Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ohrozuje nás maďarské dvojaké občianstvo? - chelemendik.sk

 

Ohrozuje nás maďarské dvojaké občianstvo?

2020-02-23  (05:24)

 - Ohrozuje nás maďarské dvojaké občianstvo?

 

Juraj Zervan | 14. mája 2010  16:25
Obavy, ktoré nastali na Slovensku v súvislosti s udeľovaním maďarského občianstva Maďarom žijúcim v zahraničí, ktoré presadzuje nová Orbánova vláda, sú v rovine právnej zbytočné. V politickej rovine však treba sledovať, či túto agendu nezneužijú aj na neprijateľné politické ciele.

Z právneho hľadiska sa názory na dvojaké občianstvo postupne historicky vyvíjali v jeho prospech. V spájajúcej sa Európe vzniká čoraz viac zmiešaných manželstiev a medzinárodné právo upravuje otázky viacnásobného občianstva vo všetkých dôležitých aspektoch. Je to jeden z prirodzených a nezvratných procesov. Umožňuje ľahší život zmiešaným rodinám a pomáha riešiť mnohé ďalšie otázky. V procese globalizácie je moderným fenoménom, určite sa ho ani netreba báť, ani sa mu brániť.

Dôležité je, že svoje občianske práva môže občan užívať a dovolávať sa ich iba na území toho štátu, ktorý mu občianstvo udelil. Ak občania Slovenskej republiky maďarskej národnosti žijúci na Slovensku získajú aj maďarské štátne občianstvo, môžu sa dovolávať svojich maďarských občianskych práv iba na území Maďarska. Na Slovensku nemôžu svoje maďarské občianstvo a občianske práva z toho vyplývajúce nijako využiť. Na Slovensku pre nich platia v plnom rozsahu ich slovenské občianske práva vyplývajúce z ich slovenského štátneho občianstva. Nijaký maďarský zákon to nemôže upraviť inak.

Treba mať na zreteli, že legislatíva každého jednotlivého štátu je výlučne iba jeho vnútornou záležitosťou. Ak sa Maďarsko rozhodne, že legislatívne umožní cudzincom s maďarskou národnosťou alebo iným získať aj maďarské občianstvo, tak do tohto procesu nemôže nikto zvonka zasiahnuť. Je to ich výlučná zodpovednosť a musia prijať taký zákon, ktorý bude v súlade s medzinárodným právom a záväzkami Maďarska.

Preto akákoľvek naša snaha o zasahovanie do procesu prijímania zákonov by prekračovala určité hranice dobrého susedstva. Netreba urobiť chybu a protestovať proti niečomu, na čo majú Maďari suverénne právo. Takýmto postojom iba prehráme a navyše vôbec netrafíme podstatu problému. Tou podstatou nie je podoba ich zákona, ale maďarský nacionalizmus, ktorý musí medzinárodné spoločenstvo udržať aspoň v znesiteľných rámcoch.

S našimi susedmi a o našich susedoch by sme mali veľmi otvorene hovoriť v súvislosti so zneužívaním dvojakého občianstva a iných otázok na pochybné ciele. Stále sa stupňujú snahy o revidovanie existujúcich hraníc v Európe a v ťažkej hospodárskej situácii sa maďarská spoločnosť rýchlo radikalizuje.

Silnejúci nacionalizmus, antisemitizmus, otvorený rasizmus spojený s násilím a organizovanie polovojenských gárd je, žiaľ, alarmujúcim obrazom súčasnej situácie. Slovensko nemôže podceňovať mieru existujúceho rizika. Sú to reálne bezpečnostné hrozby, ktoré by v pripravovaných materiáloch malo vo všeobecných princípoch jednoznačne riešiť napríklad aj NATO. Hovorme s predstaviteľmi Maďarska aj o budúcom vývoji, o vzájomnej ekonomickej spolupráci, o obnove hospodárstva a držme im v tom palce.

Juraj Zervan, autor je odborník na medzinárodné právo, v súčasnosti pôsobí ako veľvyslanec v Londýne

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |