Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Po odstúpení Jaceňuka Porošenko zostáva sám so všetkými problémami Ukrajiny - chelemendik.sk

 

Po odstúpení Jaceňuka Porošenko zostáva sám so všetkými problémami Ukrajiny

2019-12-05  (11:13)

 - Po odstúpení Jaceňuka Porošenko zostáva sám so všetkými problémami Ukrajiny

11.4.2016

Dmitrij Rodionov 

V nedeľu, 10. apríla premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk oznámil svoje rozhodnutie odstúpiť. 

„Parlamentná frakcia Blok Piotra Porošenka vydvihla na post hlavy vlády Vladimira Grojsmana.  Spraviac všetko pre zabezpečenie dodržania existujúceho smerovania, oznamuje  svoje rozhodnutie odovzdať ďalej svoje povinnosti šéfa vlády Ukrajiny,“ — povedal Jaceňuk. 

Podľa jeho slov, od dnešného dňa „vidí svoje úlohy širšie ako právomoci hlavy vlády“. „Nové  volebné zákony, ústavná reforma, reforma súdnictva, koaličná kontrola kurzu novej vlády, medzinárodná podpora Ukrajiny a jej členstvo v EÚ a v NATO  - to všetko sú súčasti môjho programu,“—  vyhlásil premiér. 

Jaceňuk dodal, že otázka jeho odstúpenia bude preskúmaná v parlamente Ukrajiny na začiatku tohto týždňa: „V utorok, 12 apríla žiadosť bude podaná Vrchnej rade“. 

Taktiež oznámil, že Národný front zostane súčasťou koalície vo Vrchnej rade.

Pritom Jaceňuk označil  svoju vládu za najlepšiu v dejinách krajiny.

„Táto vláda je najlepšia v dejinách Ukrajiny. Obidve posledné vlády sú unikátne: sú  predzvesntíkmi novej Ukrajiny. Ďakujem tým kolegom, ktorí konali čestne a nezištne,“— povedal Jaceňuk — Ďakujem nášmu národu, spoločnosti, verejným aktivistom, dobrovoľníkom, ďakujem každému  z vás za výdrž a trpezlivosť.“

Podotknime, že okolie premiéra považuje jeho odstúpenie za výsledok intríg zo strany tímu prezidenta Piotra Porošenka. O tom na svojej stránke na Facebooku napísal poslanec za Národný front Anton Geraščenko. 

„Ak máme hovoriť priamo, bez okolkov, odstúpenie Arsenija Jaceňuka je výsledkom roka a pol každodenných zákerných intríg a konfrontácií medzi premiérom a tímom prezidenta, ktoré sa menili na nepretržitý prúd potyčiek ako za zatvorenými dverami, tak aj v médiách,“— je presvedčený Geraščenko. Podľa jeho mienky, Porošenko „chcel viac moci a právomocí pre seba a svoj tím“ a „teraz ich získal“. 

Samotný Piotr Porošenko už porozprával ukrajinským televíziám o tom, že 12. apríla bude vytvorená nová koalícia. Vtedy, podľa jeho slov, bude navrhnutá kandidatúra premiéra: „Očakávam, že nie neskôr ako na budúci týždeň, podľa možnosti v utorok, budeme počuť z parlamentu dobrú správu, že bola vytvorená koalícia.“

Pripomeňme, že v noci na 29. marca v priebehu stretnutia s poslancami svojho bloku Piotr Porošenko vyzval sformovať novú vládu kvôli úverom. Deň predtým poslanec za BPP Alexej Gončarenko vyhlásil, že frakcia podporila kandidatúru Grojsmana na funkciu  premiéra Ukrajiny. 

Samotný Jaceňuk o  dva dni skôr vyhlásil, že alternatíva programu jeho vlády neexistuje a kampaň na odstúpenie kabinetu ministrov označil za karikatúru. 

— Porošenkovi dali jednosmerný lístok, ponechajúc ho samotného s krízou a v roli najperspektívnejšieho obetného baránka, — je presvedčený politológ Alexej Bľuminov. 

— Zvalia naňho vinu za všetko a s ujujúkaním odstránia. A následne sa k moci na bielom koni vrátia  „mladí a perspektívni“ politici-reformátori  — Jaceňuk a Tymošenko. Zaujímavé je, že najbystrejší porošenkovci už nato prišli. A zjavne z toho nie sú nadšení. 

SP: — Načo je v takom prípade Porošenkovi Jaceňukovo odstúpenie, keď za všetko teraz bude musieť zodpovedať samostatne?

—Od neho už nič nezávisí. Bolo povedané – žiadne voľby. Rob, čo chceš, ale musí byť nová koalícia a nový premiér. Tak aj robí... 

Podľa slov politického pozorovateľa denníka 2000 Dmitrija Galkina, odstúpenie Jaceňuka bolo nevyhnutné, tratil akékoľvek politické perspektívy a preto prestal predstavovať záujem pre administráciu USA, ktorá naňho stavila. 

— Ale Washington nemohol pristať na odstúpenie súčasného premiéra bez toho, aby dostal záruky od Porošenka, že sa to nepokúsi využiť pre sústredenie moci vo vlastných rukách.  Teraz americká administrácia, podľa všetkého sa presvedčila o tom, že Porošenko si nevie zabezpečiť dominujúce postavenie v politickom priestore, mono tomu napomohlo uverejnenie informácií o panamskom daňovom raji. 

SP: — A čo dostane Jaceňuk ako „cenu útechy“ a zostane v ukrajinskej politike? 

— Zostane v ukrajinskej politike, pretože naňho a na jeho najbližšie okolie sú napojené ekonomické schémy, preto bude ešte nejakú dobu hrať dôležitú rolu pri prerozdeľovaní zdrojov a okolo tohto procesu sa točí celá ukrajinská politika. Ostatne, podľa všetkého už v najbližšej budúcnosti stratí svoje súčasné postavenie. Dialo sa to so všetkými ukrajinskými premiérmi, ktorí odstúpili a nedokázali si vybojovať popularitu. Čo sa týka „ceny útechy“, tú dostane podľa všetkého nie samotný Jaceňuk, ale jeho okolie: Národný front môže získať posty, ktoré sú dôležité z ekonomického hľadiska. 

SP: — А bude sa politika novej vlády niečim líšiť? Čo sa od nej dá čakať? 

— Podľa všetkého bude viac orientovaná na obnovenie ekonomických vzťahov s územím, kontrolovaným ĽLR a DĽR (Jaceňuk bol stúpencom úplného prerušenia stykov s nimi), možno budú spravené nejaké kroky na podporu tradičných odvetví  priemyslu. Ale vážne zmeny zrejme nebudú. 

SP: — А vo vzťahu s Ruskom sa niečo zmení? 

— Vzťahy s Ruskom sa budú meniť nezávisle od vôle ukrajinskej vlády. Po prvé, existuje masový dopyt   (obzvlášť v juhovýchodných regiónoch)  na obnovenie ekonomických väzieb. Po druhé, existuje tvrdá pozícia  USA a EÚ, ktoré vystupujú proti prerušeniu vzťahov medzi Ukrajinou  a Ruskom  (prevažne taktiež kvôli ekonomickým dôvodom). Po  tretie, akékoľvek kroky, ktorých cieľom je podpora ukrajinského priemyslu si budú vyžadovať obnovenie vzťahov v danej sfére. Pravda, ruská vláda môže odmietnuť ekonomické zbližovanie s Ukrajinou, keďže počíta s tým, že vymení obnovenie spolupráce za vyriešenie „donbaského“ a „krymského“ problému. Ale s podobnou výmenou nebudú súhlasiť ani Kyjev, ani Washington ani Brusel. 

— Porošenko verejne vyhlásil v USA, že vládna kríza na Ukrajine bude vyrušená  behom týždňa, — pripomína kyjevský publicista Dmitrij Skvorcov. 

— U uplynula dekáda a nič sa nemenilo. Na Ukrajine sú, pravdaže, zvyknutí na patetické ale prázdne sľuby, ale  Washington to dosť priehľadne naznačil. Predovšetkým Porošenkovi. 

SP: — Prečo Američania sa vzdali Jaceňuka? Súhlasia s kandidatúrou Grojsmana, ktorú presadzuje Porošenko? Dá sa mu to pripísať ako zásluha a označiť za jeho víťazstvo? 

— Nemyslím si, že „vzdali sa“ je  v tomto prípade presné pomenovanie. Všetci na Pečiorskych vrchoch  (Jaceňuj, Tymošenko, Liaško, Sadovyj, Turčinov) vedia, že Američania ešte zatiaľ robia stávku na Porošenka. Nesporne už takmer vyčerpal úver ich dôvery, ale kľúčové slovo tu je „takmer“. 

Myslím si, že Jaceňuk si dosť veľa vypýtal za svoj odchod  od Porošenka. Poznajúc drzosť  a nároky tohto rýchlokvaseného  miliardára si môžeme byť istí — tak veľa, že víťazstvo Porošenka sa môže ukázať byť ilúziou. 

SP: — Čo si mohol vypýtať?

—  Ak Jaceňuka predsa len nechajú odísť (čo ani zďaleka nie je isté, keďže v Rade existujú problémy s kvórom), jeho ľudia dostanú posty v novej vláde, umožňujúce aj naďalej kontrolovať prúdy, na ktorých sedel Jaceňuk a jeho partneri. Možno dokonca guvernérske posty a predsedníctvo  v „tučných“ parlamentných komisiách, už ani nehovoriac o  kresle zástupcu hovorcu alebo aj hovorcu parlamentu. Posledné je však málo pravdepodobné, keďže poznáme snahu Porošenka kontrolovať všetky odvetvia moci. Jeho kandidát Grojsman ako budúci premiér vyhovuje Spojeným štátom. Grojsman aj pre RF predstavuje najoptimálnejší variant. S ním sa predsa len dá jednať (hoci len v kuloároch) narozdiel od toho istého Jaceňuka alebo Saakašviliho. 

No a samotný Jaceňuk pritom sotva doke zostať vo verejnej politike — príliš ho všetci nenávidia. Len čo ho odstránia, frakcia Národného frontu môže hoci aj celá prejsť do perspektívnejšieho zjednotenia, a zároveň ani jeho chránencov vo vláde nebude nič spájať s novým patrónom. Najlepšia budúcnosť pre Jaceňuka je hneď teraz, nečakajúc na nevyhnutný krach Ukrajiny emigrovať na Západ so zámienkou učenia na nejakej univerzite. Potom to nemusí stihnúť. 

SP: — Politika novej vlády sa bude niečim líšiť od politiky Jaceňuka? 

— Absolútne ničím. Ľudia, ktorí rečnili zo scény Majdanu vôbec neprišli  nato k moci, aby tam robili nejakú politiku (s výnimkou zahraničnej, ktorú  v skutočnosti vôbec nerealizujú v Kyjeve). Je to pokračovanie ich biznisu. 

SP: — Čo majú čakať od novej vlády obyvatelia Donbasu? Bude eskalácia alebo naopak?

— To je práve otázka zahraničnej politiky, ktorú určuje Washington. A ak sa v tomto smre niečo aj zmení, nebude to vďaka výmene kádrov v Kyjeve. 


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/146338/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |