Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Orbán presadil zákon o dvojakom občianstve. Lajčák hovoril s Vollebaekom o občianstve. Rokujte, odkázal komisár - chelemendik.sk

 

Orbán presadil zákon o dvojakom občianstve. Lajčák hovoril s Vollebaekom o občianstve. Rokujte, odkázal komisár

2020-05-26  (20:31)

 - Orbán presadil zákon o dvojakom občianstve. Lajčák hovoril s Vollebaekom o občianstve. Rokujte, odkázal komisár

BUDAPEŠŤ. Poslanci Národného zhromaždenia Maďarskej republiky dnes schválili novelu zákona o maďarskom občianstve, ktorá sa týka zjednodušeného udeľovania dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.

Za návrh hlasovalo 344 poslancov, traja bolo proti, päť sa zdržalo hlasovania.

Návrh novely schválil parlament aj napriek ostrému protestu Slovenskej republiky. Slovensko má ako protiopatrenie pripravenú novelu zákona o štátnom občianstve.

Poslanci výsledok hlasovania prijali mohutným potleskom. V ďalšom hlasovaní na základe iniciatívy predkladateľov návrhu vyjadrili súhlas s tým, aby predseda parlamentu požiadal prezidenta republiky o urýchlené vyhlásenie prijatej novely.

Platný už v auguste

Blok Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (Fidesz-KDNP) predložil 17. mája parlamentu zákon o dvojakom občianstve. Podľa návrhu iniciovaného predsedom Fideszu Viktorom Orbánom, predsedom KDNP Zsoltom Semjénom a poslancami za Fidesz Lászlóom Kövérom a Zsoltom Némethom by zákon vstúpil do platnosti 20. augusta, v deň maďarského štátneho sviatku. Aplikoval by sa však až od 1. januára 2011.

Poslanci nepodporili ani jeden z pozmeňujúcich návrhov opozičných strán Politika môže byť iná (LMP), Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik, ani Maďarskej socialistickej strany (MSZP). MSZP a LMP žiadali vo viacerých bodoch samostatné hlasovania, v ktorých však opoziční poslanci neuspeli.

Lajčák: Konzultácie s Maďarskom by mali byť samozrejmé

Bilaterálne konzultácie medzi Slovenskom a Maďarskom by mali byť samozrejmosťou, zhodli sa na tom v utorok po rokovaniach v Haagu slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre otázky národnostných menšín Knut Vollebaek. Lajčák komisára informoval o výhradách, ktoré má SR voči zákonu o maďarskom štátnom občianstve.

Zároveň ho požiadal, aby oficiálne vstúpil do procesu a zákon analyzoval. Lajčák očakáva, že komisár vydá odporúčania, ktoré by mali byť pre všetky krajiny záväzné. "Očakávame, že maďarská strana zohľadní naše oprávnené obavy. Dôležité je, aby sa naši občania nestali zajatcami hry, ktorá nepatrí do 21. storočia," zdôraznil Lajčák.

Vollebaek zatiaľ text zákona nevidel

Vollebaek zatiaľ text navrhovaného zákona nevidel a preto k nemu detailné stanovisko nezaujal. Uviedol však, že je v kontakte s maďarskými úradmi a vyjadrí sa k zákonu hneď, ako bude mať možnosť preštudovať si ho. Pri presadzovaní politiky, ktorá má dopad na občanov iného štátu, by sa však podľa jeho slov mali do úvahy brať najmä princípy dobrých susedských vzťahov a preto plne podporuje bilaterálne konzultácie.

"To platí predovšetkým pre Maďarsko a Slovensko, ktoré sú partnerskými štátmi v EÚ a NATO a ktoré podpísali bilaterálne dohody. Takéto konzultácie by boli v duchu EÚ, ako aj v súlade s priateľskými a dobrými susedskými vzťahmi," uviedol komisár vo svojom vyhlásení.

Slovenská republika má viacero výhrad v súvislosti s nejasnosťami okolo obsahu zákona ako aj k prístupu maďarskej strany, ktorá odmieta konzultácie so Slovenskom. Podľa vlády v Bratislave tým porušuje dvojstrannú Základnú zmluvu i medzinárodné normy.

Zdroj: TASR 

 

Lajčák hovoril s Vollebaekom o občianstve. Rokujte, odkázal komisár

26. mája 2010  7:55

Bilaterálne konzultácie medzi Slovenskom a Maďarskom by mali byť samozrejmosťou, zhodli sa na tom v utorok po rokovaniach v Haagu slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre otázky národnostných menšín Knut Vollebaek.

Komisár OBSE Knut Vollebaek a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
Komisár OBSE Knut Vollebaek a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

Lajčák komisára informoval o výhradách, ktoré má SR voči zákonu o maďarskom štátnom občianstve, o ktorom bude v dnes rokovať maďarský parlament. Zároveň ho požiadal, aby oficiálne vstúpil do procesu a zákon analyzoval. Lajčák očakáva, že komisár vydá odporúčania, ktoré by mali byť pre všetky krajiny záväzné.

"Očakávame, že maďarská strana zohľadní naše oprávnené obavy. Dôležité je, aby sa naši občania nestali zajatcami hry, ktorá nepatrí do 21. storočia," zdôraznil Lajčák.

Vollebaek zatiaľ text navrhovaného zákona nevidel a preto k nemu detailné stanovisko nezaujal. Uviedol však, že je v kontakte s maďarskými úradmi a vyjadrí sa k zákonu hneď, ako bude mať možnosť preštudovať si ho. Pri presadzovaní politiky, ktorá má dopad na občanov iného štátu, by sa však podľa jeho slov mali do úvahy brať najmä princípy dobrých susedských vzťahov a preto plne podporuje bilaterálne konzultácie. "To platí predovšetkým pre Maďarsko a Slovensko, ktoré sú partnerskými štátmi v EÚ a NATO a ktoré podpísali bilaterálne dohody. Takéto konzultácie by boli v duchu EÚ, ako aj v súlade s priateľskými a dobrými susedskými vzťahmi," uviedol komisár vo svojom vyhlásení.

Slovenská republika má viacero výhrad v súvislosti s nejasnosťami okolo obsahu zákona ako aj k prístupu maďarskej strany, ktorá odmieta konzultácie so Slovenskom. Podľa vlády v Bratislave tým porušuje dvojstrannú Základnú zmluvu i medzinárodné normy.

Zdroj: SITA


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


EnzoSK   |   2010-05-26  (11:36)
58%  
mínus plus
  Moja vlast Slovenskoje v ohrozeni, do kelu daco robte politici,lebo Orban chce zrusit medzinarodne dohody Trianon, Jaltske usporiadanie Europy a aj Benesove dekrety.Nechapem USA a ani Rusko, ze nevidia , o com Orban a madarsky parlament rokuje.My chudaci posielame slovenskych vojakov do Kosova, Afganistanu, Golanske vysiny neviem kde este a nam Slovakom nikto nejde napomoc ked nam fasiticky Orban zlikvidovat vlastny stat.Nech sa na mna nikto nehneva ale to co je za pakt NATO a EU ked daco take toleruju madarom.My sme vzorny stat Nato, a aj tak nam nikto nejde na pomoc.Pripomina mi to mnichovsku zradu,ked velmoci obetovali Ceskoslovensko Hitlerovi. Francuzi su ticho, anglicania mlcia, americania mlcia, nemci mlcia. MNe to vychadza tak, ze tieto staty idu obetovat strednu europu a konkretne aj Slovensko.Nechapem preco Nato moze mat americke zakladne a Rusko nie. Radsej tu budem mat na Slovensku rusku zakladnu a pokoj od madarov.Pytam sa na rovinu ked nemci a americania a francuzi mlcia naco je nam takych spojencov?Naco sme v NATO ked nas ide napadnut Madarsko a nasi spojenci v NATO mlcia a nikto nam nejde na pomoc?Mali sme zostat spojencami Ruska alebo byt neutralna krajina ako Rakusko.


ptpc   |   2010-05-26  (13:51)
55%  
mínus plus
  To, ze je Slovensko aj Madarsko v NATO, este nic nezarucuje - vid. priklad Grecka a Turecka. Aj tieto staty boli v NATO, ale to im nebranilo viest spolu vojnu o Cyprus.


EnzoSK   |   2010-05-26  (20:55)
50%  
mínus plus
  Vystupme z NATO, podla mna nas USA a spojenci zradia, nieco ako dalsia mnichovska zrada.


Jan.K   |   2010-05-26  (20:59)
50%  
mínus plus
  Rusku se asi nedá nic vyčítat za to, že nic nedělá, je pro ně těžké se míchat do záležitostí zemí NATO. Představme si, že by pomohlo vojensky Slovensku proti Maďarsku, pak by stálo proti zemi, která je členem NATO (i když Slovensko taky) se všemi riziky, která z toho plynou.

Ostatní velké země a země NATO - obávám se,že velké státy si vybírají spojence hlavně kvůli sobě, ze zištnosti, kvůli možnosti si postavit tam základny, kvůli zvětšení svého politického vlivu, a pak je zase hážou přes palubu. Ale nechová se takto jen Západ, když se rozpadával východní blok, komunistické vedení některých států prý žádalo Gorbačova o "internacionální pomoc" (přičemž si ji představovali ve stylu roku 1968). Gorbačov prý řekl "eto vaše delo". Tehdy jsme mu byli vděční, ale komunisté to považovali za zradu. V Rusku za to Gorbačova příliš nemilují a druhá strana okamžitě využila či zneužila příležitosti. Rusy jsme měli za nenáviděné okupanty,a země Západu a strýčka Sama jsme měli za "ty hodné", kteří přece chtějí naše dobro. Byla toho plná Svobodná Evropa a Hlas Ameriky, jak až skončí "komunismus", jak nám pomůžou, sám jsem to poslouchal a taky jsem tomu věřil. Když se blížil pád bývalého režimu, sliby byly čím dál opatrnější, a pak se někam vytratily. Nakonec západní politici upřednostnili svoje zájmy, ale tak to prostě je, morálka se v politice objevuje hlavně když je to výhodné a nic to nestojí, a když se někdy přece jen stane výjimka, je třeba si toho vážit.


ptpc   |   2010-05-26  (21:12)
50%  
mínus plus
  Su len velke staty a male staty. A kazdy sa riadi svojimy zaujmamy. Rozdiel je len v tom, ze velke staty sa rozhoduju sami za seba a bez ohladu na to, ake dosledky to ma pre ostatnych. A ti ostatny s tym nic neurobia. Takze take organizacie ako NATO, EU a podobne su len to, aby ostatnym zalepili oci. Z coho vyplyva, ze je takmer iste, ze nas skor, ci neskor zradia.


Jan.K   |   2010-05-26  (21:36)
50%  
mínus plus
  EnzoSK, dalsia mnichovská zrada - podle mě se historie částečně opakuje, ne sice stejně, ale podobně,v obměnách, hlavně proto, že se lidé a národy z ní nepoučily a neudělali to, co měli. Východní blok - neměli jsme ho rušit, měli jsme přijmout to, co bylo, zlidštit nespravedlnosti "komunismu", ale zůstat pospolu s ostatními, převážně slovanskými národy. Měli jsme odpustit Rusům rok 1968 (obyčejní lidé za něj stejně nemohli), neudělali jsme to a teď to máme. Teď jsme v EU a NATO, máme stejné spojence jako před 2. sv. válkou, v Evropě se objevuje fašismus. Jde o to, co jsme prožili (naše národy) špatně, že se to opakuje...


ptpc   |   2010-05-26  (22:22)
50%  
mínus plus
  Niekde som cital, ze historia je najlepsi ucitel ale ludia su najhorsi ziaci...


horacek   |   2010-05-27  (02:59)
50%  
mínus plus
  myslienka wie pohnut materialom viz telekineza tak isto aj duchovneho kolobehu svetodiania.ako myslis,tak mas "CHCES WOJNU,TAK JU MAS.konzum nam wytwara tzv. pandrawi,LARWY ktore nasu pozitywnu mysel zawadzaju,wysawaju ,wramci osobneho prospechu,wyrownaNIA HENDIKEPU ALEBO NADUTOSTI..?.NENY SOM HYPPIES,ALE MAM RAD MIER,KED SA WSECI ZJEDNOTIME,SPOJIME, TAK ZWYTAZIME...PRITEL ZEMI...669

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |