Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Polícia pri odpočúvaní nechce tajnú službu - chelemendik.sk

 

Polícia pri odpočúvaní nechce tajnú službu

2020-11-24  (12:41)

 - Polícia pri odpočúvaní nechce tajnú službu
13.1.2011

KDH a SDKÚ na seba narazili v otázke kontroly odpočúvania. Polícia, ktorá patrí pod ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), nechce, aby mala SIS pod vedením Karola Mitríka (SDKÚ) možnosť kontrolovať, čo odpočula. Ministerstvo plánuje zmeniť doterajší systém, ktorý fungoval spoločne pre políciu a všetky spravodajské služby. Po novom by mala mať polícia samostatný vstup aj výstup, úplne oddelený od ostatných.

Polícia, ktorá patrí pod ministra vnútra Daniela Lipšica (vpravo na snímke spolu s policajným riaditeľom Jaroslavom Spišiakom), nechce, aby mala SIS pod vedením Karola Mitríka (SDKÚ) možnosť kontrolovať, čo odpočula.
Autor: SITA

Prečo mieni spoločný systém rozdeliť, rezort vysvetlil zastaranosťou. "Ministerstvo vnútra plánuje okrem výzbroje a výstroja modernizovať aj techniku. Modernizácia techniky je jednou z priorít z programového vyhlásenia vlády v kapitole Vnútorný poriadok a bezpečnosť," uviedol hovorca ministra vnútra Gábor Grendel. Koľko by modernizácia a rozdelenie systému malo stáť, rezort zatiaľ nevie.

Podľa zdroja blízkeho polícii, ktorý si želá zostať v anonymite, ministerstvo chce rozdelením systému dosiahnuť, aby polícia nebola pod kontrolu SIS tak, ako je to dnes. "Pri súčasnom spoločnom systéme môže policajný systém odpočúvania kontrolovať tajná služba. Opačne to možné nie je. Správcom systému je totiž tajná služba," uviedol zdroj.

Ministerstvo neodpovedalo, či o tejto otázke rokovalo s SDKÚ, ktorého nominant Karol Mitrík šéfuje tajnej službe. "Ministerstvo vnútra intenzívne koordinuje svoj postup s inými bezpečnostnými zložkami," reagoval Grendel.

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák si myslí, že ak by sa malo niečo meniť, tak by to mala byť celková modernizácia odpočúvacieho systému. "Oddelenie systému len pre policajné odpočúvanie sú zbytočné náklady, ktoré by sa dali využiť na modernizáciu celého systému. Je to však najmä o dôvere medzi partnermi," reagoval Kaliňák.

Ministerstvo už začalo rokovať s dovozcom izraelského systému Lion King, firmou Verint. Podľa informácií Pravdy rokovaním poverilo spoločnosť Atemsec, kde je od minulého roku predsedom predstavenstva bývalý šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš (KDH), kvôli ktorému v roku 2003 takmer padla vláda Mikuláša Dzurindu. Mojžiš mal byť údajne jedným z členov "skupinky", ktorá podľa Dzurindu škodila štátu, SIS a SDKÚ. Dzurinda presadil jeho odchod z funkcie, hoci s jeho odvolaním vtedy nesúhlasili ministri za KDH a SMK.

Mojžiš reagoval, že firma sa zaoberá bezpečnostnou problematikou. "Sme v obchodnom kontakte s významnými partnermi v tejto oblasti, medzi inými aj so spoločnosťou Verint Systems," povedal Mojžiš. Vylúčil však, že by bola spoločnosť Atemsec v akomkoľvek obchodnom vzťahu s rezortom vnútra. Aj podľa Grendela rezort rokuje s izraelskou firmou priamo bez sprostredkovateľa.

Výhradným zástupcom izraelskej firmy bola v minulosti firma Sigin. Jej šéf predstavenstva Ondrej Kamas sa nechcel vyjadriť, či je firma aj dnes výhradným zástupcom firmy Verint na Slovensku. "Sme súkromná firma a nebudeme sa vyjadrovať, pre aké firmy pracujeme," reagoval Kamas.

Informačno-technické prostriedky môže podľa zákona používať Policajný zbor, Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo, Železničná polícia, Zbor väzenskej a justičnej stráže a Colná správa. Odpočúvať môžu len na základe súhlasu zákonného sudcu a len na nevyhnutný čas.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |