Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Palko: Jednoducho Mária - chelemendik.sk

 

Palko: Jednoducho Mária

2020-05-25  (12:21)

 - Palko: Jednoducho Mária
18.06.2010

Vladimír Palko


Pred štyrmi rokmi sme odišli z vlády na protest proti tomu, že predseda vlády Mikuláš Dzurinda odmietol splniť programové vyhlásenie vlády a nepredložil na rokovanie vlády pripravenú zmluvu so Svätou stolicou o výhrade vo svedomí. Odstúpili traja ministri za KDH a z funkcie predsedu parlamentu odstúpil i predseda KDH Pavol Hrušovský. Predsedníctvo KDH i poslanci parlamentu za KDH o tomto kroku rozhodli v úplnej jednote.

Keď sa obzerám za svojím doterajším politickým pôsobením, považujem demisiu z postu ministra za svoj politický vrchol a hviezdny okamih. Princíp výhrady vo svedomí je nesmierne dôležitý pre zachovanie slobody ľudí, ktorí chcú žiť a pracovať v súlade so svojím svedomím. Táto sloboda sa začína vytrácať najmä v západnej Európe.

Podaktorí nás obviňujú, že sme tým spôsobili nástup Ficovej vlády. Nezmysel. Naši kritici by si mali pozrieť vtedajšie dlhodobé preferencie politických strán, ktoré jasne signalizovali nástup Smeru, SNS a HZDS. Náš odchod znamenal iba toľko, že Fico prišiel už v júni a nie až v septembri. A znamená to, že teraz odíde tiež už v júni, nie až v septembri.

V roku 2006 sme dokázali to, čo nedokázala žiadna kresťanská demokracia v Európe. Radšej sa vzdať podielu na moci, než sa prizerať sekularizačnému tlaku. Nezvládli to však desiatky a stovky funkcionárov KDH, ktorí sa s odchodom z vlády nestotožnili.

V roku 2007 som na sneme KDH v Prešove obhajoval náš odchod z vlády. Naopak, môj bývalý kolega z vlády Martin Fronc vo svojom prejave, povedal, že odchod z vlády bola chyba a že sme touto chybou spôsobili príchod Ficovej vlády.

Po jeho slovách zaznel v sále burácajúci potlesk. KDH odhodilo to, na čo malo byť hrdé. I tieto rozpory viedli neskôr k nášmu odchodu z KDH a k založeniu KDS. V roku 2008 parlament prerokoval petíciu so stotisíc podpismi občanov za zmluvu o výhrade vo svedomí. V rozprave nikto z KDH nevystúpil. Vystupovali iba štyria poslanci z KDS.

Po štyroch rokoch oznámil predseda KDH Ján Figeľ, že schválenie zmluvy o výhrade vo svedomí by malo byť opäť súčasťou programového vyhlásenia vlády. Túto snahu KDH treba privítať a podporovať. Hovoríme si: Fajn, v zápase za zmluvu nás síce nepodržali, vlastne naopak, šli proti nám, ale keď ju teraz chcú, je to dobre.

Lenže po Figeľovej požiadavke, aby nová vládna štvorkoalícia podporila zmluvu, prichádza z KDH šokujúce vyhlásenie. Podpredsedníčka Mária Sabolová hovorí 17. júna pre Pravdu: „Nebudeme to presadzovať hlava-nehlava. ... Asi sa to vyrieši nakoniec tak, že sa to nechá na slobodné hlasovanie poslancov jednotlivých strán“ .

Už som zažil v politike všeličo, ale toto ešte nie. Jeden deň ohlási predseda strany požiadavku, aby noví koaliční partneri podporili zmluvu. Na druhý deň jeho podpredsedníčka povie, že keď za to nezahlasujú, nič sa nestane. Stačí hlasovať, schváliť netreba. Odporcovia zmluvy v radoch koaličných strán si iste urobili obraz o odhodlaní KDH dotiahnuť zmluvu do konca.

Čo to teda znamená? Že KDH, respektíve Sabolová, chce iba to, aby sa o zmluve v parlamente hlasovalo. A čo keď sa bude hlasovať a zmluva neprejde? Tak asi nič.

Postupy KDH celkove vzbudzujú úžas. V roku 2006 sa KDH vrhá do náruče Roberta Fica, v ktorej by bolo kedykoľvek vymeniteľné za HZDS alebo SNS. Nič by teda vtedy nebolo dosiahlo. Všímajte si, ako Ján Slota teraz poslušne hrá Ficovu hru.
Potom KDH štyri roky hovorí, že by s Ficom za istých okolností šlo aj v roku 2010. Po štyroch rokoch, keď si to už zapamätá každý slovenský volič, Iveta Radičová povie Figeľovi: „Janko, buď chlap a povedz ako teda!“ Nato KDH desať dní pred voľbami povie, že s Ficom nikdy. Nepridá mu to ani hlas vo voľbách, iba si sťaží rokovaciu pozíciu s SDKÚ, SaS a Mostom – Híd.

Potom chce Figeľ zmluvu a vzápätí Sabolová povie, že až tak veľmi ju nechce. Tým pod zmluvu položí bombu.

Prečo to takto robia? Napadá ma názov piesne z Jednotného katolíckeho spevníka. Nepochopiteľné, nesmierne tajomstvo...

KDH úprimne želám, aby v novej štvorkoalícii presadilo ako zmluvu o výhrade vo svedomí, tak i zmluvu o financovaní cirkevného školstva. Ale podariť sa to môže len s vyvarovaním sa hlúpych chýb.

Zdroj: blog.aktualne.centrum.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |