Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Päť dôvodov, prečo Donald Trump zvíťazil - chelemendik.sk

 

Päť dôvodov, prečo Donald Trump zvíťazil

2018-05-25  (05:35)

 - Päť dôvodov, prečo Donald Trump zvíťazil

10.11.2016

 

Američania sa rozhodli nestaviť na skúseného politika, ale na človeka, ktorý uskutočnil „americký sen“.

 

1. Sklamanie z politiky Obamu 
 

Pred ôsmimi rokmi Spojené štáty zažili historický okamih – po prvýkrát v dejinách na post prezidenta bol zvolený Afroameričan.  Od Obamu ľudia čakali rozhodnú renováciu krajiny, významné zmeny ako vo vnútornej, tak aj zahraničnej politike. 

V skutočnosti to dopadlo inak – USA de facto nedokončiac  vojnové operácie v Iraku a Afganistane  sa pustili do podpory „arabskej jari“, ktorá vyústila do série nových konfliktov a vzniku teroristické kvázi štátu na Blízkom Východe. Stroskotal aj „reštart“ vzťahov s Ruskom.

Nie sú na tom lepšie ani vnútropolitické  záležitosti  - kvôli odporu Kongresu, kontrolovaného republikánmi  sa Obamovi  nepodarilo spustiť ani jednu z plánovaných reforiem. Dokonca aj afroamerické obyvateľstvo USA  bolo sklamané  - za Obamu sa počet prípadov streľby policajtov do Afroameričanov na uliciach miest nezmenšil, ale naopak zväčšil. 

V dôsledku toho časť elektorátu, ktorý podporoval Obamu, sa vôbec zriekla účasti vo voľbách a jeho odporcovia sa zmobilizovali pod vlajkou „tradicionalistu“  Trumpa. 

 

2. Vzbura „bielej Ameriky“ 
 

Americká politická elita behom posledných desaťročí aktívne robila agendu dňa z otázok ochrany práv imigrantov, Afroameričanov, sexuálnych menšín atď. 

Problémy „bielej Ameriky“ – farmárov, robotníkov, podnikateľov, tých, ktorí sa starajú o ekonomickú prosperitu krajiny zostávali  v úzadí. Otvorene vyjadrovať nespokojnosť s  „nadvládou parazitov“, zväčšením počtu nelegálnych imigrantov a podobne,  medzi „systémovými“ politikmi nebolo  zvykom. 

Trump, ktorý prišiel zo vzduchoprázdna, začal hovoriť o týchto veciach bez servítky, sľubujúc radikálne riešenie migračných otázok (až po vybudovanie múru na hranici s Mexikom) a taktiež uľahčenie života pre pracujúcich Američanov cestou  zníženia daní.

V dôsledku toho bieli Američania rozhodne podporili miliardára, čím do značnej miery napomohli jeho úspechu.

 

3. Američanom sa zunovali tradiční politici 
 

Ak sa vrátime k začiatku prezidentskej kampane, spomenieme si, že za hlavných jej favoritov boli považovaní Jeb Bush za republikánov a Hillary Clintonová za demokratov. 

Fakticky Američanom bolo ponúkané „zopakovať si,  čo už zažili“, epochu vlády Busha alebo Clintona. Americká elita na podobnom „spiatočníctve“ neuvidela pre seba nič zlé, zatiaľ čo bežní Američania prevahu týchto dvoch klanov začali vnímať dosť podráždene. 

Pre Jeba Busha to skončilo fiaskom už počas primárnych volieb, zatiaľ čo Hillary Clintonová nie bez ťažkostí dokázala poraziť v straníckom zápase  „červeného“  Bernieho Sandersa, ktorého vysoká popularita sa stala prekvapením pre politológov.

V konečnom dôsledku v rozhodujúcom súboji  v Trumpov prospech zohrala, čo aké je to zvláštne, absencia politických skúseností, zatiaľ čo Clintonovú jej politický životopis stiahol na dno. 

 

4. „Putinov faktor“ zohral proti tým, ktorí ho použili 
 

Tím Hillary Cilntonovej spravil jednou  z hlavných tém svojej volebnej kampane „ruskú hrozbu“. Obvinenia voči Rusku zo zasahovania do volieb, nekonečné odhaľovanie piklí  „ruských hackerov“, vyhlásenia o tom, že Trump  je „Putinova marioneta“ vyvolali vo voličoch pocit, že pre demokratov je zahraničná agenda dôležitejšia ako problémy  vlastnej krajiny.

A realita amerického každodenného života je taká, že košeľa je bližšia ako kabát  a Trumpove reči o daniach, problémoch s migráciou a riešení ekonomických problémov prevážili argumenty jeho súperky. 

 

5.  Trumpove úspechy v podnikaní 
 

Ako sme už spomínali, Donald Trump je nováčik v politike, ale pritom dobre známa osobnosť v USA. Dá sa považovať za stelesnenie „amerického sna“ -  aj napriek tomu, že nepochádza z veľkej a vplyvnej rodiny, dosiahol úspech v podnikaní, stal sa miliardárom. Pritom vo svojej kariére neraz absolvoval vzlety a pády, ale dokázal sa vysporiadať s ťažkosťami. Za celú históriu USA je Donald Trump druhý človek, úspešný v biznise, ktorý sa stal kandidátom na prezidenta za jednu z hlavných  strán  a prvý, ktorému sa podarilo zvíťaziť. 

Mnohí Američania, ktorí podporili Trumpa, úprimne veria v to, že človek, ktorý vybudoval úspešné biznis impérium, dokáže rovnako úspešne vyriešiť  úlohu zvýšenia ekonomickej moci USA. 


Zdroj: http://www.aif.ru/politics/world/vtoraya_amerikanskaya_revolyuciya_pyat_prichin_pobedy_donalda_trampa

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |