Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Orbán zotne druhý pilier - chelemendik.sk

 

Orbán zotne druhý pilier

2020-05-25  (12:17)

 - Orbán zotne druhý pilier

26. novembra 2010  8:50

Ako získať desať miliárd eur na upchatie dier v štátnom rozpočte? Vláda Viktora Orbána už našla recept: Stačí zoťať druhý dôchodkový pilier. Orbánov Fidesz sa chystá predložiť do parlamentu návrh zákona, ktorý zlikviduje súkromné penzijné sporiteľne a nimi spravované peniaze prevedie do štátnej kasy. Ľavicová opozícia hovorí o lúpeži storočia. Fidesz však tvrdí, že "balíček na záchranu dôchodkov" bude pre každého výhodný.

Vláda sa pritom netají tým, že jej ide najmä o obrovskú sumu rovnajúcu sa desatine hrubého národného dôchodku, ktorá sa nakopila v druhom pilieri za dvanásť rokov jeho fungovania. Z týchto peňazí chce vykryť narastajúci deficit v štátnom dôchodkovom fonde, kde chýba približne tri a štvrť miliardy eur, čiže takmer tretina prostriedkov potrebných na vyplatenie budúcoročných penzií. Predchádzajúce vlády si na upchatie tejto diery požičiavali.

Orbán sa však pod tlakom EÚ zaviazal znižovať deficit štátneho rozpočtu. A keďže pred voľbami sľúbil, že dane nebude zvyšovať, ale naopak, znižovať, hľadá iné netradičné riešenia. Najskôr uvalil vysokú krízovú daň na banky, energetické i telekomunikačné firmy a obchodné reťazce, čím "pumpol" sektory ovládané predovšetkým zahraničným kapitálom. Teraz však ide vztiahnuť ruku aj na peniaze troch miliónov prostých Maďarov, ktorí si na dôchodky šetrili v neštátnom pilieri.

Obvinenia zo znárodnenia vláda odmieta. Súkromné dôchodkové poisťovne totiž formálne nepohltí. Vytvorí však také podmienky, že zaniknú samy, lebo z nich vyženie vkladateľov aj s ich úsporami do štátneho fondu. Tých, ktorí by sa rozhodli v druhom pilieri zostať, nový zákon vylúči zo štátneho dôchodkového systému, čím by sa ich budúca penzia scvrkla na necelú tretinu.

"Osobne sa nazdávam, že prevažná väčšina klientov súkromných dôchodkových poisťovní, ktorí rozmýšľajú logicky a rozumne, dospeje k záveru, že nechce stratiť 70 percent svojich budúcich dôchodkov, takže nezostanú v súkromnom systéme," pripustil podľa agentúry MTI minister národného hospodárstva György Matolcsy. Nielen opozícia takýto nátlak označuje za mafiánske vydieranie. "Je to taká ponuka, ako v Krstnom otcovi: neodmietnuteľná," povedal pre televíziu ATV ekonóm András Simonovits. "Ak by o tom mohol rozhodovať ústavný súd, určite by to zrušil," dodal.

Fidesz, ktorý má v parlamente ústavnú väčšinu, nedávno obmedzil právomoci ústavného súdu v rozpočtovo-daňových otázkach. Opoziční socialisti sa napriek tomu chcú naň obrátiť, lebo podľa nich pripravovaný zákon, ktorý chce Fidesz prijať do polovice decembra, poruší základné ústavné práva. Chceli by tiež v tejto veci iniciovať referendum a prípadne sú pripravení sťažovať sa aj na štrasburskom Európskom súde pre ľudské práva.

Zdroj: pravda


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Ján Molnár   |   2010-11-26  (13:18)
55%  
mínus plus
  Konečne!

Najskôr uvalil vysokú krízovú daň na banky, energetické i telekomunikačné firmy a obchodné reťazce, čím "pumpol" sektory ovládané predovšetkým zahraničným kapitálom.
Super!

...peniaze troch miliónov prostých Maďarov, ktorí si na dôchodky šetrili v neštátnom pilieri...šetrili?? okrádali štát!!z vlastného nedali nič

Fidesz, ktorý má v parlamente ústavnú väčšinu, nedávno obmedzil právomoci ústavného súdu v rozpočtovo-daňových otázkach.

Ide to! Toto treba spraviť aj na Slovensku.


Imrich Juhar   |   2010-11-26  (14:59)
50%  
mínus plus
  Na celej veci je šokujúci fakt, že ĽAVICOVÁ opozícia (je členom európskej PES)to označuje za lúpež storočia. Takže "pravicový" Fidesz presadzuje princíp solidarity a ľavicoví socialisti presadzujú privatizáciu staroby. Toto nemá chybu.


protopartorg   |   2010-11-26  (17:24)
55%  
mínus plus
  Imrich Juhar: z toho dôvodu je i použivanie pojmov "Ľavica" a "Pravica" v dnešnej dobe nadbytočné, ba až zavádzajúce. Ja osobne ich nemám rád a vyhýbam sa im, poskytujú prílišný priestor k manipulácii vedomím ľudí. Vždy je potrebné baviť sa o celkom KONKRÉTNYCH veciach, a nie o celých ideologických balíčkoch, ktoré sú vraj i tak len dva - pravicový a ľavicový - ako sa nám to snažia navravieť.

A k tzv. "euroľavici" patria mnohé veľmi pochybné politické zjavy. Ja osobne mám voči nim veľmi skeptický postoj. Jedná sa predovšetkým o sociálnodemokratické strany, ktoré však sú sociálnymi už iba podľa mena. Takisto ako rôzne ľudové a národné strany Západu, ktoré sú často práve tak kozmopolitné ako ich liberálni kolegovia. O európskej "anarcho-ľavici" sa škoda i len vyjadrovať, mnohé z týchto organizácií vedú vyslovene protinárodnú, antiľudovú, deštruktívnu politiku.

Jediní, ktorí podľa mňa majú na Západe ešte akú-takú vôľu k odporu, sú rozne "syndikalistické" hnutia a organizacie, čiže odbory a združenia zamestnancov, pracovné komory atď. Na politické strany sa už nedá spoliehať.


strelec   |   2010-11-26  (19:28)
50%  
mínus plus
  Presne tak, žiadna ľavica a pravica, písal som to tu už tiež v súvislosti s politickými stranami v SR pred voľbami. Šokujúce je iné. Ako to, že Maďarom toto EU toleruje? Kde sú notý, návštevy diplomatov, rady OECD ? Kde sú protesty židovskej obce pri pochode gardy, účasti jobiku v parlamente ? Odpoveď je jasná - Šoroš a iní maďarský židia, špekulanti a lobisti. Tak malá krajina ako Maďarsko má proste veci povolené (pokiaľ rovno nie nalinkované ako Radičová o podpore Grécka a Írska a kecaní o zániku €), lebo tak malá krajina nemôže takto vyskakovať a robiť si čo chce.


Ján Molnár   |   2010-11-27  (17:09)
50%  
mínus plus
  Z týchto peňazí chce vykryť narastajúci deficit v štátnom dôchodkovom fonde, kde chýba približne tri a štvrť miliardy eur, ... Predchádzajúce vlády si na upchatie tejto diery požičiavali.

Koľko si požičiava náš štát? Je to 1mld euro ročne, čiže sme sa už zaďlžili o 6 miliárd euro...toto je podvod storočiaImrich Juhar   |   2010-11-30  (09:42)
50%  
mínus plus
  Pojmy "ľavica" a "pravica"
nie sú v dnešnej dobe vôbec nadbytočné. Práve naopak, v čase keď na celom svete mizne stredná trieda a kruto sa roztvárajú príjmové a majetkové nožnice, stáva sa sociálne kritérium rozhodujúce pre posúdenie toho, či konkrétna strana obhajuje záujmy práce (ľavica) alebo záujmy kapitálu (pravica). Ak Orban ruší 2. pilier, rozhodne to neznamená, že znárodňuje. Robí len to, že berie peniaze z rúk finančných špekulantov a dáva ich do 1. pilera na výplatu dôchodkov pre súčasných dôchodcov, čiže presadzuje princíp solidarity na úkor záujmov finančného kapitálu.
Okrem toho je na ňom sympatické aj to, že nerobí z Maďarska rukojemníkov MMF a Svetovej banky (nedávno odmietol ich "pomoc"). Škoda, že má k Slovensku taký vzťah aký má, napriek tomu si myslím, že pri obhajovaní národných záujmov by sme si z neho mali zobrať príklad.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |