Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Online: Na dúhovom pochode došlo k stretom s neonacistami - chelemendik.sk

 

Online: Na dúhovom pochode došlo k stretom s neonacistami

2020-08-11  (14:23)

 - Online: Na dúhovom pochode došlo k stretom s neonacistami

22.5. 2010 17:11 

Bratislava - Ulice hlavného mesta Bratislavy dnes žijú dúhovými farbami. Gejovia a lesby zorganizovali na popoludnie pochod v centre mesta pod názvom Dúhový PRIDE.

"Dúhový PRIDE Bratislava 2010 je ďalším dôležitým krokom k zviditeľneniu gejov a lesieb vo verejnom priestore. PRIDE je oslavou toho, kým sme, našich identít, našej prítomnosti a občianskej participácie v slovenskej spoločnosti," hovorí PR manažérka Dúhového PRIDE Romana Schlesinger.

Pochodom zároveň chcú organizátori vyjadriť požiadavku na skutočné zrovnoprávnenie queer ľudí komplexným spôsobom, ktorý by sprístupnil inštitút manželstva i pre páry rovnakého pohlavia, spolu s možnosťou adopcií a služieb asistovanej reprodukcie.

Proti pochodu sa na internete zvolávajú neonacisti, ktorí sa účastníkom vyhrážajú aj násilím. Práve preto je v pohotovosti aj mestská aj štátna polícia.

"Polícia je na zhromaždenie a pochod zodpovedne pripravená, do opatrení je vyčlenených niekoľko desiatok policajtov, či už z radov poriadkovej, dopravnej ako i kriminálnej polície," povedala Aktuálne.sk hovorkyňa bratislavskej polície Tatiana Kurucová.

Oficiálnu protiakciu na podporu tradičnej rodiny presunuli o týždeň skôr a konala sa uplynulú sobotu.

Aktuálne.sk sleduje Dúhový PRIDE online:

17:11 - Do davu gejov a lesieb, pochodujúcich po pešej časti Nového mosta, hodil niekto viacero slzotvorných dymovníc, pravdepodobne zhora z vozovky. Výborne sa zabávajúci neheterosexuáli však reagovali výskaním a mávaním dúhovými vlajkami.

17:03 - Účastníci Dúhového PRIDE sa začali presúvať do Petržalky. Pochod je zatiaľ pokojný, zabezpečuje ho polícia. Gejovia a lesby vykrikujú, mávajú dúhovými vlajkami a pozdravujú okoloidúcich. Tí reagujú rôzne.

16:55 - Viacerí neonacisti utrpeli zranenia po prudkom zásahu policajných ťažkoodencov na Novom moste a museli ich ošetriť záchranári. Radikáli sa rozutekali po moste, policajti ich naháňali po dunajskom nábreží. Jeden z lídrov Ľudovej strany - Naše Slovensko Michal Laššák odkráčal po vlastných aj s megafónom v ruke. Policajti nakladali zadržaných extrémistov do približne desiatky policjaných áut, sústredených pod Novým mostom. Na mieste sú aj dve sanitky.

16:42 - Polícia prudko zaútočila na neonacistov na Novom moste. Pôvodne chcela vytvoriť kordón pre účastníkov pochodu, aby sa mohli presunúť do Petržalky. Akonáhle sa však dostali k radikálom, tí odpálili tri ďalšie slzotvorné dymovnice, začali hádzať kamene, fľaše a klásť odpor. Polícia ich rozohnala zásahom ťažkoodencov s obuškami. Mnohí neonacisti skončili na po zásahu na zemi, policajti ich postupne odvádzajú preč.

16:25 - Neonacisti sa začali presúvať smerom na Nový most, ktorým by mali účastníci dúhového pochodu prejsť o 17. hodine do Petržalky. Približne 20 nacionalistov je v priestore medzi Hviezdoslavovým námestím a mostom, asi 30 priamo na Novom moste. Hore schodmi na pešiu časť mosta vytiahli kontanjnery na smeti a chystajú sa zablokovať priechod mostom. Situáciu monitorujú policajti.

Fotogaléria

16:01 - Účastníci Dúhového PRIDE sa presunú na Tyršovo nábrežie do Petržalky už približne o 17. hodine. Pôvodne mali gejovia a lesby pochodovať centrom Bratislavy, no polícia už o 13:38 varovala organizátorov podujatia, že nevie zaručiť bezpečnosť pochodujúcich kvôli útokom neonacistov. Organizátori sa vtedy rozhodli zostať na Hviezdoslavovom námestí a o 18. hodine sa presunúť do Petržalky na afterparty. Termín presunu sa teda o hodinu posunul.

15:18 - Neonacisti napadli niekoľkých ľudí, ktorí sa z centra mesta vracali po obede na Dúhový PRIDE a mali pri sebe dúhovú vlajku. Jeden z mladíkov skončil so zakrvavenou tvárou, museli ho ošetrovať záchranári. Okrem ublíženia na zdrví mu útočníci ukradli aj fotoaparát. Medzitým niekto hodil do davu ďalšiu dymovnicu. Podľa informácií z bratislavského krajského policajného riaditeľstva predviedla zatiaľ polícia štyri osoby.

14:31 - Protestantský teológ a publicista Michal Havran zhromaždených pozdravil za všetkých kresťanov so slovami, že všetci sme ľudia v Kristu. Podľa vlastných slov sa teší, že neonacistov nerozoženie polícia, ale búrka. Počet účastníkov pochodu sa pohybuje okolo tisíc.

14:10 - Neonacisti rozhadzujú medzi účastníkmi pochodu letáky. Sú na nich preškrtnuté obrázky súložiacich ľudí rovnakého pohlavia, slogany Dnes homosexuál, zajtra pedofil, či Povedzte nie pochodu úchylákov. Situáciu na Hviezdoslavovom námestí monitoruje aj policajný vrtuľník.

14:01 - So slzami v očiach vystúpila pred zhromaždených herečka Henrieta Mičkovicová. Povedala, že rodičia ju vychovali v kresťanskom duchu, pričom jedno zo základných kresťanských prikázaní znie - miluj blížneho svojho ako seba samého. Keď niekoho milujem, želám mu, aby bol šťastný a ja vám želám, aby ste boli šťastní a slobodní, vyhlásila Mičkovicová. 

13:57 - Na pódiu vystúpila ďalšia europoslankyňa, Marije Cornelissen z Holandska. Pogratulovala Bratislave a povedala, že v Holandsku sa to začalo podobne - najprv vyšla do ulíc skupinka, potom väčšia skupina a dnes je to celý dav. Okrem europoslankýň prehovorili aj organizátori podobných podujatí z Budapešti a Brna.

13:45 - Európsky parlament sleduje, ako slovenskí politici reagujú na dnešný pochod, povedala vo svojom prejave europoslankyňa Lunacek. Vyzvala ľudí, aby neboli uzavretí vo svojich svetoch, ale vyšli do sveta. Je dôležité, aby nás bolo vidieť všade, pretože je úplne normálne byť homosexuálom či bisexuálom, povedala Lunacek. "Milujte, koho milovať chcete," odkázala zhromaždeným. 

13:41 - Počas prejavu rakúskej europoslankyne za Stranu zelených Ulrike Lunacekovej vyleteli na pódium od neonacistov kamene a vajíčka.

13:38 - Polícia neodporúča zhromaždeným pochodovať mestom, pretože bočné uličky sú plné neonacistov. Účastníci Dúhového PRIDE preto nebudú pochodovať mestom, ale ostanú až do 18. hodiny na Hviezdoslavovom námestí, odkiaľ sa chcú vybrať do Petržalky na afterparty. Rečníci na pódiu kritizujú políciu, že napriek dlhým týždňom príprav nedokázala zabrániť výtržnostiam.

13:34 - Zhromaždení vykrikujú na neonacistov heslá: Nebojíme sa vás, kašleme na vás, užite si to! Na pódiu vystúpil publicista Michal Hvorecký, ktorý sa ironicky vyjadril o médiách, odsudzujúcich dúhový pochod. Prehovorili aj aktivistky Hana Fábry a Romana Schlesinger, ktorá je iniciátorkou podujatia. Zhromaždeným povedala, že je dnes najšťastnejšou osobou na Zemi, na čo prítomní skandovali: Aj my!

13:32 - Priamo v dave, ktorý má teraz asi 500 ľudí, vybuchol ďalší slzotvorný granát. Viacero ľudí odchádza so zaslzenými očami.

13:29 - Asi päť neonacistov preniklo aj s transparentom priamo do zhromaždeného davu. Polícia na nich zaútočila s obuškami, zložila ich na zem. Na miesto dorazili ďalší ťažkoodenci a oddeľujú kordónom nacionalistov od demonštrantov.

13:23 - Policajný zásah. Približne 50 ťažkoodencov obkľúčilo rovnako početnú skupinu neonacistov.

13: 19 - Polícia vytlačila neonacistov pred hotel Carlton. Odporcovia pochodu, medzi ktorými je aj členka Ústrednej volebnej komisie za Ľudovú stranu - Naše Slovensko Mária Sýkorová a jeden z kandidátov strany Michal Laššák,  vykrikujú na gejov a lesby nadávky a šťavnato opisujú ich sexuálne praktiky. Zo skupiny nacionalistov vyletela na novinárov fľaša. Na tomto mieste je približne dvadsiatka policajtov, vrátane psovodov a ťažkoodencov.

13:14 - V dave niekto odpálil slzotvornú dymovnicu. Približne 50 neonacistom sa postavilo niekoľko policajtov a psovodov a začali ich vytláčať od pódia smerom k soche Pavla Országha Hviezdoslava. Nacionalisti skandovali: Hanba!

13:10 - Prvé strety medzi neonacistami a demonštrantmi. Polícia prešacovala niekoľko vyholených nacionalistov, ktorí prichádzajú na Hviezdoslavove námestie od Nového mosta. Po jednom vchádzajú do davu, narážajú do ľudí a provokujú. Od divadla SNP prišlo približne 50 neonacistov so slovenskými zástavami a vlajkami Slovenskej pospolitosti priamo k dúhovým demonštrantom. Polícia z tejto strany zhromaždenie nechráni.

13:01 - Na pódiu hrá elektronická hudba, počet ľudí pomaly rastie do stoviek. Na pochod prichádzajú aj gejovia a lesby zo zahraničia. V okolitých stánkoch sa predávajú tričká s nápisom "Kráčajme s hrdosťou" a množstvo farebných predmetov. Medzi zhromaždenými sú ľudia v oblekoch i pirátskych kostýmoch, v rukách držia dúhové vlajky.

12:35 - V centre Bratislavy je zatiaľ pokojná atmosféra, miestami sa objavujú skupinky neonacistov, ktorí dnešný pochod absolútne odmietajú. Situáciu na Hviezdoslavovom námestí a pod Michalskou bránou monitoruje mestská polícia. Na Hlavnom námestí vystupuje estónsky spevácky zbor, keďže okrem Dúhového PRIDE je dnes v Bratislave aj súťaž kresťanských zboristov s názvom Musica sacra. Na Hviezdoslavovom námestí sa pod pódiom pripravujú organizátori pochodu, neďaleko stoja prví účastníci podujatia. Viacerí z nich majú na sebe dúhové kravaty.

9:20 - Poslanec a predseda mladých SNS Jakub Gajdošík dnes agentúre TASR povedal, že považuje za pomýlenú myšlienku, aby niekto prejavoval svoju sexualitu demonštráciou. "To, či je niekto homosexuál alebo heterosexuál, patrí do spálne a nie na ulicu," vyhlásil Gajdošík, ktorý sa neúspešne pokúsil dosiahnuť zrušenie pochodu podaním podnetu starostovi bratislavského Starého Mesta Andrejovi Petrekovi. SNS chce po júnových parlamentných voľbách predložiť do Národnej rady (NR) SR novelu ústavy týkajúcu sa manželstva. "Chceme, aby bolo v ústave definované, že manželský zväzok je zväzok muža a ženy," povedal Gajdošík.

Zdroj: aktualne.sk

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |