Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Poľský prezident Kaczyńsky zahynul pri páde lietadla v Rusku - chelemendik.sk

 

Poľský prezident Kaczyńsky zahynul pri páde lietadla v Rusku

2020-08-08  (16:43)

 - Poľský prezident Kaczyńsky zahynul pri páde lietadla v Rusku

Poľský prezident, jeho manželka a ďalší poľskí vrcholní činitelia zahynuli pri nehode poľského lietadla v Rusku.

Prezident Lech Kaczyński letel do Ruska uctiť si pamiatku Poliakov, ktorých počas vojny popravili Rusi v Katyni. Lietadlo ale na Smolenskom letisku Severnyj nezvládlo pristávací manéver. Podľa úradov v Smolensku nehodu nikto neprežil.Na palube lietadla, ktoré sa zrútilo asi kilometer od pristávacej dráhy, sa podľa agentúry ITAR-TASS nachádzalo 130 ľudí, vrátane prezidenta a jeho manželky. Údaje o obetiach sa spresňujú. Do Smolenska sa vypravil ruský minister pre mimoriadne situácie.

Podľa televiznej stanice Rossija 24 ruský prezident Dmitrij Medvedev poslal do Smolenskej oblasti vládnu komisiu vedenú premiérom Vladimirom Putinom.

Letisko v ruskom Smolensku. Pri pristávaní tu zahynul poľský prezident Lech Kaczynski s manželkou a celým sprievodom.

Podľa agentúry Interfax bolo Smolenské letisko Severnyj pre hmlu uzavreté a pilot poľského lietadla dostal pokyn, aby pristál v Minsku alebo v Moskve. Nakoniec sa rozhodol pristáť podľa pôvodného plánu v Smolensku. Lietadlo havarovalo údajne pri štvrtom pokuse o pristátie.

Podľa poľského ministerstva zahraničia sa vládne lietadlo Tupolev 154 pri pristávaní zachytilo o stromy. "Stroj spadol a začal horieť," povedal hovorca ministerstva Piotr Paszkowski. Lietadlo je podľa neho značne zničené.

Na palube lietadla bol okrem prezidentského páru napríklad šéf Inštitútu národnej pamäti Janusz Kurtyka, vicemaršálek Sejmu Jerzy Samjdziński.

Podľa agentúrnych informácií, poľský premiér Donald Tusk odletel z Gdanska do Varšavy, kde sa v najbližších hodinách očakáva tlačová konferencia. Celé Poľsko sedí pred televíznymi obrazovkami a plače.

Zdroj: ČTK

Poľský prezident Kaczyński zahynul pri páde lietadla

10. apríla 2010  10:05

Smolensk - Lietadlo poľského prezidenta Lecha Kaczyńského havarovalo dnes ráno pri prílete na letisko v ruskom Smolensku. Pri nehode zahynul prezident i prvá dáma Maria Kaczyńská.

Smrť najvyššieho poľského predstaviteľa potvrdil gubernátor smolenskej oblasti Sergej Antufjev.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na oficiálne ruské a poľské zdroje uviedla, že zahynulo všetkých 132 ľudí na palube prezidentského lietadla TU-154. Prvé správy hovorili o 87 mŕtvych. Podľa zoznamu cestujúcich, ktorý má k dispozícii poľské ministerstvo zahraničných vecí, malo byť na palube 88 pasažierov.

Okrem prezidentského páru bolo v lietadle množstvo významných predstaviteľov - guvernér poľskej národnej banky Slawomir Skrzypek, hlavný veliteľ poľskej armády Franciszek Gagor a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Andrzej Kremer.

Delegácia mala namierené do Katyne, kde si chceli uctiť pamiatku 20-tisíc poľských vojakov, popravených v Katynskom lese v roki 1940 sovietskymi bezpečnostnými orgánmi. Katyň sa nachádza neďaleko Smolenska, asi 600 kilometrov od Moskvy.  Lietadlo viezlo aj rodiny obetí katynskej tragédie.

Trosky lietadla Tu-154 neďaleko ruského Smolenska. Zahynul v ňom poľský prezident Lech Kaczynski.
Trosky lietadla Tu-154 neďaleko ruského Smolenska. Zahynul v ňom poľský prezident Lech Kaczynski.   Autor: Reuters

Pád do hustej hmly

Podľa agentúry Interfax bolo smolenské letisko Severnyj uzavreté kvôli hmle. Pilot dostal pokyn, aby pristál v Minsku alebo v Moskve, nakoniec sa však rozhodol pristáť podľa pôvodného plánu v Smolensku. Lietadlo údajne havarovalo pri štvrtom pristávacom pokuse, asi 300 metrov od pristávacej dráhy.

Priamy svedok havárie povedal, že lietadlo sa pokúšalo pristáť vo veľmi hustej hmle. Podľa poľského ministerstva zahraničných vecí sa stroj pri pristávaní zachytil o stromy, vzňal sa a spadol. "Stroj spadol a začal horieť. Ľudia sa snažili vyslobodiť pasažierov zo zničeného lietadla," povedal hovorca ministerstva Piotr Paszkowski. Lietadlo je podľa neho zničené, podarilo sa ho uhasiť.

Pri našťastí zahynuli:

 • Lech Kaczyński - prezident Poľska
 • Maria Kaczyńská - prvá dáma
 • Ryszard Kaczorowski - bývalý prezident
 • Jerzy Szmajdziński -vicemaršálek Sejmu 
 • Władysław Stasiak - šéf prezidentskej kancelárie
 • Aleksander Szczygło - šéf Rady bezpečnosti štátu
 • Paweł Wypych -poradca prezidenta
 • Andrzej Kremer -štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí
 • generál Franciszek Gągor -hlavný veliteľ poľskej armády 
 • Sławomir Skrzypek -šéf Národnej banky Poľska
 • Janusz Kurt -šéf Inštitútu národnej pamäti yka
 • Tadeusz Płoski - vojenský biskup

Na letisku panoval veľký chaos, neprestajne húkali poplašné sirény a platila informačná blokáda. Do Smolenska sa vybral ruský minister pre mimoriadne situácie. Ruský prezident Dmitrij Medvedev vytvoril špeciálnu komisiu na vyšetrenie príčin nešťastia. Bude ju viesť premiér Vladimir Putin.

Zdrvení Poliaci

Ako prvý sa o tragédii dozvedel poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski a okamžite informoval maršálka poľského Sejmu a premiéra Donalda Tuska. Premier podľa jeho slov niekoľko minút plakal. Okamžite zvolal poľskú vládu na mimoriadne zasadnutie.

Komorowski prostredníctvom svojho hovorcu oznámil, že v súlade s poľskou ústavou sa ujíma právomocí prezidenta. Keď bude Kaczyńského smrť oficiálne potvrdená, maršálek vyhlási predčasné prezidentské voľby. Tie sa uskutočnia do 60 dní od vyhlásenia, teda ešte pred letnými prázdninami. Riadne prezidentské voľby boli plánované na jeseň tohto roka.

Bývalý poľský prezident Lech Walesa povedal, že pri havárii zahynula elita Poľska. "Po Katyni je to druhá najväčšia  katastrofa nášho národa," vyhlásil Walesa.

"Takú tragédiu Poľsko doteraz nezažilo," píše na svojej webovej stránke poľský denník Gazeta Wyborcza.

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák sa spojil so svojím poľským kolegom Radkom Sikorským a vyjadril mu hlbokú a úprimnú sústrasť.

"Je to obrovská tragédia, ktorá zasiahla nás všetkých. Ubezpečujem vás, že Slovensko ako sused a dobrý priateľ stojí v tejto ťažkej chvíli pri poľskom národe a urobí všetko pre to, aby mu pomohlo zmierniť následky tejto otrasnej udalosti," povedal Lajčák.

bratia Kaczyński
Bratia Kaczyńskí

Príbeh politikov - dvojičiek

Lech Kaczyński sa narodil 18. júna 1949 vo Varšave. Vyštudoval právo na Varšavskej univerzite. Bol jedným zo spoluzakladateľov protikomunistického hnutia Solidarita a spolupracovníkom Lecha Walesu. Za svoju politickú činnosť sa dostal aj do väzenia.

Prvýkrát sa pokúsil stať sa prezidentom už v roku 1995, napokon však zo súboja odstúpil.

V roku 2001 spoluzakladal konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť, v ktorej pôsobil spoločne so svojím dvojčaťom, bratom Jaroslawom. Do roku 2003 strane predsedal, odvtedy pôsobil ako čestný predseda. V rokoch 2002 až 2005 bol primátorom hlavného mesta Varšavy.

Prezidentom sa stal v roku 2005, keď v druhom kole porazil súčasného premiéra Tuska. Poľsko sa tak dostalo do situácie, keď jeden z bratov - dvojičiek zastával funkciu prezidenta, druhý zase predsedu vlády.

Zdroj: aktualne.sk

Самолет президента Польши 4 раза заходил на посадку

Самолет Ту-154, потерпевший сегодня крушение под Смоленском, четырежды пытался сесть на аэродром, но уходил на повторные круги. Об этом в эфире радиостанции "Эхо Москвы" рассказал заместитель главнокомандующего ВВС по противовоздушной обороне генерал-лейтенант Сергей Разыграев.

В главном управлении МЧС по Смоленской области уточнили, что экипажу разбившегося самолета Ту-154 предлагалось совершить посадку в Москве или Минске из-за сложных метеоусловий в Смоленске. Однако, по данным ведомства, несмотря на плотный туман в районе аэродрома Северный, экипаж лайнера принял решение о посадке в Смоленске.

Ранее сообщалось, что самолет с польской делегацией на борту потерпел аварию при заходе на посадку. Лайнер задел верхушки деревьев, ударился о землю, после чего раскололся и загорелся, не дотянув до взлетно-посадочной полосы несколько сотен метров.

С.Разыграев также добавил, что авиакатастрофа с самолетом Ту-154 не связана с качеством аэродрома. По его словам, аэродром "Северный" первого класса по качеству взлетно-посадочной полосы, и никаких нареканий к нему не было.

Заместитель главкома ВВС поддержал официальную позицию следствия, что к трагедии могли привести ошибки пилота во время захода на посадку в условиях плотного тумана. Попытка четырежды посадить самолет свидетельствует, по его словам, о том, что у пилотов были сложности с выполнением этого маневра.

Сегодня в 10:50 мск в Смоленской области под г.Печерском при заходе на посадку в аэропорт Северный в условиях сильного тумана разбился самолет Ту-154 президента Польши. На борту самолета, по уточненным данным МЧС РФ, находились 96 человек, в том числе президент Польши Л.Качиньский и его супруга, все они погибли. По данному факту возбуждено уголовное дело по ч.3 ст.263 УК (нарушение правил безопасности движения воздушного транспорта повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц).

 

Tučko už raz Kaczyńskému prinieslo problémy. Zamrzlo

lietadlo

Lietadlo Lecha Kaczyńského TU-154, v ktorom našiel svoju smrť.. Autor: gazeta.pl

Bratislava - Lietadlo TU-154, v ktorom dnes zahynul poľský prezident Lech Kaczyński, sa už raz podpísalo pod jeho problémy na zahraničnej ceste. V decembri 2008 "zamrzlo" v mongolskom Ulánbátare.

Namiesto štartu do Japonska videla prezidentská delegácia i novinári, ako sa Mongoli pokúšajú kefami a horúcim vzduchom odstrániť z lietadla námrazu. Odmrazovanie lietadla pokračovalo v hangáre, stroj sa musel následne skontrolovať a musel absolvovať asi hodinový skúšobný let.

Prezidentská delegácia odletela nakoniec s meškaním do Japonska na lietadle vypožičanom od Mongolov. Harmonogram celej Kaczyńskeho návštevy po Ázii sa kvôli tomu posunul.

Lietadlá typu TU-154 používajú aj najvyšší slovenskí predstavitelia. 

Prinášame vám chronológiu leteckých nešťastí tohto typu lietadla:

8. februára 1993 - Iránske dopravné lietadlo TU-134 na linke Teherán-Mašhad sa zrútilo po zrážke so stíhacím bombardérom SU-22 asi 15 km od Teheránu. Letecká zrážka si vyžiadala 131 obetí.

3. januára 1994 - Všetkých 124 osôb na palube ruského lietadla TU-154 zahynulo pri havárii v sibírskej oblasti na linke Irkutsk-Moskva.

6. júna 1994 - Lietadlo TU-154 spoločnosti China Northwest Airlines na linke Si-an - Kanton sa zrútilo krátko po štarte, nešťastie si vyžiadalo 161 obetí.

3. júla 2001 - Lietadlo TU-154 sa zrútilo pri sibírskom meste Irkutsk, zahynulo 145 osôb.

4. októbra 2001 - Ruské lietadlo TU-154 letiace z Izraela sa zrútilo do Čierneho mora po zásahu zablúdenou ukrajinskou raketou počas vojenského cvičenia na Kryme. Zomrelo všetkých 78 ľudí na palube.

1. júla 2002 - Stroj TU-154 baškirských aerolínií sa zrazilo počas letu s nemeckým nákladným lietadlom nad juhozápadom Nemecka, zomrelo 71 ľudí, z toho 52 detí a mládeže.

12. februára 2002 - Tupolev v službách iránskej spoločnosti Iran Airtour sa zrútil v horách pri západoiránskom Chorramábáde, pričom zahynulo všetkých 118 cestujúcich a členov posádky.

24. augusta 2004 - Čečenskí samovražední atentátnici vyhodili do vzduchu dve dopravné lietadlá (TU154 a TU134) niekoľko minút po sebe po štarte z Moskvy. Zomrelo spolu 90 ľudí.

12. feburára 2006 - Lietadlo v službách iránskej spoločnosti Iran Airtour havarovalo v Teheráne počas pristávania. O život prišlo 29 zo 148 ľudí na palube.

22. augusta 2006 - Pri neúspešnom núdzovom pristáti pri meste Doneck na východe Ukrajiny havarovalo lietadlo Tupolev TU-154 so 170 ľuďmi na palube. Haváriu nikto neprežil. Medzi obeťami bolo aj 39 detí. Tupolev letel z ruského čiernomorského letoviska Anapa do Petrohradu a nad Ukrajinou sa stratil z radarov.

15. júla 2009 - Lietadlo TU-154 iránskej spoločnosti Caspian Airlines havarovalo krátko po štarte z letiska v Teheráne. Medzi 168 obeťami katastrofy bolo občanov Arménska a mnoho ďalších príslušníkov veľkej komunity etnických Arménov žijúcich v Iráne.

Zdroj: TASR, aktualne.sk


VIDEO:

http://chelemendik.sk/Polsky_prezident_zahynul_pri_pade_lietadla_536688747.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 - Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |