Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Pokles eura môže súvisieť so sankciami proti Rusku - chelemendik.sk

 

Pokles eura môže súvisieť so sankciami proti Rusku

2020-06-04  (19:31)

 - Pokles eura môže súvisieť so sankciami proti Rusku

16.3.2015

 

Nemecká Deutsche Bank predpovedá, že kurz eura môže do roku 2017 klesnúť na 85 amerických centov, najmä pre zvýšený odlev kapitálu z Európy, ktorý v tom čase môže dosiahnuť 4 bilióny eur . „Kapitál odteká z Európy pre záporné hodnotenia a programy kvantitatívneho uvoľňovania z Európskej centrálnej banky. Väčšina prostriedkov odišla do USA, Veľkej Británie a Kanady,“ zdôrazňujú analytici spomínanej banky.

Zdá sa, že euro padlo za obeť pokusom za každú cenu stimulovať ekonomický rast, na čo je – podľa európskych predstaviteľov – potrebné zvýšiť úroveň inflácie. Európska centrálna banka už prijala rozhodnutie o rozsiahlom výkupe štátnych dlhopisov členských štátov eurozóny. Až do septembra 2016 na to bude vyhradených cca 60 miliárd eur mesačne. Zdrojom financovania sa pritom stane emisia eura , t. j. budú sa tlačiť nové peniaze nezabezpečené rastom výroby.

Je to veľmi ťažké opatrenie (ktoré sa   napríklad v Nemecku považuje za zásadne neprijateľné), ale fakticky je reč o zachovaní európskeho bankového, dokonca platobného systému a o záchrane nemeckých, francúzskych a iných európskych bánk, ktoré uviazli v juhoeurópskych štátnych dlhových úpisoch, ktorým sa v podmienkach rozpočtového deficitu verí čoraz menej. V interview pre Vzgľad Moreno Pasquinelli,  zdôrazňoval, že Európska únia sa nie náhodou  stala epicentrom systémovej krízy. „Štruktúra EÚ a hlavné vlastnosti charakterizujúce jednotný trh a spoločnú menu – euro sú prekážkou východiska   z krízy, ktorú zapríčinil systém „kasínového kapitalizmu“. Podľa Pasquinelliho nás nové a ešte deštruktívnejšie zlomy   iba čakajú.

Súčasne sa stávame  svedkami „vzbury na lodi“. Rozhodnutie o kvantitatívnom uvoľňovaní bolo na zasadnutí Rady ECB pretlačené, napriek odporu nemeckého predstaviteľa a postoju nemeckého parlamentu a pritom práve Nemecko sa považovalo za rozhodujúce pri presadzovaní monetárnej politiky eurozóny. Teraz Nemecko nemusí „zlízať iba smotanu“ eurozjednotenia, ako to bolo v minulosti,  ale pocíti aj negatívne dôsledky projektu. V podmienkach zjednoteného trhu je silná mena výhodná pre najsilnejšie  ekonomiky a nevýhodná pre všetkých ostatných. Ale ani Nemecko netvoria iba bankári.

Na program dňa sa tak opäť dostáva výber z dvoch ziel – default časti  európskych štátov alebo inflácia. V skutočnosti je však táto dilema falošná. Ktorákoľvek z volieb sa končí kompromisom a pesimisti hovoria o tom, že takýto kompromis je vždy zlým riešením.

Nemcov sa podarilo pretlačiť najmä vďaka otvorenému vydieraniu – nielen hrozbe vystúpenia z eurozóny (preddefaultového Grécka, ale aj Talianska, Španielska a Portugalska), ale aj možnosťou priameho odmietnutia v obsluhovaní získaných úverov alebo ich prevodom na drachmy, líry, pesety a reály. Mnohí si myslia, že rýchla inflácia s faktickým znehodnocovaním zadlženosti môžu zachrániť veľký grécky, španielsky alebo taliansky kapitál. Otázka sa teda týka tempa inflácie, zníženia kurzu eura, a nie samotného faktu spustenia inflačných mechanizmov. Všetci si veľmi dobre uvedomujú, že znehodnocovaniu eura sa ostatné členské krajiny nebudú zmierlivo prizerať, a tak menové prímerie sa skončí a začne sa roztáčať nová špirála menových vojen. 

Celá Európa bude musieť teraz platiť za nemohúcnosť európskych bankárov, ktorí vydali úvery vládam, ktorým by sa podľa základných princípov riadenia rizík a finančnej vedy úvery kategoricky nemali vydávať.

Podľa Pasqinuelliho sa európske politické strany a parlamenty prakticky stali podnikateľskými výbormi bankových a finančných lobby a zbavili štát aj ich tradičného práva raziť mince. Nestačí, že štáty sa zriekli svojej menovej suverenity, zbavili ju aj veľkej časti svojich politických a inštitucionálnych právomocí tým, že ich neodovzdali nadnárodnému orgánu,   volenému občanmi, ale oligarchii byrokratov a technokratov,  zbavených akejkoľvek demokratickej legitímnosti.Sankcie proti Rusku, ktoré viedli k rapídnemu zníženiu pracovných aktivít v širokom spektre (počínajúc finančnou oblasťou, až po priemysel, účasť v európskom podnikaní, budovanie plynovodov, až po ruský turizmus v Európe) a naše protisankcie (najmä v sektore poľnohospodárstva) zasadzujú ďalší úder  ekonomike južnej Európy,  i tak sa už nachádzajúcej v ťažkej situácii, pre ktorú je oslabenie eura už životná nevyhnutnosť.

Zjednotená Európa sa zmenila na akúsi čudný  súhrn spotrebiteľov žijúcich na dlh. Skôr či neskôr však bude nutné tento dlh  splatiť, čo môže vyvolať hlboké spory medzi Nemeckom a Francúzskom na jednej strane a južnou Európou,  ktorá si zachovala národné meny na druhej, medzi ECB a európskymi politickými lídrami  (konkrétne Nemecka).

Či euro prežije pod tlakom rozporov (ktoré sa môžu ukázať ako neriešiteľné), ťažko predpovedať. V mnohých štátoch EÚ sa šíri hnutie za dobrovoľné vystúpenie z eurozóny, ale táto otázka závisí najmä od politickej vôle elít – súčasných alebo tých, ktoré ich vystriedajú. Jedno sa ale dá povedať s istotou –  euro bude iné, návrat k montárnej situácii nenastane. Je nemožný.

Zdroj: Vzgľad.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |