Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Poľské médiá: Nemecko dobyje Európu prostredníctvom migrantov - chelemendik.sk

 

Poľské médiá: Nemecko dobyje Európu prostredníctvom migrantov

2020-05-27  (17:05)

 - Poľské médiá: Nemecko dobyje Európu prostredníctvom migrantov

17.9.2015

Otvoriac dvere dokorán pre tisícky utečencov sa Belín celkom nezbláznil. Naopak, Nemci postupujú podľa dôkladne vypracovaného plánu, myslí si poľská analytička Eliza Litak. 

Migranti pomôžu Nemecku vyriešiť demografický problém, zabezpečiť prísun pracovnej sily a  stať sa nedosiahnuteľnou morálnou autoritou pre ostatnú  Európu, ktorá neviem, ako sa má  zbaviť od nepozvaných hostí, píše na portáli wPolityce.

„Akú hru hrá Nemecko? Je samovrah alebo dobrý stratég? Koná Nemecko samovraždu ako ten nešťastný pilot Germanwing? Názory na túto tému sa objavili v sieti a nevyzerajú byť nepodložené“, — píše kandidátka sociologických vied Eliza Litak na portáli wPolityce.

„Ako inak sa dá vysvetliť už len vyhlásenie vice-kancelár Nemecka Sigmara Gabriela, že nielenže plánujú prijať 800 tisíc utečencov tento rok, ale aj behom najbližších rokov sú pripravení prijať 500 tisíc ľudí každý rok, aj napriek tomu, že doteraz ich množstvo bolo niekoľkonásobne menšie?“ — kladie si otázku autorka.

Prečo to robia tak divokým a chaotickým spôsobom?  Prečo to robia v rozpore s mienkou množstva vlastných občanov? Koniec koncov, prečo sa odhodlávajú hromadne prijímať zástupcov skupín, ktoré, jemne povedané, sa neochotne integrujú s ostatnou spoločnosťou a z ktorých sa dá verbovať členov radikálnych strán?  Veď tlačový tajomník bavorskej kontrarozviedky už potvrdil, že salafiti -  stúpenci mimoriadne ortodoxného islamu - sa pokúšajú získavať nových členov medzi čerstvými prisťahovalcami, podotýka autorka.

Vari nemecká vláda naozaj stratila inštinkt sebazáchovy?  Vari sme ozaj svedkami šľachetného pokusu dokázať svetu, že existencia „dobrého Nemca“ - to nie je len mýtus z filmov? „Je na čase si pripomenúť základný prístup, ktorý by mal byť použitý pri analýze politiky nemeckej vlády: nič nerobia bez príčiny a nezištne. Zo súčasnej situácie sa dá vyťažiť celý rad dá sa povedať výhod na nezaplatenie. A všetko nasvedčuje tomu, že si to veľmi  dobre uvedomujú,“— píše autorka.

„Po prvé, demografia,“ - vymenúva autorka. - V Nemecku už viac ako tri desaťročia je negatívny prirodzený prírastok, práve ono sa stalo krajinou s najnižšou pôrodnosťou na svete  je aj jednou z najstarších spoločností.

Ak sa Nemecko nechce behom niekoľko desiatok rokov stať doslova krajinou dôchodcov, potom musí čo najrýchlejšie ponúknuť svojim občanom radikálne sa líšiaci od existujúceho životný štýl  alebo zásobovať svoje obyvateľstvo „zvonku“, ideálne mladými a silnými  osobami. Práve táto druhá možnosť sa aj deje, upozorňuje Eliza Litak. 

„Po druhé, pracovná sila.“ Nemecko má teraz najvyšší z EÚ koeficient voľných pracovných miest a taktiež rekordne nízku úroveň nezamestnanosti. Nie je teda na tom nič prekvapivé, že na príliv novej lacnej pracovnej sily sa pozerá viac ako zhovievavo. Už na konci minulého roka  Ulrich Grillo, šéf obrovského Spolkového zväzu nemeckého priemyslu, vyzval prijať veľké množstvo utečencov, a v poslednom čase otvorene priznal, že reč je o pomoci im, ale taktiež aj samým sebe.

Podobným spôsobom sa vyjadrujú hlavy Zväzu nemeckých zamestnávateľov a Nemeckej komunity obchodných komôr, taktiež ako aj zástupcovia takých spoločností ako  Porsche, Daimler, Deutsche Post и Evonik. Všetci jednohlasne deklarujú „prianie pomôcť“ prisťahovalcom, pravdaže prostredníctvom ich  čo najrýchlejšieho zamestnania.

Máme dočinenia jednoducho s novou  akciou priťahovania do Nemecka pracovnej sily, podobnou programu prijatia niekoľko státisícov Turkov  počas šesťdesiatych rokov, len organizovanou spontánnejšie. Rozdelenie kvót s inými krajinami EÚ – to je len ochrana pred príchodom takého množstva imigrantov naraz, aké by sa nedalo zamestnať. 

„Po tretie, medzinárodná politika,“ —  je presvedčená poľská autorka. Paradoxne, chaotickosť celého procesu je výhodná pre Nemecko. Situáciu u seba ešte dokážu zobrať pod kontrolu, ale krajiny, na ktoré sa imigranti pozerajú ako na tranzitné, môžu byť destabilizované. Tým lepšie pre samotné Nemecko, v súlade so starým princípom  — "rozdeľuj a panuj".

Príkladom môže byť to isté Grécko: čím väčší je tam chaos kvôli prílivu migrantov, tým menšia je jeho príťažlivosť a zisky – ale finančné slabnutie Grécka je výhodné pre Nemecko, jeho hlavného  kreditora, od ktorého sa stáva čoraz viac závislým. 

Aj Maďarsko, ktoré doteraz robilo dosť  nezávislú od európskych centier politiku, je teraz odsúdené na porážku a kompromitáciu: dá sa ho obviniť z nehumánneho správania sa k utečencom rovnako ako z nadmernej zhovievavosti voči osobám, ktoré sa presúvajú po jeho území.

Zase „bičom“ pre Poľsko, Slovensko a Českú republiku sa stanú aktívne presadzované Nemeckom nepretržité kvóty na príjem migrantov. Ukážuc týmto štátom to kam v skutočnosti patria, Berlín blokuje ich nesmelé pokusy o vybudovanie spoločného frontu v ohľade Západu a zabezpečí si nezasahovanie do vlastných plánov zbližovania s Ruskom, príkladom ktorého je dohoda o Severnom potoku 2.

Tý,m pádom v celom tomto zmätku je reč ako vždy jednoducho o moci. Počas súčasnej krízy sa náš západný sused premenil na nespochybniteľného hegemóna  a Angela Merkelová čoraz menej potrebuje Francoisa Hollanda pri prijímaní  dôležitých rozhodnutí  v mene celej  EÚ. Viac ako to, dominovanie Nemecka pred našimi očami  získava novú legitimizáciu – morálnu.  Práve ono sa stáva tým najhlasnejším, hoci aj neúprimným  hlásateľom európskych hodnôt: solidarita, zodpovednosť a – prekvapivo -  kresťanstvo.  

„Práve Angelu Merkelovú pred kamerami celého sveta nazývajú mamou dojatí utečenci. Práve do Nemecka, ako do zasľúbenej zeme, tiahnu migranti, hľadajúci oázu. Obraz Nemecka ako opory Európy však stojí za všetky úsilia. Snažia sa konať ako nemecký tím zo známeho  vtipu: „Futbal – to je taká hra, v ktorej veľa mužov  uteká  za loptou a na konci vyhrávajú Nemci.“ Je tu iba jedno „ale“: celkom čoskoro sa môže ukázať, že to nie je futbalový zápas, ale iba americký futbal a v  stávke je čosi celkom iné,“ — uzatvára Eliza Litak na portáli  wPolityce.pl.

Zdroj: http://rusvesna.su/news/1442344584


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |