Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Orbán a dvojaké občianstvo - chelemendik.sk

 

Orbán a dvojaké občianstvo

2020-05-28  (21:35)

 - Orbán a dvojaké občianstvo

Népszabadság: Orbán a dvojaké občianstvo - Vôľa a stony

Sándor Révész, Népszabadság | 20. mája 2010  8:26
Vlani v októbri vyhlásil Viktor Orbán v televízii Duna o dvojakom občianstve: "Dáme ho, také je to jednoduché." Už aj vtedy to mohol považovať za jednoduché len ten, kto nevie narátať do dvoch. K dvojakému občianstvu sú potrebné dva štáty. Jeden štát dokáže dať jedno.

Keď druhý občianstvo odoberie, tak zostane jedno občianstvo. Také je to jednoduché.
Na odobratie občianstva treba len to, aby lídri druhého štátu uvažovali rovnako jednoducho, ako tí, ktorí odteraz povedú Maďarsko. Právna možnosť existuje, vôľa existuje. Čo viac treba?

O právnu možnosť sa postarala už predchádzajúca Orbánova vláda. V roku 2001 sme sa pripojili (veľmi správne) k Európskemu dohovoru z roku 1997, ktorý parlament zapracoval do maďarského právneho poriadku tiež ešte v časoch Orbánovej vlády.

V tomto dohovore sa uvádza, že každý štát sa slobodne môže rozhodnúť, aké dôsledky pripojí vo svojom domácom práve k tej skutočnosti, že jeho občan prijme alebo vlastní aj ďalšie štátne občianstvo.
Podľa textu dohovoru štát môže zbaviť svojho občianstva toho, kto na vlastnú žiadosť dobrovoľne prijme ďalšie štátne občianstvo.

Čiže maďarský parlament darmo dá jednostranným rozhodnutím občianstvo tým Maďarom, ktorí si želajú aj naďalej žiť v inom štáte, v skutočnosti im nedá nič. Lebo tí, čo dar prijmú, sa stanú zraniteľnými, musia rátať s možnosťou rôznych znevýhodňujúcich právnych dôsledkov a napokon aj s tým, že vo svojom bydlisku stratia občianstvo.

V týchto dňoch vysvitlo, že táto možnosť vôbec nie je abstraktná. Stačí, aby pri moci boli také šovinistické strany, aké teraz vládnu na Slovensku a aké už panovali aj v iných susedných krajinách. Tak ako v Maďarsku sa hocikde môže stať, že väčšina dá absolútnu moc do rúk politickej sile, ktorá nerobí rozdiel medzi štátnym občianstvom a národnou príslušnosťou a myslí si, že môže spraviť čokoľvek, čo považuje za národný záujem a kašlať na to, čo o tom hovoria za hranicami.

Jednostranným krokom možno príslušníkom maďarskej menšiny dať takúto ponuku: Za štátne občianstvo, ktoré má iba symbolickú hodnotu, sa zmierte so zbavením práv i rizikom straty občianstva. To však nie je čestná ponuka a sotva bude mať veľký úspech.

Aj tí, čo súhlasia, aby na etnickom základe mohol byť občanom Maďarska aj ten, kto tu nemieni žiť, musia niečo uznať: Zabezpečiť to možno len tak, ak sa dá so zainteresovanými štátmi dohodnúť, že po prijatí druhého občianstva dotyčný nebude znevýhodnený.

Inak je to všetko len obyčajné balamutenie.
"Dáme ho, také je to jednoduché." To je symbolická veta, koncentrát princípu vôle. Symbolické je aj to, že už v prvých okamihoch "revolučného" vládnutia sa ukazuje, aká je tá veta prázdna.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


MUDr Čech Ján   |   2010-05-22  (19:46)
50%  
mínus plus
  Žeby o Slovensku bolo už rozhodnuté ?
Myslím, že nebudem ďaleko, ak poviem, že tento krok má Orbán "požehnaný" na Západe, a zrejme aj v Rusku. Nie nadarmo bol minulý rok v Rusku /ešte ako predseda Fideszu/ prijatý s najvyššími poctami. Dokonca u Putina na dači ako súkromná osoba.
To, čo plánuje Orbán, Rusko urobilo v Abcházii. Rusi s nevôľou / a oprávnenou/ sledujú postavenie občanov ruskej národnosti v Pobaltských republikách. Takže, žeby aj tam Rusi dostali ruské občianstvo ?
Ale myslím, že postavenie maďarskej menšiny na Slovensku je diametrálne odlišné od postavenia ruskej menšiny v Pobaltských štátoch.MUDr Čech Ján   |   2010-05-23  (21:11)
50%  
mínus plus
  Prosím o názor p. Chelemendika.


EnzoSK   |   2010-05-26  (21:10)
50%  
mínus plus
  Putin je frajer, nikto na neho nema v Europe ani v USA.Nie je taky blbec aby nevedel , co Orban chce.Zatial je ticho .Podla mna Rusko pomoze iba tej krajine , ktora oficialne vystupi z NATO.Inej cesty niet.Bud budeme z Ruskom alebo nam Orban zlikviduje Slovensko.Ja som za Slovensko, za vystupenie z Nato, ja som PUTINOV slovensky fanusik.V Rusku su navyse aj pekne zeny, hehehe.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |