Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Otvorená a krátkozraká arogancia prvého Američana núti k úvahám. Naozaj Barack Obama hovoril v mene celého amerického národa? - FONDSK.RU - chelemendik.sk

 

Otvorená a krátkozraká arogancia prvého Američana núti k úvahám. Naozaj Barack Obama hovoril v mene celého amerického národa? - FONDSK.RU

2020-08-04  (04:12)

 - Otvorená a krátkozraká arogancia prvého Američana núti k úvahám. Naozaj Barack Obama hovoril v mene celého amerického národa? - FONDSK.RU


Zdá sa, že verejné vyhlásenia Baracka Obamu o „výnimočnosti“ Ameriky zneli dosť úprimne. A hoci takýto národný narcizmus nie je žiadnou novinkou, otvorená a krátkozraká arogancia prvého Američana núti k úvahám. Naozaj Barack Obama hovoril v mene celého amerického národa? Do akej miery je tento národ konsolidovaný, aby vystupoval pred svetom ako jeden celok? Má vôbec americký prezident morálne právo vysloviť sa v mene všetkých Američanov: „My, Amerika“?
Pre začiatok si všimnime, že z vyše 300 miliónov Američanov sa na procese riadenia štátu zúčastňujú prevažne potomkovia prisťahovalcov z Európy. Pritom Anglosasom už viac než dvesto rokov patrí v krajine dominantná pozícia – v politike, biznise a vo všetkých dôležitých oblastiach života spoločnosti. Zdalo by sa, že nemali a nemajú nijaké formálne výhody, ale fakt je faktom: Anglosasi sú ozajstní páni života  v USA. Oni tvoria prevažnú väčšinu v Kongrese, vo federálnych a miestnych orgánoch riadenia, na ministerstvách, vo vojenských a občianskych rezortoch. Zvlášť výraznú úlohu v týchto oblastiach zohrávajú aj občania židovského pôvodu a predstavitelia finančnej elity.
Táto skupina občanov má vysokú životnú úroveň, je nositeľom tradícií „dobyvateľov divokého Západu“, väčšinou konzervatívna a mnohí jej predstavitelia naozaj veria vo vlastnú výnimočnosť. Práve v tejto skupine existujú „uzavreté kluby“ ľudí, ktorí určujú politiku USA.
Ak prezident Obama hovoril o tejto časti Ameriky, potom sa tu vkradla, jemne povedané, malá nepresnosť. Anglosasi  „neobetujú svoju krv a svoj prosperitu“ v mene cudzej slobody. Domorodý biely Američan je už dávno veľkou raritou v americkom expedičnom zbore. Tie tvoria  hlavne osoby iných národností, ktorí nemajú americké občianstvo, ktorí predávajú svoju krv za peniaze.
Zdalo by sa, že na Obamovej strane musia stáť početní bieli americkí občania – Nemci. Je ich približne 50 miliónov. Nemajú však veľký dôvod byť hrdý  na niečo v dejinách tejto krajiny, Jediným etnickým nemeckým prezidentom bol za celú históriu USA Dwight Eisenhower, hrdina druhej svetovej vojny. Všeobecne táto veľká časť obyvateľstva USA zostáva na pozíciách „priemerného Američana“.
Možno prezident hovoril v mene 38 miliónov Afroameričanov – potomkov čiernych otrokov, ktorí sa nedokázali úplne integrovať do „blahobytnej Ameriky“? Naozaj sa cítia jeho  čiernokoží spolubratia misionármi „jej veličenstva Slobody“ medzi „divokými“ národmi v neprebádaných zemiach?
Ich predstavitelia v amerických štruktúrach moci a biznisu sú ojedinelí, je medzi nimi vysoké percento negramotných a nezamestnaných, prekvitá kriminalita a drogy. Na sociálnom rebríčku stoja nižšie než Anglosasi. Sotva majú dôvod hovoriť: „Sme lepší než iné národy“.
Možno slová Obamu podporí 42 miliónov prisťahovalcov z Latinskej Ameriky? Veď, zdalo by sa, že si tu našli lepšie podmienky než doma v Mexiku, Puerto Ricu alebo Ekvádore? Ale aj to si ťažko predstaviť, pretože veľká časť z nich nehovorí anglicky a žije v uzavretých diaspórach podľa vlastných vnútorných zákonov, Ich životná úroveň a podmienky existencie sú neporovnateľne horšie než u „pôvodných“ Američanov. Americký prezident s jeho názormi na „výnimočnosť“ je im veľmi vzdialený.
Ešte zložitejšie si je predstaviť, že k Obamovým slovám sa pripojí 12 ,iliónov obyvateľov čínskych china townov, 315 miliónov Arabov alebo noví prisťahovalci z Európy a Ázie, ktorí čkajú na vytúženú zelenú kartu. Ich názor na americkú spoločnosť má malý význam a v sociálnej oblasti ich od pôvodných obyvateľov delí priepasť.
V Amerike žijú milióny prisťahovalcov aj iných národností, ktorých do Ameriky priplavili vlny povojnovej emigrácie - Rusov, Ukrajincov, Židov, Grékov, Talianov, Kórejcov a Japoncov. V tejto krajine sa ujali rôzne, ale všetci sa cítia byť „novými Američanmi“. Aj oni však v skutočnosti majú veľmi ďaleko od práv a možností občanov, ktorí sú členmi uzavretých klubov a slobodomurárskych lóží „pôvodnej“ Ameriky. A to aj v prípade, že boli úspešní vo vede alebo v biznise.
Márne sa snažíš nájsť v USA „jednotnú Ameriku“ - nedá sa to. Takáto krajina dnes neexistuje. Existuje iba konglomerát národov s veľmi rôznym sociálnym a ekonomickým statusom a je vysoká vládna kasta anglosaských „žrecov demokracie“ s čiernym prezidentom Obamom v službe.
Myšlienky o americkej „výnimočnosti“ opäť prichádzajú na myseľ s rozhodnutím administratívy pozastaviť prácu štátnych inštitúcií USA. Je to nielen útok proti záujmom 800-tisíc Američanov, ktorí sú nútení odísť na neplatenú dovolenku. Americká vláda je najväčším  zamestnávateľom, takže dôsledky rozpočtového kolapsu sa priamo dotknú približne 3 miliónov ľudí a negatívne ovplyvnia život krajiny.
Toto rozhodnutie je výsledkom stretu politických skupín, ktoré demonštrujú, že vzájomné vyrovnávanie si účtov je pre nich dôležitejšie než záujmy spoluobčanov. Prirodzene, niekto z amerických politikov môže vyhlásiť, že takáto situácia je najväčším prejavom demokracie. Na to treba povedať, že americký typ demokracie od začiatku počíta  s tým, že riešenie problémov v spoločnosti sa bude diať na úkor hlavnej časti pracujúcej populácie.
Príkladov existuje viac než dosť. Jeden z najvýraznejších – nútené vyvlastnenie osobného zlata obyvateľov v období veľkej krízy. Keď kríza dosiahla svoj vrchol na jar 1933, prišiel príkaz prezidenta Roosevelta, podľa ktorého,  obyvateľstvo sa zaviazalo v priebehu jedného mesiaca odovzdať všetko zlato, ktoré má, do FRS, ktorý, ako je známe, nie je štátnou, ale súkromnou inštitúciou.
„Konsolidácia zdrojov je nevyhnutná, aby Ameriku bolo možné vyviesť z krízy,“ hovoril Roosevelt. A tak sa aj urobilo. Čo sú to v porovnaní s takýmto gigantickým okradnutím vlastných občanov neplatené dovolenky pre 800-tisíc štátnych úradníkov? Maličkosť.
Vo „výnimočnej“ Amerike sa nie prvý raz rieši problém na úkor radových občanov, bez toho, aby to s nimi prejednalo. Je to presne tá demokracia, na ktorú je hrdý prezident Obama. Hoci v skutočnosti je možný naozaj demokratický variant: republikánski kongresmani odmietajú dostávať mzdy so spoluobčanmi, pokým nebude dosiahnutá dohoda s administratívou. Je to v súlade s tradíciami „hladovky“ čestných bojovníkov za spravodlivosť. Veď oni dostávajú svoju mzdu zo štátneho rozpočtu a keď sa im nepáči, môžu takto vyjadriť svoj postoj k nemu. Takýto krok by zákonodarcov vzbudil sympatie Američanov.
To sa však nestalo. Bojovníci za myšlienku dali prednosť tomu, že doviedli situáciu do situácie paralýzy štátneho aparátu, zachovajúc si pritom svoje mzdy. V tom je americká demokracia – ako na dlani.
Preto ak Obamovi znova bude chcieť hovoriť o „výnimočnosti“ Ameriky, bude musieť vysvetliť svetu, že podstata tejto „výnimočnosti“ spočíva vo výnimočnosti práv jej vládcov. Všetky ostatné rozhovory sú iba rituálne zaklínadlá amerických „žrecov demokracie“ pre nezasvätených.

Autor: Dmitrij Sedov
Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |