Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Poľská kampaň na Donbase - chelemendik.sk

 

Poľská kampaň na Donbase

2020-01-22  (20:46)

 - Poľská  kampaň na Donbase

13.2.2015

K čomu môžu priviesť pokusy Západu nahradiť svojich žoldnierov regulérnymi armádnymi jednotkami


Poľsko na začiatku minulého roka sa chystalo poslať svoje regulérne vojenské jednotky na Ukrajinu. Tieto bojové plány Varšavy pred niekoľkými dňami zverejnil bývalý poslanec Europarlamentu Jacek Kurskij, oznámila agentúra PolitNavigator.)

V interview pre poľské rádio RMF FM politik (ktorý, mimochodom, nezdieľa nadšenie Západu ohľadne toho, že na Ukrajine teraz vládnu následníci Stepana Banderu) vyhlásil,  že poslať poľské vojská na Ukrajinu navrhoval súčasný predseda predseda Sejmu Radoslaw Sikorski. Zastavával vtedy post hlavy Ministerstva zahraničných vecí Poľska.

Ako vyplýva  z rozprávania Kurského, myšlienka pomôcť vlastnými silami novej vláde Ukrajiny  bola prezentovaná na medzistraníckej porade u Donalda Tuska, ktorý na začiatku roku 2014 stál na čele poľskej vlády. Kvôli čomu Sikorski  navrhol  uzavrieť s Ukrajinou obojstranné vojenské spojenectvo. Na poslednú chvíľu si to rozmysleli…
Inak, priznáva bývalý europoslanec, „by to znamenalo, že teraz by poľskí chlapci zomierali na Donbase.“

Ale poľskí žoldnieri, ako je známe, od samotného začiatku konfliktu v Novorossii sa zúčastňujú na bojových akciách na strane ukrajinských vojakov.
Bartosz Becker, líder ultrapravicovej poľskej organizácie  Alanga, napríklad z toho nerobí žiadne tajomstvo. Podľa jeho slov,  „oni (títo „poľskí chlapci“) idú tam (na Ukrajinu) a vstupujú do dobrovoľníckych bataliónov ako súkromné osoby, ale oficiálna poľská vláda vám to nikdy nepotvrdí, hoci tajne  pomáhajú tým, ktorí robia nábor.“

Čo však nie je jasné?.. Povedzme, že nejaká krajina podľa príkladu Varšavy tiež bude chcieť poslať svoje regulérne jednotky na pomoc Kyjevu a v tomto pôjde až do konca. Čo môže a musí spraviť Rusko v takej situácii?

Nie je to márna otázka, keďže doslova pred pár dňami Vrchná Rada ratifikovala dohodu o formovaní spoločnej poľsko-litovsko-ukrajinskej vojenskej brigády. Velenie tohto útvaru bude sídliť v poľskom Ľubline. Litva zapojí do formácie 350 osôb, Ukrajina  – 545, а Poľsko – 3,5 tisíc.

- Nikto zo západných krajín sa neodhodlá pomáhať Ukrajine zavedením svojich vojsk, - je presvedčený člen Komisie Štátnej Dumy RF pre obranu Viačeslav Tetiokin. – Pretože okamžite by sa objavili straty a takzvané „európske demokracie“ sú mimoriadne háklivé  v tomto ohľade. Kvôli čomu budú obetovať životy svojich vojakov na území cudzieho štátu?
Navyše to nevyvolá ani najmenšiu podporu v samotnom Poľsku  (ak hovoríme o následkoch vytvorenia trojnásobného vojenského spojenectva  a jeho účasti na konflikte v Donbase). Navyše, na Ukrajine sú príliš silné spomienky na stáročný útlak Ukrajincov Poliakmi. Preto ich objavenie zjavne vyvolá odpor.
Svobodnaja Pressa (SP):  - Ako by sa malo zachovať Rusko?
- V tomto prípade (ak sa niekto rozhodne uskutočniť plán Sikorského) Rusko musí spraviť jednoduchú vec. A konkrétne – ako navrhuje frakcia KPRF, okamžite uznať podľa výsledkov májových referend  Luganskú a Doneckú ľudovú republiku. A potom, v prípade príchodu zodpovedajúcej výzvy od vlády týchto republík (a môžeme nepochybovať, že takáto výzva príde), poskytnúť pomoc už  prostredníctvom vojnových formácií Ruskej federácie.
SP: - Ale prečo sa toto uznanie doteraz nekonalo?
- Myslím, že z dôvodu nedostatku politickej vôle. Precedens už bol predsa vytvorený. V analogickej situácii západoeurópske veľmoci uznali uznali Kosovo, ktoré bolo násilne odtrhnuté od svojej historickej domoviny -  od Srbska. Aj napriek všetkým medzinárodno-právnym aktom, Západ jednoducho vytrhol  z kontextu tézu o práve národa na sebaurčenie  a čoskoro 60 krajín uznalo nezávislosť Kosova. Prečo by sme nemali konať analogickým spôsobom v prípade Novorosii?
SP:  - Existuje predsa výraz, „čo je dovolené Jupiterovi, nie je dovolené býkovi“. А Obama povedal, že jediným svetovým lídrom boli  a budú  USA. To jest oni môžu všetko. Viac už nikto nič nemôže bez ich dovolenia …
- Rusko je tiež mocná veľmoc. A musí sa správať tak, ako považuje za nevyhnutné. Z môjho pohľadu, bola spravená veľká chyba, keď po uznaní Európou nezávislosti Kosova neboli okamžite uznané Ruskom Južné Osetsko a Abcházsko. Ako výsledok sme museli viesť päťdňovú vojnu  s vojskami Saakašviliho. A to sú nemalé straty aj z jednej aj z druhej strany.

Ak by  sa konalo diplomatické uznanie, veľa negatívnych vecí by sa nekonalo. Myslím si, že už nechávame uniknúť vhodný okamih, neuznávajúc Doneckú a Luganskú ľudové republiky.
Vedúco expert Centra vojensko-politických výskumov MGIMO Michail Alexandrov si myslí, že Moskvu sa pokúšajú zastrašiť možnosťou eskalácie konfliktu a zaťahovaním do tohto konfliktu NATO
- Ale NATO ešte na  začiatku ukrajinskej krízy vyhlásilo, že sa miešať do tohto konfliktu nebude. A Američania potvrdili,  že žiadne vojenské zasahovanie z ich strany nebude. Ale zastrašovať sú majstri. Preto hlasno berú na seba záväzok brániť Ukrajinu. Vydierajú dodávkami zbraní. Snažia sa uzatvárať s Kyjevom akési vojenské aliancie mimo rámca NATO.
Ale ak sa bude konať veľká vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, vojská Poľska a Litvy sa ukážu byť vtiahnuté do bojových akcií. Vo Vrchnej Rade si zrejme myslia, že to musí priviesť k zasiahnutiu NATO.
Nie je to však vôbec isté, že NATO bude zasahovať. Litva a Poľsko v danom prípade pôsobia mimo územia svojich hraníc. Jednoducho im povedia: „Veď ste tam sami vliezli. Prečo by sme mali vás brániť?.“
Z medzinárodno-právneho hľadiska, vytvorenie takých aliancií, ako táto poľsko-litovsko-ukrajinská brigáda, vôbec neznamená, že NATO bude automaticky zatiahnuté do vojny. Ale je tu pokus vyvinúť na Rusko psychologický a politický nátlak.
SP: - A ako by sme na to mali reagovať?
- Rusko reaguje, bohužiaľ,  lenivo. Stačí si spomenúť na nedávne slová Patruševa o tom, že reagovať na dodávky amerických zbraní na Ukrajinu budeme iba diplomatickou cestou.
Ako to vyzerá? Tak, že USA môžu na Ukrajine robiť všetko, čo si zmyslia. A my budeme potichu sedieť? Ak to nie je výzva k ďalšej agresii, tak čo potom?
SP: - Skôr sú to zvyčajné diplomatické triky. Patrušev predsa nemohol povedať, že v takom prípade budeme reagovať symetricky…
- Ale prečo nemohol? Oni to predsa hovoria. Ako dlho ešte budeme pre Západ dobručkí a poslušní?
Rovnako  sa správal Stalin v roku 1941. Všemožne sa líškal Hitlerovi.  A v dôsledku toho si Hitler povedal, že Stalin sa ho bojí,  že Sovietsky zväz nie je pripravený na vojnu a zaútočil na nás. Ak by sa Stalin správal k Hitlerovi tvrdo (napríklad ako reakciu na zavedenie nemeckých vojsk do Juhoslávie, mohol priviesť vojská do Bulharska), potom by si Hitler ešte stokrát rozmyslel, či zaútočí.
Riaditeľ Centra  verejno-politických výskumov Vladimir Jevsejev  pochybuje, že zásah zahraničnej armády pomôže vláde Ukrajiny.
- Žiadny rozhovor o zavedení zahraničných regulérnych vojsk nemôže byť. Pretože v takom prípade ukrajinská armáda bude porazená behom najbližších hodín.
SP: Kým?
- Kým treba. Zavedenie cudzích (akýchkoľvek) vojsk privedie k veľmi veľkým stratám z tej strany, ktorá  sa na to podujme. A najpravdepodobnejšie zajatcov brať  nebudú.
SP: - А krajiny NATO s celou svojou vojenskou mocou hádam sa nebudú ponáhľať na pomoc?
- Európania veľmi veľa rozprávajú. V skutočnosti bojovať sa nechystajú. A všetky ich vyhrážky sú na úrovni prázdnych rečí. Rusko, ak bude treba, využije celý svoj potenciál, aby vyriešili otázku mimoriadne rýchlo.
Myslím si, že Poľsko tomu tiež rozumie. Jedna vec je posielať žoldnierov, druhá vec regulérne vojenské jednotky. V takom prípade sa s Poliakmi (aj s Litovcami) stane to isté ako s ukrajinskými jednotkami v auguste minulého roku.

Zdroj: http://svpressa.ru/war21/article/112638/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |