Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Politici sú zhrození - chelemendik.sk

 

Politici sú zhrození

2020-05-25  (12:42)

 - Politici sú zhrození

Politici sú zhrození, vyzývajú Lipšica a Spišiaka, aby vraždu rýchlo vyšetrili

9.11.2010

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda označil zavraždenie významného advokáta Ernesta Valka za zavrhnutiahodný čin, ktorý vrhá zlé tiene na celé Slovensko.
Právnik Ernest Valko mal blízko k politikom SDK a neskôr SDKÚ.
 
  "Zločinecké mafiánske spôsoby nemajú mať v našej spoločnosti miesto," vyhlásil v reakcii na zastrelenie Valka.

Ako ďalej pokračoval, SDKÚ je hlboko otrasená jeho násilnou smrťou. "Bol to skvelý právnik a predovšetkým človek so zmyslom pre spravodlivosť. Svoje odborné aj ľudské kvality prejavil v novembri 1989, na čele Ústavného súdu ČSFR, či v zložitých kauzách, ktoré mal odvahu riešiť," poznamenal ďalej Dzurinda.

Zároveň vyzval ministerstvo vnútra, policajný zbor a všetky orgány činné v trestnom konaní, aby celú vec čo najskôr a dôkladne vyšetrili a páchateľov tohto činu postavili pred spravodlivosť.

"Len ak bude spravodlivosti čo najskôr učinené zadosť a páchatelia budú spravodlivo potrestaní, nebudú zločinci a ich odporné spôsoby triumfovať," vyhlásil Dzurinda, ktorý v mene svojej politickej strany vyslovil úprimnú sústrasť rodine a všetkým pozostalým po Ernestovi Valkovi.

Sulík dúfal, že Slovensko z takýchto udalostí vyrástlo

Predseda parlamentu Richard Sulík je zhrozený zo smrti Ernesta Valka. "Je to hrozné. Naposledy som s ním hovoril len pred niekoľkými dňami. Človek si to ťažko pripúšťa, že sa to stalo. Je mi to veľmi ľúto," povedal Sulík, ktorý dúfa, že páchatelia budú čoskoro niesť za svoje konanie zodpovednosť.

Sulík nechce špekulovať o motívoch tohto činu. Tvrdí, že "už to, že sa niečo také stalo, je silná káva". "Dúfal som, že Slovensko už vyrástlo z takýchto udalostí, ale žiaľ nie je to tak. Ale nemalo by sa to stávať," uzavrel šéf zákonodarného zboru.

Figeľ: Slovensko stráca človeka angažovaného v zápase o slobodu

Smrťou Ernesta Valka Slovensko stráca nielen významného právnika a bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR, ale aj človeka výrazne angažovaného v zápase o slobodu, demokraciu a právny štát. "Tento zápas sa v roku 1989 neskončil. Zápas o spravodlivosť na Slovensku pokračuje a potrebuje statočných ľudí," vyhlásil predseda KDH Ján Figeľ.

"Je to tragická a veľmi zlá správa pre celú spoločnosť. KDH očakáva dôsledné vyriešenie tejto vraždy," dodal. Zároveň vyslovil úprimnú sústrasť Valkovej rodine.

Správa o zavraždení Ernesta Valka sa hlboko osobne dotkla predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského. "Prišiel som o priateľa a spolupracovníka, s ktorým som mal ten najlepší vzťah. Chcem vyjadriť najmä sústrasť jeho rodine," povedal. Dodal, že Valka poznal dlhé roky v rôznych pozíciách, či už ako politika, predsedu Ústavného súdu alebo právnika. "V akejkoľvek pozícii bol, vždy mi bol priateľom," povedal Hrušovský. "Ernest sa nikdy nebál, obdivoval som, ako dokázal riešiť aj veľmi zložité problémy," spomína predseda poslaneckého klubu KDH. "Ako advokát bol kedykoľvek ochotný pomáhať. Odchádza človek, na ktorého sa dalo spoľahnúť," uzavrel Hrušovský.

Simon: Jeho smrť ukazuje na uroveň demokracie

Smrť popredného právnika Ernesta Valka, ktorého v neskorých večerných hodinách zastrelili v jeho dome v Limbachu, ukazuje na úroveň demokracie na Slovensku. V reakcii na informáciu o tomto čine to povedal podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.

Dodal, že je zhrozený, že sa niečo takéto stalo v Slovenskej republike. "Som z toho šokovaný," poznamenal.

Simon nechce špekulovať o motívoch činu. Poznamenal však, že Ernest Valko bol celoslovensky známa osoba aktívna nielen v oblasti práva, ale aj politiky, preto si myslí, "že akýkoľvek krok voči nemu je aj verejne motivovaný".

Simon očakáva, že polícia bude v prípade veľmi rýchlo konať a páchateľov odhalí v čo najkratšom čase. Podpredseda Mosta-Híd si želá, aby sa čo najskôr dostali na lavicu obžalovaných.

Galbavý je zhrozený a zároveň smutný

Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ Tomáš Galbavý je zo smrti právnika Ernesta Valka zhrozený a zároveň smutný.

"Vždy som odsudzoval a odsudzujem zločin, vražda je ten najvyšší stupeň zločinu. Pán Valko patril medzi najznámejších ľudí na Slovensku, o tom niet pochýb aj preto, že bol odborníkom na ústavné právo, bol svojho času predsedom Ústavného súdu SR a tiež úspešný advokát zvučných sporov," podotkol Galbavý. Poslanec verí, že polícia vyšetrí dôvody tohto činu a dostane páchateľov čoskoro pred súd.

Galbavý zároveň vyslovil úprimnú sústrasť pozostalým. "Je to veľká rana predovšetkým pre manželku, deti a všetkých tých, ktorí pána Valka osobne poznali," povedal.

Na otázku, či skutok môže súvisieť s Valkovou prácou, Galbavý odvetil, že nevylučuje nič. "Verím, že kompetentné orgány dôveryhodne vyšetria príčinu takéhoto zločinného aktu," dodal.

Palko: Vražda vrhá zlé svetlo na celú krajinu

Vražda Valka vrhá zlé svetlo na celé Slovensko. "Bol príliš významným človekom," reagoval bývalý minister vnútra Vladimír Palko.

Opatrenia, ktoré by podľa neho malo urobiť súčasné ministerstvo vnútra, zverejňovať nechcel, aby to nekomplikovalo vyšetrovanie. "Oni vedia, čo majú robiť. Treba im držať palce," vyhlásil.

Tragédia má podľa neho tak celospoločenskú, ako aj osobnú rovinu. "Je to ľudská tragédia, aj tragédia spoločnosti," povedal Palko, ktorý sa s Ernestom Valkom pozná ešte z mítingu KDH a VPN v roku 1990, teda dvadsať rokov.

Mularčík: Pokiaľ vražda súvisí s Valkovou prácou je to katastrofa

"Je to veľká strata pre slovenskú advokáciu. Ak to bolo v súvislosti s jeho prácou je to katastrofa. Je to pre mňa obrovský šok, bol mi veľmi blízky," povedal o zavraždení Valka právnik Ondrej Mularčík, ktorý v minulosti zastával post predsedu Slovenskej advokátskej komory (SAK). Očakáva sa, že ku krvavej udalosti vydá SAK svoje stanovisko.

Na Slovensku bol známy podobný prípad zavraždenia ďalšieho advokáta - Jozefa Matulu. Právnika, ktorý pôsobil v jednej zo slovenských parlamentných strán - SNS a angažoval sa aj v politike zavraždili v roku 1997 pred jeho domom. Za nájomnú vraždu odsúdil právoplatne Najvyšší súd (NS) SR v tejto kauze štyri osoby v roku 2005, keď dostali tresty odňatia slobody od päť do 15 rokov.

Zastrelenie známeho bratislavského advokáta Ernesta Valka je zlou vizitkou pre slovenskú spoločnosť a niečo to signalizuje, zareagoval dekan Právnickej fakulty Bratislavskej vysokej školy práva Jaroslav Ivor.

"Je to predovšetkým tragédia - ľudská, osobná a aj spoločenská. Niečo to signalizuje, keďže išlo o spoločensky známu osobu, ktorá bojovala za spravodlivosť. "Motív treba hľadať v jeho práci," zdôraznil bývalý šéf slovenských policajných vyšetrovateľov.

Podľa Ivora je to zlá vizitka pre spoločnosť

"Je to zlá vizitka pre spoločnosť, keď sa spory neriešia zákonným, ale nezákonným spôsobom a najmä takým najtvrdším spôsobom, akým je zavraždenie človeka," dodal Ivor, ktorý advokáta Valka poznal dlhšie.

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák nemal v čase svojho pôsobenia na čele rezortu informácie o tom, že by známy advokát Ernest Valko bol v ohrození. Povedal to pre TASR v reakcii na prvé informácie o smrti tohto prominentného právnika, ktorého zabili v pondelok (8.11.) v neskorých večerných hodinách strelnou zbraňou.

"Je to tragická a smutná udalosť, uvidíme, či sa podarí nájsť tých, ktorí sú za to zodpovední," povedal Kaliňák, ktorého správa o Valkovej smrti šokovala.

Packa: Za mojich čias sa nestrieľali ani vagabundi

"Za mojich časov sa nestrieľali ani vagabundi, nie to ešte potentáti," reagoval na správu o právnikovej smrti bývalý policajný prezident Ján Packa. V odpovedi na otázku, či v čase, keď bol na čele Policajného zboru SR, mal informácie o tom, že Valko by mal byť v ohrození, odkázal na už citovanú vetu.

Slota: Spišiak s Lipšicom by mali zabrať

Vražda významného právnika a bývalého predsedu Ústavného súdu ČSFR Ernesta Valka šokovala lídra Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu. "Bol to pre mňa šok, keď som zistil, že žijem v štáte, kde sa strieľajú bývalí predsedovia Ústavného súdu," reagoval pre Slota.

"Neveril som vlastným ušiam, to je už niečo, čo by sa v demokratickom štáte stávať nemalo," komentoval správu o Valkovej smrti. Podobne ako bývalý minister vnútra Vladimír Palko, aj Slota sa obáva, že táto kauza môže Slovensko dostať do zlého svetla. "Teraz by mal ten tzv. Cattani zabrať na plné obrátky. A rovnako aj minister Lipšic a čím skôr chytiť toho, čo je za vraždu zodpovedný," odkázal Slota policajnému prezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi.

Vražda otriasla aj predsedom českého Ústavného súdu

Vražda Ernesta Valka, ktorý bol v poslednom roku československej federácie predsedom Ústavného súdu ČSFR, otriasla aj jeho priateľom, predsedom českého Ústavného súdu Pavlom Rychetským.

V reakcii Rychetský vraždu Ernesta Valka označil za hanebný čin a vyjadril nádej, že slovenské orgány vyvinú maximálne úsilie, aby sa vraždu podarilo vyšetriť a páchateľov potrestať.

"Správa o vražde bývalého predsedu federálneho ústavného súdu, významného slovenského právnika a môjho priateľa Ernesta Valka je pre mňa a aj pre českú právnickú verejnosť otrasnou informáciou o tom, že ani v demokratických podmienkach právneho štátu taký hanebný čin nemožno úplne vylúčiť," reagoval predseda ÚS ČR.
"Rodine Ernesta i slovenskej právnickej obci týmto vyjadrujem hlbokú a úprimnú sústrasť," uviedol Rychetský.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


nika   |   2010-11-09  (14:47)
50%  
mínus plus
  Palko: Vražda vrhá zlé svetlo na celú krajinu

Podľa Ivora je to zlá vizitka pre spoločnosť

Nech sa pozrie každý do svojho vnútra, Ivor v prvom rade.

Jednoducho musel byť Valko likvidovaný, pretože veľa vedel. Tento prípad sa nikdy nevyšetrí, tak ako veľa iných. A ak aj budú nejaké hypotézy, ostanú len v rovine lží.strelec   |   2010-11-10  (10:33)
58%  
mínus plus
  "Vrany" sú zhrozené, strelili medzi vrany. Ja som zhrozený, keď zavraždia 35 ročnú ženu a ostanú po nej nezaopatrené deti. Zlá vizitka pre SR je, že za rok sú tu celé stovky vrážd a väčšina neobjasnených. Je to katastrofa, keď za bieleho dňa znásilnia na zastávke mladú ženu. Je to nízky stav demokracie a špatný obraz SR, keď ubijú dôchodkyňu vo vlastnom dobe pre 5€. Hanbite sa páni novinári.


Ján Molnár   |   2010-11-11  (14:43)
50%  
mínus plus
  ja tiež vnímam trochu inak, napr. pred mesiacom poliali bezdomovca benzínom a zapálili, iný zamrzol v Nitre na lavičke v noci...a nič, žiadny politik so slzami v očiach

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |