Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Podelia si Janukovič s Kličkom Ukrajinu? - chelemendik.sk

 

Podelia si Janukovič s Kličkom Ukrajinu?

2020-01-17  (11:59)

 - Podelia si Janukovič s Kličkom Ukrajinu?

28.1.2014

Šesť naivných otázok o návrhoch ukrajinského prezidenta vodcom majdanu

Počas dlhých rokvaní Viktora Janukoviča s lídrami opozície Arsenijom Jaceňukom, Vitalijom Kličkom a Olegom Ťahnibokom ukrajinský prezident sa rozhodol pre ústupky.

1. Prečo Janukovič navrhol posty vodcom majdanu?
Podľa prezidentovho návrhu, dvaja z troch opozičných lídrov by mohli obsadiť posty vo vláde. Arsenijovi Jaceňukovi bol navrhnutý post predsedu vlády a Vitalijovi Kličkovi post vicepremiéra pre humanitárne záležitosti. Zväzok, ktorý priam čaká na svoje spečatenie na matrike. Prečo? Je očividné, že Janukovič podlieha silnému tlaku zo strany EÚ a USA, ktoré ho stále vystríhajú pred použitím sily a hrozia sankciami. Na druhej strane, Janukovič nemá svoj verný tím, o ktorý by sa mohol oprieť. Jeho tím tvoria stúpenci oligarchov s rôznym stupňom lojality. Navyše, ponuky dvom z troch lídrov, môžu vniesť rozkol do radov majdanu.

2. Sú Jaceňuk a Kličko pripravení stať sa premiérom a vicepremiérom?
Zatiaľ seriózne návrh zvažujú, ale definitívnu odpoveď nemajú. Inak by už svoje rozhodnutie oznámili . Zdá sa, že takéto lákavé sústo nevedia hneď odpovedať, v duchu ukrajinských politických tradící – áno, nie, natiahneme trochu čas, samé sa to vyrieši: „Nesúhlasili sme, ale ani sme to nezamietli“.  Už aj z toho dôvodu, že posty im boli ponúknuté výmenou za to, že demonštranti  uvoľnia obsadení budovy po celej Ukrajine. Ďalšia významná otázka je tá, či môžu lídri majdanu  zabazpečiť svoju časť dohôd. (Medzitým jeden ztrojice opozičných lídrov, predseda strany Vlasť Arsenij Jaceňuk, oficiálne oznámil, že odmieta ponuku prezidenta prevziať funkciu predsedu vlády, ktorú mu Janukovyč s cieľom upokojiť napätú situáciu na Ukrajine ponúkol v sobotu. Jaceňuk podľa agentúry AP zároveň vyhlásil, že protesty stúpencov opozície budú pokračovať, pričom zopakoval kľúčovú požiadavku opozície na odstúpenie prezidenta Janukovyča - pozn. prekl.).

3. Čo bude znamenať ich odmietnutie?

Janukovič, ktorý demonštroval pripravenosť uspokojiť vydieračov zo strany EÚ a USA, bude ďalej naťahovať proces, dúfajúc, že všetko sa vyrieši samé. Pred Bruselom a Washingtonom bude čistý a nepôjde na obete a reformy, ktoré sa od neho žiadajú. Súčasne všetkým ukáže neschopnosť dohodnúť sa na majdane.  Najtriezvejšia časť sa od demonštrantov odtrhne, pretože Janukovičove návrhy sú práve žiadamé počiatočné požiadavky majdanu – demisia vlády, prechod k parlamentnej republike a návrat k asociačnej dohode s EÚ, atď.

4. Čo bude znamenať ich súhlas?
Umiernená časť majdanu sa uspokojí s dosiahnutým stavom. Neuspokojí to však radikálnych extrémistov. Naďalej budú pokračovať vo svojej vojne, a to aj v regiónoch. V takomto prípade ich budú nútení odsúdiť ich aj terajší lídri majdanu, aj Západ. Pre Janukoviča budú následky zúfalé . Môže prísť o moc ešte pred voľbami v roku 2015 a ocitnúť sa v tej istej cele, ktorú mu uvoľní Julia Tymošenková. Jaceňuk postaví vo vláde svojich ľudí a začne rýchlo zbližovať Ukrajinu s EÚ. Kličko s nacionalistami prejdú do humanitárnej oblasti. O dva roky vlna nových nepokojov opäť zachváti Ukrajinu, tentoraz však môže prísť z juhu a východu krajiny. 

5. Podarí sa rozdeli Ukrajinu útok orgánov vlády v regiónoch?
Áno, ak sa im podarí vytvoriť nielen paralelné orgány moci, ale aj podriadiť si silové rezorty na miestach. V takom prípade dôjde k spojeniu zdrojov obyvateľov juhovýchodného a východného regiónu s kapitálmi doneckej skupiny silovikov, ktorým nezostane nič, okrem toho, ako zachrániť svoje územie a zdroje od prerozdelenia majetku súpencami novej moci.

6. Kto môže donútiť demonštrantov, aby sa rozišli domov?
Sú dva varianty. Buď násilné rozohnanie orgánmi činnými v trestnom konaní. Technicky je to viac než možné. Demonštranti utekau pred Berkutom vždy, keď sa tieto jednotky špeciálneho nasadenia aktivizujú. Druhou otázkou je, že silové riešenie môže vyvolať novú explóziu konfliktu, ktorú Janukovič vonkoncom nepotrebuje. Druhý variant – sklamanie demonštrantov a uvedomenie si bezvýchodiskovosti  ich zvolenej cesty.

Doslov
„A keby na kanceláriu Merkelovej útočila tisícka bojovníkov?“
 „...V Ľvove, v Ternopole, v Čarnovciach sú budovy oblastných administratív  buď obsadené, alebo dochádza tu k pokusom o ich obsadenie. Z hľadiska zdravého rozumu nerozumiem, prečo ich obsadzujú. Obsadili ich a čo ďalej? Čo vlastne chcete, chcete davovo riadiť oblasť? To sa nepodarí.
... Keď napríklad pani Merkelová hovorí o zdržanlivosti, kladiem si otázku: ako by sa zachovala prípade, ak by na budovu, kde má kanceláriu, zaútočili tisícky ľudí, napr. extrémistov?
... O akých predčasných voľbách môže byť reč, ako sa o osem mesiacov začnú ďalšie voľby? Aké voľby sa môžu uskutočniť v krajine, kde vládnu bakchanálie násilia, aké? Akékoľvek voľby sú možné iby  v pokojnej atmosfére“.

Zdroj: kp.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |