Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Politika Poľska vo vzťahu k Rusku nenachádza podporu ostatných členov Vyšehradskej štvorky - chelemendik.sk

 

Politika Poľska vo vzťahu k Rusku nenachádza podporu ostatných členov Vyšehradskej štvorky

2020-08-04  (02:22)

 - Politika Poľska vo vzťahu k Rusku nenachádza podporu ostatných členov Vyšehradskej  štvorky

18.9.2014

Iniciatívy Varšavy rozšíriť protuiruské sankcie nenašli odozvu u ostatných členských  štátov Vyšehradskej  štvorky – Česka, Maďarska a Slovenska.

Pre Poľsko to nie je dobré znamenie. Vyšehradská skupina vznikla v roku 1991 ako antiruský projekt zameraný na konsolidáciu štátov strednej a východnej Európy. Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko uzavreli vojensko-politické spojenectvo a vyznačili priestor, na ktorom by krajiny bývalého  socialistického bloku mali „zadržiavať“ Rusko. Následné členstvo týchto štátov v NATO (Poľska, Maďarska, a Česka – od roku 1999, Slovenska od roku 2004) bolo prirodzeným pokračovaním tejto politiky. V rámci NATO Vyšehradský blok zvyšoval úroveň vojensko-politickej spolupráce medzi krajinami východoeurópskej štvorky. Iniciatívy Varšavy rozšíriť protuiruské sankcie nenašli odozvu u ostatných členských  štátov Vyšehradskej skupiny – Česka, Maďarska a Slovenska.

V roku 2011, nie bez účasti poľskej diplomacie, Vyšehradská skupina ohlásila svoj zámer vytvoriť špeciálny vojenský oddiel pod vedením Poľska, ktorý by sa mal v roku 2016 zmeniť na plnohodnotnú bojovú jednotku. Kríza na Ukrajine prinútila Varšavu zaktivizovať svoje úsilie v tomto smere. V tom čase už bola však jednota vnútri skupiny narušená. K návrhom poľskej strany rozšíriť sankcie proti Rusku Budapešť, Praha a Bratislava zachovali chladný postoj. Obetovať výhody obchodu s Ruskom v záujmoch „atlantickej solidarity“ sa Maďarsko, Česko ani Slovensko vôbec neponáhľajú.

Slovenský premiér Robert Fico vyzval na odklad zavedenia nových sankcií. Aj jeho český kolega Bohuslav Sobotka vyjadril nesúhlas s ekonomickou politikou Bruselu vo vzťahu k Rusku. Slová šéfa Európskej rady Hermana Van Rompuya o tom, že straty, vyplývajúce zo sankcií sú cena, ktorú Európania musia nutne zaplatiť, tak nevyznievajú veľmi presvedčivo.

Praha aj Bratislava vyzývajú uvážlivo si premyslieť skôr, než „trestať“ Rusko. Maďarský premiér Viktor Orbán bol ešte priamočiarejší. Podľa neho sankcie škodia skôr EÚ než Rusku a vyzýva Brusel, aby kompenzoval výrobcom straty, ktoré budú znášať vďaka tejto situácii.

Výsledkom toho Poľsko zostalo vo Visegrádskej skupine osamotené. Varšava nevylučuje, že opustí rady „štvorky“ a naznačuje svojim visegrádskym partnerom, že bez Poľska sa ich vojenské plány nemôžu realizovať, a tak na výzvy o bezpečnosti budú musieť odpovedať sami, bez pomoci Varšavy, ktorej vojenský rozpočet je vo visegrádskom bloku najsugestívnejší.

Česko, Slovensko, ani Maďarsko však vojenskú hrozbu nevidia a pokusy poľskej diplomacie militarizovať vzťahy v rámci Visegrádskej štvorky vyzývajú skôr „odtrhnutie“. Poľských partnerov skôr zaujíma ekonomika a obchod. Pochopiť vojenskú logiku Poliakov dokážu Česi, Slováci a Maďari iba ťažko.  Preto sa Poľsko usiluje dosiahnuť inde to, čo sa nepodarilo v rámci „štvorky“. Už zazneli vyhlásenia o formovaní vo východnej Európe síl rýchleho nasadenia NATO. Predpokladá sa, že dislokované budú na vojenských základniach v Poľsku, Rumunsku a Pobaltsku.

Minulý rok v lete Poľsko a Rumunsko uzavreli dohodu o dvojstrannej spolupráci v oblasti obrany. Bukurešť a Varšava vidia Rusko ako potenciálneho nepriateľa. Vojenská doktrína Bukurešti aj Varšavy vnímaj Rusko ako nepriateľa číslo jeden. Pokiaľ ide o Pobaltsko, Varšava už dávno presadzuje myšlienku rozširovania Visegrádskeho bloku vo formáte 4+. Reč je o pripojení alebo osobitej forme partnerstva bloku s Lotyšskom, Litvou a Estónskom.

Tým, že   Poľsko udžiava antiruský kurz, odsudzuje sa na večné hľadanie takej konfigurácie regionálnych síl, ktorá sťažuje, priam znemožňuje normalizáciu poľsko-ruských vzťahov na takej úrovni, akú majú rusko-maďarské, alebo rusko-slovenské vzťahy.

Poľskí politici sa momentálne pokúšajú predbehnúť európskych lídrov v realizácii sankčnej politiky vo vzťahu k Rusku. Isté stávky pritom Varšava v tomto robí na Nemecko. V Berlíne však uprednostňujú chladnokrvný postoj k poľskej horúčkovitosti- K otázke sankcií voči Rusku Nemci pristupujú zdržanlivejšie. Po prvé, politika Berlína v oblasti sankcií sa buduje selektívne, Po druhé, ústami šéfa ministerstva zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera Nemci vyhlásili, že sankcie sami o sebe nie sú politikou“. Nemecko nikdy nezúži svoju východnú politiku na úzke videnie poľských stratégov, ktorí neuznávajú kompromisy, ani diplomatické odtienky.

V tejto situácii Poľsku nezostáva nič iné, než pokračovať udržiavať smer politiky vytýčený USA. Vzájomné pochopenie s Berlínom sa nenachádza a partneri vo Visegrádskej štvorke si nechávajú možnosti manévru. Jednotné antiruské bratstvo vo východnej Európe nevyšlo. Navyše, v Európe si uvedomujú, že  ak sa Maďarom, Čechom a Slovákom podarí vydržať pod tlakom Bruselu, vo vzťahu ich krajín s Ruskom môžu sa otvoriť nové perspektívy.

Zdroj: Fondsk.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |