Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Paniku na Love Parade spustil pád zo schodov, zabila 19 ľudí - chelemendik.sk

 

Paniku na Love Parade spustil pád zo schodov, zabila 19 ľudí

2020-02-23  (05:21)

 - Paniku na Love Parade spustil pád zo schodov, zabila 19 ľudí
24. 7. 2010

DUISBURG. Nemecká polícia v nedeľu v skorých ranných hodinách stále strážila miesto nešťastia v Duisburgu. Podľa posledných správ tam pri hudobnom festivale Love Parade zahynulo až 19 ľudí. Ďalších 342 osôb utrpelo zranenia.

Dav ušliapal 16 ľudí, ďalší traja zomreli po prevoze do nemocnice. Približne 340 ľudí sa zranilo, niekoľko desiatok z nich vážne. Väčšina účastníkov akcie mala podľa agentúry Reuters od 18 do 25 rokov.

Panika v tuneli

Panika vo vstupnom tuneli nastala potom ako ho dav upchal a niektorí sa pokúsili dostať von zatvoreným únikovým schodiskom z ktorého spadli.

Ďalšia časť ľudí sa šplhala na konštrukciu, na ktorej boli reproduktory. Niektorí sa potom podľa nemeckej polície zrútili do davu a vyvolali tak paniku.

„V určitom momente zástup ľudí uviazol, pravdepodobne preto, že vpredu bolo všetko uzatvorené a my sme videli, že prví ľudia už ležali na zemi," povedal Udo Sandhöfer televíznej stanici n-tv.

„Ďalší šplhali po stenách a snažili sa nejako dostať do areálu okľukou. Ľudia v dave, ktorí postupovali jednoducho šliapali po tých, ktorí ležali na zemi," dodal účastník technoparty.

„Nebola tam možnosť úniku, bola to stena z ľudských tiel. Mal som strašný strach," povedal pre Bild účastník Loveparade, osemnásťročný Marius Raver.

„Mala som šťastie, že som našla medzeru, hneď vedľa mňa zomreli dve ženy," popisovala Bildu udalosť ďalšia z účastníčok technoparty.Nemecká verejnosť začala kritizovať bezpečnostné opatrenia na festivale. Primátor mesta Adolf Sauerland uviedol, že organizátori a všetci zúčastnení partneri vypracovali presvedčivý bezpečnostný plán.

Radnica v Duisburgu dnes pripraví tlačovú besedu, na ktorej bude informovať o príčinách nešťastia, ako aj o zdravotnom stave zranených osôb. Podľa nemeckých médií utrpeli niektorí ľudia vážne zranenia.

 

„Nikdy som nič podobné nezažil. Videl som dvadsať päť ľudí ležať na hromade. Kričal som, ľudia sa dusili. Videl som mŕtvych - sedel tam chalan, celý bledý. Chcel som mu podať vodu, ale zachranár mi povedal, že to už nemá cenu, že je mŕtvy," citoval denník Welt na svojom webe dvadsaťjeden ročného Kevina Krausgartnera.

Nemecká televízia WDR odhadla, že na tohtoročnú Love Parade, jeden z najväčších festivalov elektronickej hudby v Európe, prišlo približne 1,4 milióna ľudí.

Miestny krízový štáb festival po nehode neprerušil, aby zabránil ďalšej panike, a polícia ľudí pomaly smerovala preč od areálu. Mnohí návštevníci tak o nehode nevedeli a ďalej tancovali.

Na mieste bolo 1400 policajtov

Miesto sa podľa serveru wdr.de vyprázdňovalo len pomaly. Všade boli sanitky, diaľnica slúžila ako pristávacia plocha pre záchranné vrtuľníky. Poriadok v areáli zabezpečovalo okolo 1400 policajtov.

„Takáto katastrofa, keď sa pokojné oslavy mladých ľudí z veľkého množstva krajín zmenia na smrť, utrpenie a bolesť je strašná," povedal podľa agentúry DPA nemecký prezident Christian Wulff. Sústrasť pozostalým vyjadrili aj iní politici.

20100724_194245_Germany_Love_Parade_Deaths_XFRA117.jpg

Do areálu bol vchod cez tunel. FOTO: TASR/AP

Do areálu Loveparade už po nehode nepúšťali nových účastníkov. Areál postupne opúšťali skupinky mladých ľudí a podľa DPA už bola akcia uzatvorená.

Zakladateľ legendárnej technopárty Dr.Motte podľa televízie WDR ostro kritizoval usporiadateľov. „Je to škandál umožniť jediný prístup do areálu... (Usporiadatelia) chceli len zarobiť a neprejavili najmenší pocit zodpovedností za ľudí," povedal zakladateľ podujatia a vyjadril pozostalým sústrasť.

Až do roku 2006 sa obrovská tanečná party konala v Berlíne. Neskôr sa však pre finančné problémy začala presúvať vždy do iného nemeckého mesta. Podujatie priťahuje milovníkov tanečnej hudby z celého sveta, napríklad aj z Brazílie, Ruska, Holandska, Španielska či Austrálie. Tancujúci sprievod by mal podľa organizátorov na akcii, kde vystúpia najlepší svetoví hudobníci, prúdiť mestom až 10 hodín.

Westerwelle je tlačenicou zdesený

BERLÍN. Nemecký vicekancelár a minister zahraničných vecí Guido Westerwelle reagoval na katastrofu na festivale Love Parade v Duisburgu zdesením a zármutkom.

"Smútime s rodinami zosnulých a bojíme sa a dúfame so zranenými a ich rodinami," vyhlásil v Berlíne Westerwelle prostredníctvom svojho hovorcu.

Očitý svedok uviedol, že políciu upozornili na hroziace nebezpečenstvo ešte predtým, ako sa stalo. Podľa 21-ročného Fabia, políciu varovali o množstve ľudí v tuneli najmenej 30 minút pred nešťastím. "Povedali sme im, že čoskoro môže dôjsť k rozsiahlej panike," dodal.

(tasr)

Tragédie v tlačeniciach

30. mája 1999 - Najmenej 54 ľudí bolo umačkaných v bieloruskom metre v Minsku, kam sa asi tisíc účastníkov pivných slávností bežalo ukryť pred dažďom.


30. júna 2000 - Deväť obetí si vyžiadala tlačenia na hudobnom festivale v dánskom Roskilde počas vystúpenia americkej skupiny Pearl Jam.

25. januára 2005 - Okolo 300 pútnikov prišlo o život v tlačenici pri hinduistickom chráme pri obci Vaj v západoindickom štáte Maháráštra.

31. augusta 2005 - 950 ľudí bolo ušliapaných v dave alebo sa utopilo v rieke Tigris potom ako na moste v Bagdade vypukla panika.

12. januára 2006 - Pri obrade kameňovania satana v údolí Míná v saudskoarabskej Mekke zahynulo v dôsledku tlačenice 363 ľudí.

4. januára 2006 - Najmenej 73 ľudí zahynulo v tlačenici na štadióne vo filipínskej Manile potom, ako paniku vyvolal ktosi v dave správou, že je na mieste bomba.

3. augusta 2008 - Pri oslavách hinduistického sviatku v meste Simla v indickom štáte Himáčalpradéš bolo ušliapaných 145 ľudí. Paniku na ceste k chrámu spôsobila správa, že sa nad ľuďmi zosunula pôda.

4. marca 2010 - Pri tlačenici v chráme v indickej provincii Uttarpradéš bolo ušliapaných najmenej 63 žien a detí. Všetko vypuklo pri rozdávaní šiat a jedla.

Zdroj: ČTK

Oslava lásky sa zmenila na tragédiuFestival elektronickej hudby Love Parade sa po tragickej davovej panike, pri ktorej prišlo v sobotu v nemeckom Duisburgu o život 19 ľudí, už v budúcnosti zrejme nebude konať.

Prišli sa zabávať, ale čakala ich smrť. Na technopárty Loveparade v nemeckom Duisburgu zahynulo v tlačenici 19 ľudí a ďalších 342 bolo zranených. Panika vypukla po tom, čo do davu spadlo niekoľko návštevníkov z uzavretého únikového schodiska. Zároveň došlo k preplneniu jediného prístupového tunela, ktorí privádzal mladých ľudí na priestranstvo, kde sa Loveparade konala.

"Bolo to peklo. V tuneli bolo tma, bol preplnený. Niečo sa stalo, neviem, či niekto zakopol alebo spadol. Ale potom nastala tlačenica, aby sa ľudia dostali na druhý koniec. Ten, kto padol... Pravdupovediac, mnohí z nich už nevstali," citovala televízia BBC účastníka Karla Lowensteina.

"Všade kam ste sa pozreli, boli ľudia s modrými tvárami. Môj priateľ ma vytiahol ponad telá, ináč by sme tam obaja zahynuli. Ako by som mohla niekedy zabudnúť na tie tváre? Na tváre mŕtvych," opísala zase situáciu, ktorá nastala v sobotu, mladá žena pre magazín Die Welt. "Ľudia v dave jednoducho šliapali po tých, čo už ležali na zemi," povedal zase pre televíziu n-tv Udo Sandhöfer.

Do záchranných akcií sa zapojilo 5 500 policajtov a medicínskych pracovníkov. Len nemocnica, ktorá je najbližšie od nešťastia, prijala niekoľko desiatok zranených návštevníkov Loveparade. Akciu však na žiadosť úradov organizátori neprerušili. Obávali sa totiž, že náhly koniec by len podporil paniku.

Medzi mŕtvymi sú ľudia od 20 do 40 rokov, a to aj cudzinci z Holandska, Talianska, Číny a Austrálie. Uviedol to riaditeľ polície v Duisburgu Detlef von Schmeling. Podľa neho však obete nezomierali priamo v tuneli, ale väčšinu z nich našli na západnej strane prístupovej rampy.

Festival Love Parade zachvátila panika

K tragédii sa už vyjadrili i najvyšší nemeckí politickí činitelia. "Tí mladí ľudia sa tam išli zabávať a namiesto toho našli smrť a zranenie. Som zdesená a smutná z toľkého utrpenia a bolesti," uviedla vo vyhlásení kancelárka Angela Merkelová.

Všetci sa teraz pýtajú, či sa tragédii, ktorú vyšetruje polícia, nedalo zabrániť. Priestor pre Loveparade poskytla stará nákladná železničná stanica a podľa úradov tam bolo dosť miesta pre 300-tisíc ľudí. Hoci sa objavila informácia, že návštevníkov bolo až 1,4 milióna, polícia tvrdí, že ich bolo len niečo vyše stotisíc.

"Mali sme vrtuľníky nad miestom akcie a priestranstvo nebolo nikdy úplne zaplnené. Jediné overené číslo, ktoré vám však môžem povedať, je počet ľudí, ktorí prišli vlakom medzi 9. a 14. hodinou, čo bola drvivá väčšina návštevníkov. Bolo to 105-tisíc ľudí," vyhlásil pred novinármi von Schmeling.

"Vopred sme s usporiadateľom a všetkými zúčastnenými partnermi vypracovali bezpečnostný koncept," napísal starosta Duisburgu Adolf Sauerland na internetovej stránke mesta.

Odborník na správanie davu Michael Schreckenberg, ktorý sa podieľal na plánovaní Loveparade, však nemeckej agentúre DPA povedal, že pred podobnou udalosťou varoval. Podľa neho bezpečnostná koncepcia počítala s pol miliónom návštevníkov technopárty. Tunel, ktorým prúdili na Loveparade, mal však bezpečnú kapacitu pre prechod len 20-tisíc ľudí za hodinu.

"Nemáme žiadne informácie, podľa ktorých by tlak na tunel bol taký veľký, že muselo dôjsť k tomuto nešťastiu," tvrdí von Schmeling.

"Loveparade bola vždy pokojnou zábavou a veselým stretnutím, ktorú však toto nešťastie navždy zatienilo," uviedol organizátor technopárty Rainer Schaller. "Z rešpektu k obetiam nebudeme v zábave pokračovať. Je to koniec Loveparade," dodal. Koniec legendárnej technopárty schvaľuje vzhľadom na tragédiu aj päťdesiatročný Dr. Motte, ktorý v roku 1989 usporiadal v Berlíne jej prvý ročník. "Asi je to tak lepšie," povedal.

Loveparade existuje viac ako 20 rokov

V roku 1989 založil technopárty Loveparade DJ Dr. Motte – vlastným menom Matthias Roeingh. Do Berlína vtedy prišlo približne 150 fanúšikov pod heslom Radosť, priatelia, palacinky (Friede, Freude, Eierkuchen). O desať rokov neskôr to bolo 1,4 milióna návštevníkov. V roku 2007 sa presťahovala Loveparade do Porúria. V Essene vtedy tancovalo približne 1,2 milióna ľudí. O rok neskôr prišlo do Dortmundu dokonca 1,6 milióna ľudí.

Zdroj: tasr, sita, čtk, idnes.cz, lidovky.cz

Love Parade: Usporiadatelia šetrili, úrady udeľovali výnimky

26. júla 2010  14:01

Katastrofe na festivale elektronickej hudby Love Parade v nemeckom Duisburgu sa údajne dalo zabrániť, keby mesto a usporiadatelia z prestížnych a finančných dôvodov neignorovali bezpečnostné riziká. Podľa interného dokumentu, o ktorom informuje internetový server Spiegel Online, úrady usporiadateľom umožnili obísť niektoré obvyklé bezpečnostné požiadavky. Tlačenica si na prístupovej ceste k mieste konania akcie vyžiadala devätnásť životov a viac ako 340 zranených.

Záchranári a kamaráti dávajú prvú pomoc skolabovaným ľuďom pri vstupe do tunela po panike na festivale techno hudby Love Parade v nemeckom Diusburgu.
Záchranári a kamaráti dávajú prvú pomoc skolabovaným ľuďom pri vstupe do tunela po panike na festivale techno hudby Love Parade v nemeckom Diusburgu.
Autor: TASR

Hlavným problémom Love Parade, ktorá sa prvýkrát konala na uzatvorenom priestranstve, bolo príliš mnoho ľudí natlačených do obmedzeného a ohradeného priestoru. Do areálu bývalej nákladnej stanice pritom stotisícové davy privádzala jediná prístupová cesta, ku ktorej sa dalo dostať len dvoma podzemnými tunelmi.

Spiegel napísal, že úrady oslobodili usporiadateľov od povinnosti dodržať predpis ohľadom šírky únikových ciest. Magazín cituje z expertízy s označením "Povolenie k prechodnej zmene využitia", ktorú vydal 21. júla stavebný úrad v Duisburgu. Ten ho odovzdal berlínskej spoločnosti Lopavent GmbH, ktorá Love Parade usporiadala. Striktní však boli úradníci ohľadom požiarnych plánov. Na priestranstve okolo stanice sa oficiálne nemalo naraz zhromažďovať viac ako 250-tisíc ľudí.

Usporiadatelia odmietli potvrdiť počet účastníkov

Usporiadateľská spoločnosť nahlásila 500-tisíc účastníkov, pričom zrejme počítala s tým, že časť z nich sa rozptýli po meste. Organizátori však v sobotu sami uvádzali, že v Duisburgu bolo 1,4 milióna účastníkov Love Parade, čo však polícii po nešťastí odmietala potvrdiť a hovorila rádovo o státisícoch.

Na možno vedome chybný pôvodný odhad návštevníkov pred Love Parade poukázal Erich Rettinghaus, šéf policajných odborov v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Problém nastal pri samotnom usmerňovaní davu v uzatvorenom areáli, kde organizátori úplne rezignovali na inak obvyklé "vyrovnávanie prúdu" ľudí, povedal Rettinghaus. Pritom sa podľa neho nedal dav usmerňovať "úplnými informáciami". Tie sa mali šíriť prostredníctvom ampliónov, ľudia však hlásenie v hlučnom prostredí nepočuli alebo ho ignorovali.

Ďalšie vážne obvinenia týkajúce sa bezpečnostného zaistenia masovej akcie vzniesol celonemecký predseda policajných odborov Reainer Wendt. Podľa neho je pravdepodobné, že usporiadateľ a mesto Duisburg šetrili na akcii práve na úkor bezpečnosti. "Príkladom môže byť to, že na mieste neboli bezpečnostné kamery, ktoré by umožnili rýchlu reakciu," povedal Wendt v spravodajstve televízie ARD.

Za vyústením tunelu návštevníci odbočovali na cestný nadjazd, ktorý ich doviedol k areálu. Návštevníci, ktorí sa nemohli dočkať, však narážali na tých, ktorí sa už unavení vracali. Mnoho ľudí sa chcelo zo stiesneného priestoru dostať tak, že vyliezli na kontajnery alebo sa snažili prešplhať bariéry okolo prístupovej cesty. Tým však situáciu ešte zhoršili, pretože niektorí sa zrútili do davu, čím vyvolali paniku a chaos.

Policajný prezident podá žalobu na primátora Duisburgu

Štátne zastupiteľstvo mesta Duisburg už v sobotu zabavilo príslušné dokumenty a začalo s vyšetrovaním proti neznámemu páchateľovi kvôli podozreniu zo zabitia z nedbanlivosti.
V ohnisku kritiky stojí aj vedenie mesta Duisburg na čele s primátorom Adolfom Sauerlandom. Policajný prezident v Bochumi Thomas Wenner oznámil, že na Sauerlanda podá žalobu. "Podám trestné oznámenie na primátora mesta Duisburg, vedúcich úradníkov mesta a organizátorov," vyhlásil Wenner. Podľa neho takáto akcia ako Love Parade nie je v Duisburgu uskutočniteľná.

Spiegel Online tvrdí, že polícia v Duisburgu vymazala z počítača všetky podklady k Love Parade. Ide údajne o príkazy ku konkrétnemu nasadeniu policajtov alebo hlásenia o situácii. Server sa odvoláva na jedného z policajtov, ktorý hovorí o "zahladzovaní akcie". Polícia to odmieta.

Dôsledné vyšetrenie tragédie žiadajú nemeckí politici. Organizátor technoparty uviedol, že pre tragédiu sa Love Parade v ďalších rokoch už konať nebude. Tragédia v Nemecku vyvolala diskusiu o masových akcií aj v ďalších krajinách. Napríklad talianski politici žiadajú úplný zákaz technoparty v ich krajine. Severotalianska Ravenna už tak urobila.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |