Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Po vode sa valila aj zem - chelemendik.sk

 

Po vode sa valila aj zem

2020-07-10  (23:34)

 - Po vode sa valila aj zem
Pravda | 4. júna 2010  8:49 - aktualizované 4.6.2010  21:01  

Pred vodou na východe Slovenska utekali stovky bezradných a zúfalých ľudí. Rozbúrené toky zalievali dediny a mestá. V Bardejove vystúpila hladina Tople na rekordných 464 centimetrov. Mnohí obyvatelia sa snažili ratovať, čo sa dá a okamžite odísť. Podobne na tom boli aj Kežmarok a Stará Ľubovňa.
Torysa ohrozuje premávku na diaľnici medzi Košicami a Prešovom, tá bola v jednom smere istý čas aj neprejazdná.
Torysa ohrozuje premávku na diaľnici medzi Košicami a Prešovom, tá bola v jednom smere istý čas aj neprejazdná.
Autor: Boris Macko, Pravda

Torysa narobila problémy vo Veľkom Šariši, dostala sa aj do niektorých ulíc v Prešove. Zalialo diaľnicu medzi Košicami a Prešovom a prístupovú cestu medzi diaľnicou a Drieňovom. V Sabinove sa voda dostala do asi 40 domov, z troch museli evakuovať obyvateľov. Väčšia časť mesta ostala bez elektriny a plynu.

O nič lepšia situácia nebola ani na Spiši, neprejazdná ostala hlavná cesta medzi Košicami a Spišskou Novou Vsou. Všetky obce v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica, ktoré sú pri vodných tokoch, zaplavilo.

Približne 40 obcí zostalo aj bez telefonického spojenia.

Pre zosuvy pôdy bola na niekoľko hodín úplne zastavená doprava na hlavnej železničnej trati Bratislava - Žilina - Košice. Masívny zosuv pôdy poničil aj 50 domov v Nižnej Myšli pri Košiciach. "Väčšina ľudí išla k príbuzným, zhruba 15 až 20 sme poskytli náhradné bývanie. Mnohí z nich definitívne prišli o svoje príbytky," povedal starosta Marián Karvanský. Pri sťahovaní tu pomáhalo aj 60 vojakov.

Zosuvy ohrozujú aj niektoré košické mestské časti. Ohrozených je zatiaľ 10 domov, päť z nich má vážne porušenú statiku. Na kopci Heringeš došlo k zosuvu pôdy v dĺžke 300 metrov.

Z obce Veľký Blh v okrese Rimavská Sobota museli evakuovať zhruba 130 ľudí. Umiestnili ich v dome smútku, dome kultúry a miestnom kaštieli. Pomáhali hasiči aj polícia.

V Nitrianskom kraji začal po riekach Nitra a Žitava nebezpečne stúpať Ipeľ. Armáda a hasiči sa presunuli k dedinám Ipeľský Sokolec, Hokovce a Vyškovce nad Ipľom. Na spevnenie hrádze sa použilo asi 20-tisíc vriec, ďalších 10-tisíc je v zásobe.

V Žiline sa v piatok okolo tretej nadránom pretrhla nádrž na zachytávanie prívalových vôd. Voda sa valila od obce Snežnica, kde vytrhala kanalizáciu, zaliala záhrady a domy, poškodila nové cesty a spôsobila zosuv pôdy.


Zdroj: pravda.sk


Vlna na Hornáde hrozí Košiciam, ľudí evakuujú

V Košiciach evakuujú mestské časti Džungľa, Krásna, Sever a Ťahanovce-obec, ako aj hypermarket Tesco. Stúpajúci Hornád hrozí vyliatím, keďže z Ružína zvýšili odtok.

KOŠICE. V severnej časti Košíc je prvou prekážkou Ťahanovský most, pod ktorým je už iba 15-centimetrová rezerva. Informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Fedorčák.

autor: Pavol Salgari

VIDEO

Keď bol Hornád v Košiciach ešte pokojný (15.00)
Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

V Krásnej evakuujú takmer 900 ľudí, v Džungli asi 300

V košickej mestskej časti Krásna sa okolo desiatej večer začala evakuácia ľudí z dvanástich ulíc. Ako potvrdil starosta mestskej časti Marek Kažimír, celkovo musí svoje domovy opustiť 886 ľudí. "Podľa pokynov krajského krízového štábu presúvame ľudí najmä do mestskej časti Dargovských hrdinov na základnú školu na Maurerovej ulici. Iní odišli po vlastnej osi k príbuzným a známym. Mnohí však odmietli odísť," uviedol Kažimír.

Ako informovala starostka mestskej časti Džungľa Adriana Balogová, evakuovať majú okolo tristo ľudí, zatiaľ jedným autobusom odišlo okolo 40 ľudí, mnohí však evakuáciu odmietli.

Košickí hasiči pri Ťahanovskom moste postavili prenosnú protipovodňovú hrádzu, aby ochránili Kostoliansku ulicu. Dostať sa tam, rovnako ako do dediny, či mestskej časti Džungľa a k Tescu je nemožné. Polícia tam nastavala zábrany a nikoho nepúšťala ďalej ani pešo. Stavali sa hrádze v Džungli a na ďalších kritických miestach.

Pri moste cez Hornád medzi sídliskami Mier a Furča sa zhromaždili stovky Košičanov a pozorovali stúpajúcu hladinu Hornádu, ktorá bola približne meter od jeho koruny.

Viac fotografií z aktuálneho stavu Hornádu v Košiciach nájdete tu.

Vlna dorazí do Košíc okolo druhej v noci

Ako zdôraznila tajomníčka Krajskej povodňovej komisie v Košiciach Mária Michalcová, v žiadnom prípade sa hrádza na Ružíne nepretrhla a ani nie je narušená.

"O 21.30 h zasadal krízový štáb, ktorý rozhodol o čiastočnej evakuácii mestských častí Ťahanovce obec, Džungľa, Krásna a sídliska Nad jazerom," pokračovala Michalcová, podľa ktorej povodňová vlna dorazí do Košíc okolo druhej hodiny po polnoci.

"Nie je dôvod na paniku. Ťahanovský most, ako prvá prekážka vody v meste, by mal byť projektovaný na prietok 500 metrov kubických za sekundu. V súčasnosti je na Ružíne prítok na hodnote 630 a odtok 455 metrov kubických. Všetky uvedené opatrenia sú preventívne, aby sme predišli prípadným nešťastiam," uzavrela Michalcová.

Ružín musí zvýšiť vypúšťanie

Podľa aktuálnej informácie Slovenského vodohospodárskeho podniku - správy vodnej nádrže Ružín, dosahuje jeho súčasný prítok úroveň 580 až 600 m3/s. Pripravuje sa preto zvýšenie úrovne odtoku z nádrže zo súčasných 445 m3/s na úroveň 500 m3/s. Informovala o tom dnes večer po deviatej hodine Edita Vojtová z košického krajského krízového štábu. Snahou správy vodnej nádrže je zdržať povodňovú vlnu, ale tok do nádrže je v súčasnosti pomerne veľký, čo zvyšuje vážnosť situácie. Využijú sa zároveň všetky retenčné kapacity Ružína.

"Vychádzajúc z tejto situácie, predseda Krízového štábu Obvodného úradu Košice rozhodol o príprave preventívnych opatrení pre prípad možného ohrozenia v tých častiach, ktoré sú bezprostredne pri koryte Hornádu,“ informovala Vojtová.

Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu mal neustále stúpajúci Hornád v Kysaku nad Košicami o jednej v noci 515 cm a bol na treťom stupni povodňovej aktivity.

Ružín je preplnený, pri povodňovej vlne musí zvýšiť vypúšťanie. Foto: Aeroklub Košice


Zdroj: tasr, sita, čtk 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |