Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Perspektívy európskej bridlicovej revolúcie - chelemendik.sk

 

Perspektívy európskej bridlicovej revolúcie

2019-12-04  (13:28)

 - Perspektívy európskej bridlicovej revolúcie
 
 

Energetická politika EÚ je jednou z hlavných tém summitu Európskej únie prebiehajúcom v Bruseli. Diskutuje sa medziiným aj o perspektívach bridlicového plynu v Európe. Nehladiac na to, že s týmto druhom paliva sa spájajú veľké nádeje, zatiaľ konkrétne riešenia nie sú.

Medzi tými v Európe, kto netrpezlivo čaká na dodávky lacného bridlicového plynu, je Litva. V súčasnosti úplne závisí od ruského paliva dodávaného po dlhodobým kontraktom. Nedávno prezidentka Litvy Dalia Gribauskaite vyhlásila, že veľmi počíta s alternatívou v podobe amerického plynu. V Európe čakajú, že USA, kde v dôsledku nových technológií ťažby klesli ceny a úplne sa zaistili potreby krajiny v plyne, odvolajú obmedzenia na export. Pripravenosť zmeniť USA na dodávateľa lacného plynu ma svetový trh potvrdil Barack Obama. Ide pravda zatiaľ iba o rok 2020. V samotných USA politici ešte sporia, či treba povoliť ťažiacim spoločnostiam voľne predávať palivo do zahraničia. Zatiaľ je ho pre samých málo, podotýka expert Sergej Pikin:

- Aby začali USA aktívne exportovať daný zdroj je potrebné vybudovať infraštruktúru na skvapalnenie plynu a jeho prepravu konečnému spotrebiteľovi. Treba pritom chápať, že USA aktívne zvyšujú podiel plynu v palivovej bilancii. Spotreba plynu v USA rastie a ten plyn, ktorý sa ťaží v USA, ide pre vnútorné potreby.

Americké spoločnosti chcú pritom pomôcť vraj Európskej únii v ťažbe európskeho bridlicového plynu. V tej samej Litve ho chce ťažiť spoločnosť Chevron. V Poľsku predstavitelia moci vážne tiež počítajú s „bridlicovou revolúciou“. Vláda tejto krajiny plánuje získať prístup k zdrojom, ktoré vraj dosahujú už nie stovky miliárd metrov kubických, ale niekoľko biliónov. Bolo vydaných už vyše sto koncesií na prieskum. Pravda, poslednú dobu sa týchto plánov zriekli samotné korporácie. Postúpila tak napríklad poľská štátna spoločnosť Lotos, americká Exxon Mobil a kanadská Talisman Energy. Posledná mimo iného vyhlásila, že rentabilné ložiská bridlicového plynu neboli nájdené. Komentuje to poľský politológ Leszek Szykulski:

- Vidím v eufórii vôkol bridlicového plynu americký prvok medzinárodnej politiky. A týka sa to nielen Poľska, ale aj iných európskych krajín. USA formujú globálny energetický trh. Mali by sme sa opýtať, aké sú výsledky tejto mediálnej kampane v Európe sponzorovanej USA. V skutočnosti vyhrajú USA a americké koncerny, pretože táto eufória priviedla k uľahčenému prístupu amerických koncernov na európsky trh.

Ešte jeden aspekt problému ťažby bridlicového plynu – to sú ekologické následky, ktoré nie sú do konca preskúmané. Nie je vylúčené, že vedľajším efektom môže byť znečistenie vzduchu, vody a pôdy toxickými látkami.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |