Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
PÁR POSTREHOV NA TÉMU WIKILEAKS: začínajú využívať na manipuláciu práve tak MAINSTREAM, ako aj tzv. "nezávislé internetové zdroje" - chelemendik.sk

 

PÁR POSTREHOV NA TÉMU WIKILEAKS: začínajú využívať na manipuláciu práve tak MAINSTREAM, ako aj tzv. "nezávislé internetové zdroje"

2020-09-28  (18:30)

 - PÁR POSTREHOV NA TÉMU WIKILEAKS: začínajú využívať na manipuláciu práve tak MAINSTREAM, ako aj tzv. "nezávislé internetové zdroje"

17.12.2010

Netrúfnem si rozsúdiť ČO sú wikileaks a KTO je Assange, ale nijak nemôžem uveriť, že by sa jednalo o "amatéra". Celé to pôsobí príliš nepravdepodobne a TEATRÁLNE.


Samozrejme, to vôbec neznamená že Assange musí byť na výplatnej listine CIA - sú i iné spôsoby. Môže sa jednať o vydierateľného človeka, ktorý je donútený spolupracovať. Alebo sa môže jednať o kategóriu milovanú rozviedkami asi celého sveta - o kategóriu "užitočný blbec" (полезный дурак), o ľudí ktorí s presvedčením a čistým svedomím presadzujú cudie záujmy pokladajúc ich za svoje vlastné, a stávajú sa súčasťou "spravodajských hier", čo však vzhľadom ku svojej naivite nie sú v stave odhaliť.


Myslím ale, že budúcnosť ukáže viac. Ak sa skutočne jedná o "spravodajskú hru", tak možno očakávať "dvojfázový scenár". V prvej fáze, ktorá beží teraz, bolo uverejnených množstvo zaujímavých (a pravdepodobne aj pravých), ale nijak zvlášť brizantných dokumentov. Pomenujme to "fázou získavania dôvery". Samozrejme, medzi spomínanými dokumentmi sú i také, ktoré poškodia USA - ale USA to iste prežijú, a kto chce hrať šach, musí vedieť občas obetovať nejakú figúrku. Nuž a ak je tento scenár pravdivý, tak by mala skôr či neskôr nastúpiť druhá fáza, kedy sa pôjde "naostro", t.j. začne sa so zverejňovaním SKUTOČNÉHO KOMPROMATU. Tento bude mať určitý identifikovateľný účel, a tým i umožní zistiť autora tejto intrigy, podľa známeho rímskeho CUI BONO - komu to osoží? Každopádne sa ale bude jednať o prostriedok manipulácie VEREJNOSŤOU, pretože profesionálnych politikov tým ťažko presvedčia.

Na celej afére okolo WIKILEAKS nie je zaujímavý len obsah zverejnených materiálov, ale aj "veci okolo", celý kontext v ktorom prebieha. Možno vyvodiť viacero uzáverov: predovšetkým, ukazuje sa do akého strašného stupňa pokročila "virtualizácia spoločenského vedomia". Pohľad na politickú arénu začína mať neskutočný nádych, pripomínajúci brazílsku telenovelu, len namiesto hercov vystupujú ako hlavní aktéri médiá a spravodajské služby, a rôzne "občianske združenia" typu WIKILEAKS, ktoré kde sa vzali - tu sa vzali...

Ďalším záverom - v podstate triviálnym, hoci si ho mnohí neuvedomujú - je, že politika (a zákulisné skupiny) začínajú využívať na manipuláciu práve tak MAINSTREAM, ako aj tzv. "nezávislé internetové zdroje". Ľudia akoby si to nechceli pripustiť, pritom je to úplne logické - vytvorenie TV kanálu stojí desiatky miliónov, koľko internetových spravodajských stránok je možné za túto sumu vytvoriť???

Týmto sa použije osvedčená taktika, vytvoriť k vlastnej mocenskej báze aj VLASTNÚ, umelú opozíciu, presne podľa známej zásady "Если процесс не остановить, его нужно возглавить". Zároveň je možné pomocou takýchto "alternatívnych" médií účinne sprostredkovať idey, ktoré sú pre bežné mainstreamové médiá PROBLEMATICKÉ. Ako príklad môžem uviesť napr. FAŠIZÁCIU spoločnosti, naviazanie zodpovedajúcich myšlienkových schém - pre mainstream by to znamenalo obrat o 180 stupňov, a pôsobilo by až príliš nemotorne a umelo. Naivný by bol každý, kto by sa domnieval že dnešný reźim nie je schopný využívať fašizmus na dosiahnutie svojich cieľov, len kvôli jeho neustále deklarovanému antifaśizmu, demokracii a ľudským právam - fašizmus sa cielene toleruje ba až pestuje napr. na UKRAJINE či v POBALTÍ. Nacionál-šovinizmus je tolerovaný aj inde v býv. Východnom bloku, napr. v ČR či Poľsku, za podmienky že tento má vyhranene protiruské a antikomunistické zameranie. A čo je lepšie na nasadzovanie takýchto smerov než internetové "opozičné" médiá? Už len vzhľadom k aure internetu ako "odbojného", opozičníckeho média (čo však zďaleka nie je také jednoznačné).

Nepatrím k nekritickým obdivovateľom internetu, akoby "revolučného média", ktoré vraj konečne umožní zlomiť moc nenávidených manipulátorov. Áno, internet má veľký potenciál, ibaže nielen pre šírenie pravdivých informácií, lež aj obrovský MANIPULATÍVNY POTENCIÁL! Jeho výhodou, ale ZÁROVEŇ aj jeho ZRANITEĽNÝM MIESTOM je jeho ANONYMITA a virtuálnosť, nemožnosť stotožniť si zdroj informácie s akýmkoľvek materiálnym zdrojom (vo valnej väčšine prípadov). Ďalšou slabinou je NADBYTOK informácií často nízkej kvality, inými slovami INFORMAČNÝ ŠUM. A ako je známe, PRIVEĽA INFORMÁCIÍ JE ČASTO HORŠIE NEŽ ŽIADNE INFORMÁCIE. Nie, nemyslím si že by internet bol nejakým všeliekom - "tradičnejšie", menej anonymné formy prenosu, sprostredkovania informácií nemožno úplne nahradiť.

Na ilustráciu spomínanej "bipolárnej" manipulácie pomocou PSEUDO-opozičných materiálov uvediem film ZEITGEIST - veľmi rafinovanú formu manipulácie. Mimochodom, aj tu sa presadil "dvojfázový scenár" - veľká časť materiálov vo filme bola do značnej miery pravdivá, zameraná na získanie dôvery, pričom nevyhnutne padli aj nejaké "vlastné góly" do brány objednávateľov filmu, pritom boli ale primiešané vyslovene manipulatívne prvky. Prirovnám to k vojenskej rakete - jedna časť je NOSIČ, potrebný na navedenie rakety k cieľovému objektu, kým druhá časť je HLAVICA, obsahujúca samotnú nálož určenú na zničenie nepriateľského objektu.

Ešte jedným, obzvlášť nepríjemným poučením z udalostí okolo WIKILEAKS je STUPEŇ PREPOJENIA štátov a jednotlivých inštitúcií, ich vzájomna skoordinovanosť, inými slovami úspech GLOBALIZÁCIE a ILUZÓRNOSŤ suverenity národných štátov. Spomeňme iba frašku okolo "znásilnenia", čiže absolútnu servilnosť švédskej justície a politikov. Alebo, čo je nemenej znepokojujúce, súčinnosť v podstate NEZÁVISLÝCH, privátnych inštitúcií ako bánk či PAYPAL platobného systému, ich koordinovaný postup voči WIKILEAKS, a to na základe "vlastnej" iniciatívy, bez formálneho súdneho príkazu! Toto zakladá veľmi nepríjemný precedent, umožňujúci zničiť elegantným spôsobom každého protivníka - likvidáciou jeho existenčnej základne.

 

AUTOR - PROTOPARTORG

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Sergej Chelemendik   |   2010-12-17  (10:31)
58%  
mínus plus
  PROTOPARTORG je nas citatel a vazeny diskuter


Ján Molnár   |   2010-12-17  (19:41)
50%  
mínus plus
  film ZEITGEIST
...padli aj nejaké "vlastné góly" do brány objednávateľov filmu, pritom boli ale primiešané vyslovene manipulatívne prvky.

Poprosil by som nejaké uviesť, ďakujem. Poprípade aj kritiku na projekt Venus...


protopartorg   |   2010-12-19  (17:20)
50%  
mínus plus
  @ Sergej Chelemendik: Ďakujem.

@ Ján Molnár: Tušil som, že týmto výrokom "pichnem do osieho hniezda" :))

Na začiatok odporúčam polemiku uverejnenú aj na chelemendik.sk: "Je Zeitgeist propaganda?".

Neskôr môžeme podiskutovať viac, ak bude záujem...

P.S: Nechápem, prečo sem nejdú umiestniť ani linky nachádzajúce sa na samotnej stránke chelemendik.sk.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |