Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Pálenie mŕtvych a futbal - chelemendik.sk

 

Pálenie mŕtvych a futbal

2021-10-16  (22:32)

 - Pálenie mŕtvych a futbal

Televízny seriál Poliny Chelemendikovej: Magický Nepál, Neuveriteľná India - 3. diel


Pravdupovediac, nie som veľký nadšenec pozerania pamiatok. Keď cestujem, oveľa viac ma zaujímajú bežné uličky - ako žijú ľudia. V Nepáli však historické pamiatky neboli žiadne „turistické rezervácie“, ale miesta celkom integrované do každodenného života ľudí.
Kráľovské námestie

Na hlavnom historickom námestí v Kathmandu  sa stretávali ľudia a posedávali na schodoch chrámov, deti naháňali holuby.

Zvedavý dav prišiel očumovať, ako sa natáča film. Žeby Bolywood?
Nový chrup na predaj

Niektoré náboženské objekty boli vyslovene začlenené do celkom bežných uličiek. Malé modlitebné miesta so soškami všemožných bohov - sošky boli stále ružové od farby, posypané lupeňmi kvetov, obklopené kahančekmi. Veriaci ich chodia pravidelne takto zdobiť v rámci každodenných modlitebných obradov. Takéto oltáriky nie sú vlastne nič extra, vyskytujú sa na každom kroku.

Ešte väčší zážitok ako z týchto božstiev sme však mali z uličky zubárov. Zrejme vedia zuby opravovať aj po jednom kuse, ale až si človek našetrí, môže si kúpiť hne´d kompletný nový chrup :)
Budhistické chrámy


Navštívili sme aj budhistické chrámy - majestátne biele stúpy so sochami celých Budhov alebo iba s očami. Tam bol výrazne väčší kľud a čisto v porovnaní s rušným okolím tých hinduistických. Dalo sa prechádzať dookola, točiť modlitebné mlynčeky, obzerať si komplikované kresby na stenách. Prípadne kúpiť nejaký tibetský suvenír.


Drzé budhistické opice

Pri jednom budhistickom chráme sa zase o zábavu starali opice. Nie nadarmo sa volal Opičí chrám :) Sú to neskutočne drzé zvieratá. Na vlastné oči som videla, ako ľahkovážni turisti si kúpili zmrzlinu alebo pečenú kukuricu. V momente boli pri nich opice. Tie slušnejšie najprv slušne poprosili - natiahli ruku. Ale zväčša sa ani neobťažovali takýmto gestom: rovno sa vrhli na chudáka turistu a pokrm mu vytrhli. Povedala som si, že tieto drzé potvory budem sledovať radšej z bezpečnej vzdialenosti. Totiž, keby ma náhodou jedna kusla – a stáva sa to -  potom sa naháňať po nemocniciach pre očkovanie proti besnote, by nebolo práve zábavné...


Pach smrti


Veľmi silným zážitkom bola návšteva najsvätejšej nepálskej rieky, na ktorej sa v Kathmandu spaľujú mŕtvi z celej krajiny. V jej okolí sa nachádza celá séria rozličných budov, určených pre starých ľudí, ktorí sem prichádzajú zomrieť. Cestujú sem z celej krajiny, pretože nechať sa spáliť na rieke Bagmati, ktorá je najsvätejšou riekou Nepálu pre hindusitov aj budhistov, je snom každého veriaceho, pretože potom jeho duša putuje rovno do neba.  

Strategicky preto cestujú do Kathmandu ešte živí, aby ušetrili rodine náklady na prevoz tela. A tam potom sedia, modlia sa a zbierajú peniaze na vlastný pohreb. Okoloidúci im  zvyknú hádzať drobné do špeciálnych misiek. Sú  to samozrejme tí najchudobnejší, de facto žobráci, bohatší peniaze na pohreb majú našetrené. Pochovávanie mŕtvych spálením má v týchto končinách aj celkom praktický dôvod - v obrovských horúčavách je to najistejší spôsob ako zabrániť šírenu chorôb. Zrejme preto sa stalo súčasťou náboženstva. Zároveň kvôli tomu padlo za obeť už veľké množstvo stromov a drevo na obrad je preto drahé, takže si naňho musia dlho šetriť.

hospic

Toto miesto na mňa pôsobilo ozaj ťaživo. Pach smrti sa doslova vznášal vo vzduchu – v ukrutnom augustovom teple sa miešali ťažké vône z kadidiel, sladkastý  dym z horiacich tiel, hnilobný pach odpadkov a kanalizácie... Do toho sa ozývali ponuré zvuky kolektívnych modlitieb z neďalekého chrámu, ktoré pôsobili až strašidelne. A všetci tí ľudia, čakajúci na smrť naokolo, niektorí z nich rozlične zmrzačení, bez končatín, zúbožene vyzerajúci... Nebolo to práve príjemné miesto.

Pálenie mŕtvych a futbal

Paradoxne ale pri samotnej rieke a pri samotných spaľovacích ghatoch už takáto ťaživá atmosféra nebola. „Chodiace mŕtvoly“, ktoré ma najviac deprimovali a ich ponuré modlenie boli ďaleko a vietor z vatier našťastie fúkal iným smerom.  Ľudia na pohreboch sa správali celkom pokojne, akoby to bola úplná rutina. Postávali okolo, prechádzali sa, rozprávali. Nikto nevyzeral byť  príliš rozrušený.A hlavne: hneď vedľa, doslova pár metrov od miesta, kde sa pálil človek a popol z neho sa zametal do rieky, v tej istej rieke sa kúpali decká, skákali hlavičky a hrali futbal. Táto scénka mi prišla ako stelesnenie kontrastov tejto kultúry. Tak nepochopiteľné pre nás, tak prirodzené pre nich.

Pohreb v priamom prenose

Kúsok ďalej sme mali absolútne exkluzívnu možnosť nielen si zblízka pozrieť, ale dokonca aj odfotiť a natočiť pohreb človeka. Z nejakého dôvodu to Nepálčanom nevadí, nechajú turistov fotiť ich pohreby z decentnej vzdialenosti druhého brehu rieky. Vo Varanasi, kde sa mŕtvi spaľujú na najsvätejšej rieke Gange je to napríklad prísne zakázané, asi by nás ukameňovali na mieste, keby sme boli takí drzí a fotili to tam.

Preto zábery z pohrebu na videu pod článkom sú dosť unikátne. Bol to silný zážitok vidieť všetky tie rituály, ktoré s človekom vykonávajú keď sa s ním lúčia - dávajú mu napiť sa vody z rieky, polievajú ho mliekom, posýpajú lupeňmi kvetov.  A zase kontrast – o pár metrov  ďalej si skupinka ľudí prala prádlo...Náboženstvo je tu stále živé

Celkovo som v Kathmandu  získala dojem, že tu náboženstvo nie je len knižka na poličke a sviatočné výlety do kostola, ale čosi, čím reálne žijú, čomu reálne veria a ich životy to výrazne ovplyvňuje. Každé ráno chodia vykonávať náboženské rituály  k najbližšiemu oltáriku obľúbeného boha -  prípadne mnohí majú oltárik priamo doma, aby nemuseli chodiť ďaleko. Majú množstvo náboženských slávnosti, na ktorých sa všetci zúčastňujú, po uliciach chodia  svätí muži a sväté kravy, nejedia hovädzie mäso, veľmi málo pijú alkohol. Ktovie, možno aj tá nízka kriminalita s tým tiež súvisí. V každom prípade, oproti západnej civilizácii sa to nedá porovnať, tu má náboženstvo reálnu silu, ešte stále.
Pokračovanie čoskoro
Všetky diely nájdete TU


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |