015, v deň, keď Charb a jeho kolegovia boli zastrelení zo samopalov, Charlie Hebdo uverejnil vo svojom magazíne ďalší  v poradí provokatívny obrázok, na ktorom bol zobrazený džihádista, ktorý na vetu „Vo Francúzsku už dávno neboli teroristické útoky“ odpovedá: „Počkajte do konca januára...“

V tom istom čísle zo 7. januára bol uverejnený článok, venovaný novému románu francúzskeho spisovateľa Michela Houellebecqa, škandálne známeho svojim vyhlásením „Islam – to je hlúpe a nebezpečné náboženstvo“. Kniha Houellebecqa  Pokora (Soumission)  je napísaná v žánri politickej antiutópie:  predpovedá príchod do Elyzejského  paláca prezidenta-islamistu, ktorý zvíťazí vo voľbách roku 2022 nad líderkou nacionalistov Marine Le Pen. Nova hlava štátu začína islamizovať Francúzsko, a potom aj iné európske krajiny, zavádzajúc zákona šariátu, ktoré Európania pokorne prijímajú.
Kniha išla do predaja v ten istý deň, 7. januára, ale ešte predtým poslúžila ako príčina drsných diskúsií, v priebehu ktorých pobúrené moslimské organizácie obvinili Michela Houellebecqa  z rozpaľovania islamofóbie a rasovej nenávisti.     

Teroristický útok  7. januára vyvolal silnú  a bleskovú reakciu v celom Západnom svete. Zástupcovia rozličných politických síl Francúzska prejavili úplnú jednotnosť, vyhlásiac, že Francúzsku  s jeho demokratickými hodnotami, predovšetkým slobode slova a tlače, bola vyhlásená vojna, že najlepšou reakciou na to bude národná  jednota „pred tvárou terorizmu a barbarstva“. Veľmi mnohí, od Pápeža až po generálneho tajomníka OSN, podporili túto pozíciu, charakterizujúc teroristický útok  ako barbarský  zločin. Vo všetkých krajinách sa synchrónne začali dobre zrežírované akcie Je suis Charlie (Som Charlie), účastníci ktorých boli oblečení do rovnakých tričiek a niesli rovnaké plagáty.


Je suis Charlie, slogan, novinári, podpora


Nikto na Západe však po parížskej  tragédii 7. januára sa ešte zreteľne nevyjadril ohľadne zvrátených predstáv o „slobode slova“, ktorá plodí nezodpovednosť, ktorá prináša v konečnom dôsledku ohrozenie životov ľudí a občianskeho sveta.

7.  januára 2015 silná vlna protestov proti „barbarskému islamistickému fundamentalizmu“ sa zdvihla prakticky presne podľa scenára antiislamistickej kampane, ktorú rozpútali USA po 11. septembri 2001.

О tom, čo môže nasledovať ďalej píše kurdský politológ z Iraku Ramazan Osmanov, ktorý 15 rokov priamo sleduje budovanie Američanmi „Veľkého Blízkeho Východu“:

„Teraz, strašiac celý svet teroristickým Islamským štátom, Američania oficiálne dostávajú právo okupovať Sýriu a znovu Irak…  Podľa našej analýzy,  chalifát vyrazí na Kaukaz a Európu. Bude to Armageddon. Tu, na Blízkom Východe, aspoň niekto bojuje a kladie odpor. A v Európe islamisti dosiahnu šialený úspech  бешеного успеха. Európania sú králici, ktorí si odvykli bojovať.  Ak desať skúsených teroristov Islamského štátu vojde do mierumilovného európskeho mesta, obsadia ho. Verte mi! Navyše, všade sedia ich ľudia. Marseille a Brusel – to sú už arabské mestá, kde dokonca aj polícia sa bojí zasahovať.“

* * *
Medzi európskymi analytikmi veľmi málo ktorí si dovolia čestne a triezvo ohodnotiť situáciu, ktorá vznikla po jatkách  v Paríži. Jeden z mála je  Thierry Meyssan, hlavný redaktor portálu  Réseau Voltaire, ktorý 7. januára uverejnil článok, v ktorom vyslovil predpoklad, že útok na  Charlie Hebdo – to je „francúzsky 11. september“. Podľa jeho mienky, to nebola pomsta novinárom, ale provokovanie európskej občianskej vojny v rámci stratégie „stretu civilizácií“. Tí, ktorí pripravovali útok, píše Thierry Meyssan, vedeli, že vyvolajú rozkol medzi Francúzmi-moslimami (vo Francúzsku je ich cca 6 miliónov) a Francúzmi-nemoslimami. „Nevieme, kto si objednal túto profesionálne pripravenú operáciu proti Charlie Hebdo, ale nemali by sme tápať v dohadoch. Je treba preskúmať všetky hypotézy a v danej chvíli si uvedomiť, že najpravdepodobnejším cieľom bolo rozdeliť nás,  a objednávatelia, najpravdepodobnejšie sa nachádzajú vo Washingtone,“ – uzatvára  Thierry Meyssan.

Zdroj: http://m.fondsk.ru/news/2015/01/10/rasstrel-charlie-hebdo-tragicheskij-urok-evrope-31274.html 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |