Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Petícia proti ťažbe uránu - chelemendik.sk

 

Petícia proti ťažbe uránu

2020-05-25  (12:31)

 - Petícia proti ťažbe uránu

NR SR: Poslanci sa budú zaoberať petíciou proti ťažbe uránu

Bratislava 2. novembra (TASR) - Petíciou proti ťažbe uránu sa bude zaoberať Národná rada (NR) SR. "Nakoľko preverovanie podpisov v NR SR potvrdilo, že petičnú akciu podporilo vyše 100.000 občanov SR, bude jej prerokovanie zaradené do programu výborov a decembrovej schôdze parlamentu," informovala TASR hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

Petíciu s vyše 100.000 podpismi predložili environmentálne organizácie Greenpeace, Priatelia Zeme - SPZ, občianske združenia Sozna a Brečtan v septembri.

"Petícia proti plánovanej ťažbe uránu je najväčšou environmentálne orientovanou petičnou akciou v histórii Slovenska," konštatoval riaditeľ Greenpeace Juraj Rizman. Poznamenal, že ide tiež o prvý úspešný prípad, kedy sa slovenským environmentálnym organizáciám podarilo pomocou petičnej akcie presadiť tému týkajúcu sa ochrany životného prostredia na rokovanie parlamentu.

Občianska iniciatíva proti plánovanej ťažbe uránu v SR sa momentálne snaží dosiahnuť, aby poslanci v rámci parlamentnej diskusie zohľadnili všetky environmentálne, zdravotné i ekonomické riziká prieskumu a plánovanej ťažby uránu v SR. Ochranári majú pripravené aj konkrétne návrhy legislatívnych zmien, ktoré by rozšírili prístup samospráv k informáciám o geologickom prieskume a efektívnejšie by umožnili dotknutým obciam, mestám a samosprávnym krajom presadzovať svoje územné plány, v ktorých sa nepočíta s využívaním územia na ťažbu uránu.

Petičná akcia proti plánovanej ťažbe uránu získala okrem podpory vyše 113.000 občanov SR aj podporu 41 dotknutých samospráv obcí a miest, širokého spektra občianskych organizácií a opakovane aj predstaviteľov Košického a Trenčianskeho vyššieho územného celku.

Riziká prípadnej ťažby uránu vidia environmentalisti predovšetkým v narábaní s obrovským množstvom rádioaktívneho materiálu. Po oddelení uránu z rudy zostáva viac než 99 percent objemu horniny ako nepotrebný odpad. Vzhľadom na prítomnosť mnohých ďalších rádioaktívnych prvkov obsahuje tento odpad asi 85 percent pôvodného množstva rádioaktivity. V uránovej hlušine sú však prítomné aj niektoré toxické látky, napríklad arzén, olovo a ďalšie ťažké kovy.

V posledných rokoch sa na Slovensku objavilo viacero prieskumných a ťažobných firiem, ktoré začali prieskum uránových rúd. Prieskumné územia sú lokalizované vo všetkých častiach Slovenska. Celková rozloha uránových prieskumných území už dnes v SR presahuje 400 kilometrov štvorcových, pričom väčšinu licencií na prieskum majú pod kontrolou zahraničné spoločnosti z Kanady a Austrálie.

Do začiatku augusta prijalo 41 dotknutých obcí a miest uznesenia, v ktorých vyjadrili svoj zásadný nesúhlas s prieskumom uránových rúd a ich prípadnou ťažbou na svojom území.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |