Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Po Európe sa potuluje prízrak roku 1968 - Časť 1. - chelemendik.sk

 

Po Európe sa potuluje prízrak roku 1968 - Časť 1.

2020-05-26  (15:53)

 - Po Európe sa potuluje prízrak roku 1968 - Časť 1.

19.7.2015

Prečo  Európania hľadajú  alternatívu ekonomického systému EÚ?

Andrej Polunin 

V Európe sa formuje predrevolučná situácia, analogická tej, ktorá bola v roku 1968. takýto názor vyjadril hlava Európskej rady, bývalý premiér Poľska Donald Tusk v interview pre novinárov siedmich európskych novín. Podľa jeho slov, grécka konfrontácia dodala nové sily radikálnym politickým organizáciám Európy aj ľavicového aj pravicového zamerania. 

Ako podotkol hlava Európskej rady, vždy bol pevne presvedčený: Európe nehrozia negatívne finančné následky dokonca aj v prípade vystúpenia Grécka z eurozóny. Ale politické, ideologické a geopolitické následky vytvárajú riziká.

„Reálne sa obávam nie finančnej, ale ideologickej alebo politickej nákazy v dôsledku gréckej krízy,“ - vyhlásil Donald Tusk. 

Podľa jeho slov, teraz v Európe „vznikla taká atmosféra, taká nálada  —  čosi na spôsob rozsiahlych politických debát“. 

„Je to čosi ako ekonomická alebo ideologická ilúzia, že môžeme vybudovať nejakú alternatívu existujúceho európskeho  ekonomického systému. A nie je to iba grécky fenomén. Toto nové zmýšľanie, ako mi napovedá intuícia, je veľmi nebezpečné pre Európu. Obzvlášť radikálna ľavicová ilúzia, že sa dá vytvoriť nejaká alternatíva  tradičného európskeho videnia ekonomiky,“— vysvetli Tusk.

Príznačné je, že Donald Tusk obzvlášť  zdôraznil, že Rusko, pravdaže, je jedným z prvkov ohrozenia EÚ, ale predsa len nie tým najdôležitejším. Za kľúčovú hrozbu hlava Európskej rady považuje formujúcu sa novú mienku o  Európe, ktorá spochybňuje EÚ ako organizáciu. 

„Mne táto atmosféra do istej miery pripomína obdobie po roku 1968  v Európe. Pociťujem možno že ani nie revolučné nálady, ale čosi ako všeobecne rozšírenú netrpezlivosť. A keď  netrpezlivosť prestáva byť individuálna  a stáva sa pocitom spoločnosti, odtiaľ je už iba krok  k revolúcii. Myslím si, že aj niektoré okolnosti sa teraz zhodujú s rokom 1968,“— povedal Tusk.

Podľa jeho slov, obzvlášť sa vyníma taktické spojenectvo medzi  pravicovými a ľavicovými radikálmi, a to nielen v Europarlamente а a zapálená rétorika lídrov krajnej ľavice v kombinácii s vysokou nezamestnanosťou mládeže v niektorých krajinách môže zapôsobiť ako výbušná zmes.

Hrozí to, že táto výbušná zmes vyhodí  do vzduchu EÚ, ako vyústia pre Európu nálady podľa vzoru roku  1968?

 — Európska ľavica, z môjho pohľadu, demonštruje bezmocnosť čokoľvek spraviť, — domnieva sa šéf Centra ekonomického výskumu Inštitútu globalizácie a sociálnych hnutí Vasilij Koltašov. —  Tá istá grécka Syriza -  strana umiernených ľavičiarov, ktorí údajne bojujú s eurobyrokraciou je toho výrazným príkladom.


Medzitým, v EÚ dochádza k zjavnému regresu európskej spoločnosti a regresu sociálneho štátu. To, čo sa deje v súčasnosti v tej istej Ukrajine pod rúškom „europizácie“ sa v menej extrémnych podobách deje aj v Taliansku, Grécku, Španielsku. Iba tam to nazývajú amerikanizáciou Európy. 

V skutočnosti, tá sociálno-demokratická Európa, ktorá bola vzorom pre sovietskych disidentov, už dávno neexistuje. Neexistuje už ani v Škandinávii. Áno, sociálno-demokratické prvky v škandinávskych krajinách zostávajú, ale aj tie budú eliminované. 

A tento neolibrálny front, ktorý sa zaoberá elimináciou sociálneho  štátu v Európe, vyvoláva podráždenie. Ľudia vidia, že práve v tom spočíva projekt celoeurópskeho domu.

Preto Tusk hodnotí hlavnú hrozbu správne. V Európe je skutočne nevyhnutné povstane suverenít, keďže prežiť v súčasnom európskom prostredí ľudia banálne nemôžu.

Ale ani európski pravičiari,  ani ľavičiari nemajú plán krokov. A diskusia, ktorá  teraz prebieha v Európskej únie kladie otázku: ako vôbec sa dá spraviť iná Európa? Je potrebné nato zničiť EÚ a vytvoriť inú  zjednotenú Európu?  Na akých základoch? 

Táto diskusia nemôže neznepokojovať eurobyrokraciu — vidia v takýchto náladách perspektívu straty moci a kapitálov.

V tejto situácii vojna sankcií proti Rusku má  veľký význam. Pretože práve Rusko predstavuje obrovský trh pre európske tovary, okolo ktorého by sa dalo spojiť krajiny Európy do novej únie, ktorá by mohla vzniknúť na mieste bývalej EÚ.  

Pokračovanie čoskoro 


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/127622/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |