Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Orbána vinia z neúspechu SMK - chelemendik.sk

 

Orbána vinia z neúspechu SMK

2020-06-25  (00:53)

 - Orbána vinia  z neúspechu SMK

Orbánovi vyčítajú bozk smrti pre SMK


13. júna 2010  19:18


Budapešť netají sklamanie nad tým, že Strana maďarskej koalície vypadla zo slovenského parlamentu. Jej pokus utešovať sa úspechom Mostu nevyznel úprimne. Za to, že strana Pála Csákyho pohorela, podľa opozície môže Fidesz premiéra Viktora Orbána.

"Stalo sa to, čoho sa Fidesz pred slovenskými voľbami obával," napísali internetové noviny Hírszerző. "Maďarov bude zastupovať tá strana, ktorú politici Fideszu nikdy neprijali za svojho partnera, kým ich prirodzený spojenec vypadol."

"Neskrývame, že by sme boli radi, keby aj SMK bola v slovenskom zákonodarnom zbore," pripustil maďarský vicepremiér Zsolt Semjén. "Tomu, že sa tam dostal Most, sa, naopak, tešíme," citovala ho agentúra MTI. Orbán pritom predtým odmietal kontakty s Mostom a za jediných skutočných reprezentantov slovenských Maďarov označoval SMK.

V tom, že na porážke Csákyho strany má podiel viny Fidesz, sa zhodli všetky opozičné strany od ľavičiarov cez krajne pravicový Jobbik až po zelených liberálov. "Vládna strana prijala zákony týkajúce sa Maďarov spoza hraníc bez konzultácií s ich organizáciami, čím Maďarov na Slovensku postavila do epicentra konfliktov," uviedla líderka socialistov Ildikó Lendvaiová.

Jej stranícky kolega, niekdajší minister zahraničných vecí László Kovács Fideszu vyčíta, že ignoroval nielen návrh socialistov, ale aj žiadosť oboch maďarských strán na Slovensku na odklad novely zákona o maďarskom občianstve. "Fidesz predtým zo sebeckých záujmov rozdelil Maďarov v Rumunsku a teraz to isté spravil s Maďarmi na Slovensku," uviedol Kovács pre MTI a pripomenul, že v oboch prípadoch pohoreli spojenci Orbánovej strany.

Prvý raz odkedy minulý mesiac opustil kreslo šéfa diplomacie, kritizoval zahraničnú a krajanskú politiku Fideszu aj nestraník Péter Balázs. "SMK veľmi neskoro prišla na to, že pritesné väzby na Fidesz sú pre ňu smrteľným bozkom. Keď sa prehnanej lojality chcela vzdať a žiadala, aby sa novela zákona o maďarskom občianstve neprijala pred slovenskými voľbami, už bolo neskoro," uviedol Balázs pre denník Népszabadság. "SMK si neskoro všimla, že Fidesz už nepovažuje jej záujmy za prvoradé, lebo politika Orbána o štátnom občianstve bola vytvorená na vnútropolitické použitie," dodal.

Dokonca aj extrémisti zvaľujú vinu za to, že voľby na Slovensku dopadli "z maďarského pohľadu veľmi zle" na Fidesz. Podľa Jobbiku orbánovci udusili csákyovcov vo svojom medveďom objatí. "Jednoznačný podiel na tomto neúspechu má Viktor Orbán aj (šéf diplomacie) János Martonyi, ktorí prílišným angažovaním sa vo veci strany (SMK) dosiahli presne opačný účinok," uviedol Jobbik vo svojom vyhlásení.

Maďarskí analytici sa zhodujú v tom, že po odchode Ficovej a Slotovej strany do opozície a po vypadnutí Mečiara z parlamentu by sa napätie zo vzťahov medzi Budapešťou a Bratislavou mohlo čiastočne vytratiť.

Uznávaný politológ Gábor Török si však na svojom blogu kladie otázku, "či Fidesz a maďarská diplomacia, po tom, čo sa v kampani jednoznačne postavili na stranu SMK, budú schopní prijať Most za partnera číslo jeden a nie za súpera, ktorého treba oslabiť a nabudúce poraziť".

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |