Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Opasok Bohorodičky si uctilo asi tri milióny ľudí - OPEN TEXT - chelemendik.sk

 

Opasok Bohorodičky si uctilo asi tri milióny ľudí - OPEN TEXT

2020-02-11  (07:12)

 - Opasok Bohorodičky si uctilo asi tri milióny ľudí - OPEN TEXT
Tisíce veriacich z Petrohradu a z mnohých iných ruských miest mali skutočne unikátnu možnosť - pomodliť sa v blízkosti opasku Presväte Bohorodičkyj. Jedna z najväčších kresťanských svätýň, ktorá bola mnoho rokov uložená vo Vatopedskom kláštore na Svätej hore Athos, prvýkrát opustila Grécko, aby sa mesiac nachádzala v Rusku. Veriaci z rôznych krajín mnohokrát prosili mníchov tohto kláštora, aby im požičali túto relikviu, tí ale boli neústupní: svätyňa nikdy horu Athos neopustí. Výnimka bola urobená len pre Rusko, - povedal nám tlačový tajomník Fondu Andreja Prvého povolaného  Alexander Gatilin.


Opasok  Svätej Bohorodičky, ktoré   vyše mesiaca putoval po území Ruska bolo poslaný na jeho stále miesto – do Vatopedskeho kláštora na Svätej hore Athos v Grécku. Po modlitbách na letisku Vnukovo  patriarcha moskovský a celého Ruska Kirill zhrnul pôsobenie tejto relikvie v Rusku:  „Vyše mesiac náš národ mal možnosť dotknúť sa tejto svätyne. Podľa nášho skromného odhadu k svätému obrazu pritúpilo takmer tri milióny ľudí.“
Podľa slov predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi, prvé výsledky kontaktu s posvätnou relikviou  na seba nedali dlho čakať. „Koľko ľudí sa uzdravilo! Dostávam stále informácie o zázrakoch, ktoré sa v tom  čase stali v našej krajine,“ povedal patriarcha.
Opasok Svätej Bohorodičky bol do Ruska  dovezený 20. októbra. Odvtedy táto svätá relikvia putovala do Petrohradu,  Jekaterinburgu, Noriľska, Vladivostoku, Usurijska, Krasnojarsku, Ťumeni, Nižného Novgorodu, Saransku, Samary, Rostova,  Kaliningradu a svoju púť ukončila v Moskve. Podľa oficiálnych informácií sa od 19. do 28. novembra relikvia nachádzala v Chráme Krista Spasiteľa, kam sa prišlo pokloniť 800-tisíc veriacich. Približne 40% z nich boli ľudia z iných oblastí Ruska a z blízkeho zahraničia.
„Nijaké ľudské argumenty, najmä tie, ktoré pochádzajú z našej temnej mysle, našej zvrátenej morálnej podstaty nemôžu vysvetliť túto veľkú náklonnosť k svätyni,“ komentoval toto vysoké číslo návštevníkov patriarcha Kirill a dodal: „Srdce cíti, že tam, kde je svätosť, je aj Boh.
Nachádzanie sa Opasku Bohorodičky v Rusku ukázalo nielen pevnosť a silu pravoslávnej viery, ale aj silu svätého Ruska, je presvedčený hlavný predstavený Ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill:
„Skúšky 20 storočia nám vzali veľa z toho, čo bolo silou a slávou nášho národa. Zoslabla viera a degradovali niektoré stránky  nášho verejného života. Privezenie Opasku Svätej Bohorodičky nám nečakane poskytlo možnosť uvidieť možnože najsilnejšie a najväčšie, čo sa zachováva v živote národa – neochvejnú, vrelú a úprimnú vieru ľudí. A pokiaľ žije táto viera, bude žiť aj sväté pravoslávne Rusko“.
Podľa hlavného predstaveného Ruskej pravoslávnej cirkvi posvätná relikvia síce opúšťa Rusko fyzicky, no v srdciach mnohých ľudí, ktorí zažili dotyk s Božou milosťou, sa navždy v pamäti zachovajú dni, keď   opasok Svätej Bohorodičky bol v Rusku. Ako zdôraznil patriarcha, po prvý raz bola v Rusku poskytnutá možnosť stretnúť sa   s pravoslávnou svätyňou takému veľkému počtu veriacich.
Pripomeňme, že prítomnosť Opasku Bohorodičky, ktorý podľa kresťanského výkladu lieči neplodnosť a iné choroby, vzbudila veľký záujem medzi veriacimi. Dvere hlavného moskovského chrámu, kde sa posvätná relikvia nachádzala, boli posledný týždeň otvorené dvadsaťštyri hodín denne. Pútnici čakali v niekoľkokilometrovom rade a ich počet sa hodiny na hodinu zvyšoval, takže čas, pokým sa dostali dosiahol štyridsať osem hodín.
Mnohí pútnici precenili svoje sily. Zdravotníci museli poskytnúť prvú pomoc niekoľkým stovkám ľudí a niekoľko ľudí bolo hospitalizovaných. Väčšina pútnikov však hospitalizáciu odmietla a napriek svojmu zdravotnému stavu sa naspäť postavila do radu.
Pokým sa zástupy pútnikov modlili a spievali žalmy v nekonečných radoch, niektorí ľudia túto situáciu využívali   bez výčitiek svedomia. Veľký dav ľudí veľmi vyhovoval vreckárom. Ich korisťou sa stali peňaženky a šperky. Okrem toho viacerí jednotlivci podplatením ochranky sa chceli dostať do chrámu bez vystátia dlhého radu.
Mimochodom, nie všetci museli stáť v radoch. Ešte začiatkom týždňa blogeri oznamovali, že niektorých pútnikov púšťajú k svätyni na základe osobitných pozvánok. Existenciu VIP lístkov potvrdila aj známa televízna moderátorka Xenia Sobčaková, ktorá uverejnila svoju pozvánku. Objavili sa ja informácie, že do chrámu prednostne púšťali ľudí, prichádzajúcich na autách s vládnymi značkami. Moskovské vládne orgány však tieto informácie popreli.
Na príkaz mestských orgánov, pri najväčšom pravoslávnom chráme na svete, Chráme Krista Spasiteľa v Moskve,  malo službu 25 tímov prvej pomoci a tri tímy psychológov. Na poriadok dohliadalo viac než tisíc policajtov. K dispozícii bolo približne dvesto autobusov, kde sa pútnici mohli zohriať a 580 toaliet. Otvorených bolo 17 poľných kuchýň, 24 stanovísk s horúcim čajom a 139 stanovísk s občerstvením.

Zdroj: Utro. ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


nika   |   2011-11-29  (08:06)
50%  
mínus plus
  Teším sa spolu s Rusmi. :) Je to milosť, dotknúť sa tohto svätého predmetu.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |