Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Poľsko-americká bomba pod Višegradskú skupinu - chelemendik.sk

 

Poľsko-americká bomba pod Višegradskú skupinu

2020-02-23  (03:59)

 - Poľsko-americká bomba pod Višegradskú skupinu

25.9.2014


Vnútorné rozpory v  EÚ sa čoraz viac prehlbujú. Ohrozený je  aj jeden z najúspešnejších regionálnych projektov v Európe – Višegrádska skupina. Iniciatíva, ktorá si za cieľ kládla spoluprácu v ekonomickej integrácii a zjemnenie medzinárodných rozporov, sa stáva jedným z prvkov geopolitického zápasu v centre Európy.

Deklarácia o vzniku Višegrádskej skupiny vstúpila na verejnosť vo februári 1991 v historickej metropole Višegrádu na stretnutí vtedajších lídrov Poľska, Maďarska a Československa. Cieľom zjednotenia bola spolupráca štátov pri integrácii do európskych štruktúr. V roku 1993 nasledoval rozpad Československa, čím sa zvýšil počet členov Višegrádskej skupiny, ale nezmenil sa jej charakter.  V roku 2004 boli všetci štyria členovia tejto skupiny prijatí do EÚ neprerušilo to existenciu skupiny. Višegrádska skupina sa zaoberala kooperáciou obchodno-ekonomických stratégií a projektov a slúžila aj ako fórum pre prerokovanie regionálnych problémov. V roku 2011 na summite v Bratislave prijatá deklarácia Višegrádskej štvorky konštatovala, že toto regionálne združenie je „uznávaným symbolom úspešnej politickej a ekonomickej transformácie“ a „modelom regionálnej spolupráce“.

Namiesto zdokonaľovania višegrádskeho modelu, v Bruseli a najmä vo Varšave, sa rozhodli priniesť ho na oltár kurzu obnovy ducha studenej vojny v Európe s novými berlínskymi múrmi a vojensko-politickými blokmi a útočnej protiruskej propagandy. Do popredia sa dostal plán zadržiavania Ruska.

V skutočnosti ale nejde všetko hladko. Namiesto solidárnosti s politikou Bruselu  a Varšavy vo vzťahu k Ukrajine a Rusku, v Budapešti, Prahe a Bratislave hovoria o ekonomike, hodnotia vlastné škody spôsobené protiruskými sankciami a dokonca sa ozývajú hlasy proti Európskej únii.

Nespokojnosť Varšavy s tým ako sa vyvíja situácia, rastie. Rozsiahly článok z 19. septembra v denníku Gazeta Wyborcza, sa priamo pýta: prečo Višegrádska skupina nie jednotne odsudzuje Rusko a neponáhľa sa zjednotiť okolo Poľska ako hlavného ochrancu Ukrajiny? Maďarom, Čechom a Slovákom sa kladie z vinu  aj kolektívna „amnézia“ a hypertrofované, podľa názoru denníka, obchodno-ekonomické vzťahy s Ruskom a sklony klásť Bruselu nevhodné otázky. Osobitne to schytali hlavy štátov. Český prezident Miloš Zeman sa vraj opovážil vyhlásiť na summite NATO vo Walese, že nevidí „jasné dôkazy intervencie Ruska na Ukrajine“, slovenský premiér Robert Fico sa odvážil  uvažovať o geopolitickom konflikte USA a Ruska, od ktorého sa treba držať čo najďalej a jeho maďarský kolega Viktor Orbán vôbec hovoril o konci Západu a kríze liberálnej demokracie. Teda namiesto toho, aby sa bez zbytočných rozhovorov zomkli s Washingtonom a Bruselom v jednotnom protiruskom fronte.

To, že existujúci formát Višegrádskej skupiny Poľsku nevyhovuje, už dávno nie je tajomstvom. Varšava tento projekt vidí ako ďalší nástroj uspokojovania poľských ambícií hegemonistickej povahy v strednej a východnej Európe. Práve z iniciatívy Poľska sa v marci 2013 na stretnutí vo Varšave  dohodli ministri obrany Maďarska, Poľska, Slovenska a Česka, na vzniku v roku 2016 spoločnej bojovej skupiny rýchleho nasadenia s počtom 1500 vojakov.

S vznikom krízy na Ukrajine sa však Poliaci rozhodli, že je to málo. Varšava  fakticky predložila svojim partnerom z Višegrádskej štvorky ultimátum: buď uznajú, že vojenský vektor v ich činnosti za hlavný, alebo Poľsko opúšťa Višegrádsku štvorku. Ako možný kompromis navrhlo rozšíriť skupinu na sedem členov (podľa vzorca 4+) o krajiny Pobaltska, ktorých stará Európa berie ako ďalší nástroj kontroly USA nad západoeurópskym kontinentom. Ako píše Gazeta Wyborcza, v súčasných podmienkach „Čechom, Slovákom a Maďarom sú bližší Rakúšania“ s ich vojenskou neutralitou a „Poliakom sú bližší Estónci, Lotyši a Litovci“, aj napriek sporom   s Litovcami o otázke postavenia poľskej menšiny v Pobaltsku.

Mnohým v strednej Európe sa však už zunovala nekonečná hra na antiruských vojenských panáčikov. Pre Maďarsko je Rusko najmä výhodným obchodným partner a meniť tón dvojstranných vzťahov v Budapešti nezamýšľajú.  S tým je však nespokojný Washington, Brusel a ich najbližší spolupracovníci.

Všetko to, čo sa deje vo Višegrádskej štvorke poukazuje na to, že akékoľvek regionálne iniciatívy v Európe sú pre Brusel prijateľné iba potiaľ, pokiaľ vyhovujú Washingtonu. To, čo tomuto kritériu nevyhovuje, podlieha diskreditácii a demontáži.

Zdroj: Fondsk.ru 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |