Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Offshory – anjeli a démoni súčasnej ekonomiky - RUVR.RU - chelemendik.sk

 

Offshory – anjeli a démoni súčasnej ekonomiky - RUVR.RU

2020-08-12  (19:32)

 - Offshory – anjeli a démoni súčasnej ekonomiky - RUVR.RU
 
     

 

Foto: EPA

Cyperský offshor môže prestať existovať – tak komentujú experti podmienky poskytnutia ekonomickej pomoci ostrovu. Znamená to, že Západ vyhlásil vojnu daňovým čiernym dieram? Asi ťažko. Offshory sú dôležitým faktorom globálnej konkurencie, pomáhajú svetovým lídrom obísť nimi aj vymyslené pravidlá medzinárodného obchodovania.

Ako len Cyprus začal pociťovať problémy, mnohí ekonómovia uvideli v tom začiatok tendencie: EÚ nechce trpieť offshor na svojom území a na príklade Cypru ukazuje, aký osud čaká ostatných. No hlavné štáty nazývajúce offshory ako zlo, nemajú jednu, ale niekoľko osobitných daňových jurisdikcií na kontrolovaných územiach. Británia robí offshory na svojom území – na ostrovoch Man, Gernsey a Jersey, alebo na území za morom – Gibraltáre. Amerika využíva ostrovy v Tichom oceáne a tak ďalej. Asi ťažko by sa vlády takto snažili len pre blahobyt nečestných podnikateľov a korumpovaných úradníkov. Súčasná ekonomika sa neschová pred offshormi, myslí si ruský expert Sergej Afoncev:

- Konkurencieschopnosť dôležitých a veľkých spoločností v medzinárodnom obchodovaní sa v mnohom zakladá na rozumnom využití offshorných jurisdikcií. Ak sa pozrieme, ako robil v posledné desaťročie svoje operácie Boeing – tak ich uskutočňoval cez Kaimanové ostrovy. Nižšie dane – vyššia konkurencieschopnosť produkcie na medzinárodnom trhu. Tak britské spoločnosti využívajú Gernsey a Jersey, tak európske kontinentálne spoločnosti používajú príslušnú jurisdikciu.

Niektorí experti dokonca predpokladajú, že boj s offshormi privedie ku globálnemu boju medzi štátmi a veľkými spoločnosťami. Pred krízou vlády súhlasili s tým, že spoločnosti optimalizujú daňové náklady, ale v súčasnosti sa im to nepáči.

Žiadne rozpory nie sú, je presvedčený Afoncev. Dovoľujúc svojim výrobcom vyhýbať sa daniam, mocenskí predstavitelia Európy a USA získavajú pre nich konkurenčné výhody. Offshory pomáhajú obísť obmedzenia na podporu exportu, ktoré uvaľuje WTO.

Možnože preto má konanie proti offshorom výnimočne určený ráz. Čiže mocenskí predstavitelia EÚ žiadajú niektoré špeciálne daňové jurisdikcie odhaliť informácie o majiteľoch nachádzajúcich sa tam kapitálov. Ale nie rozsiahle, no podľa špeciálnych opodstatnených dotazov. Aby náhodou niekoho neznepokojiť.

Prečo sa tak tvrdo správajú k Cypru? Niektorí experti si myslia, že o boj s offshormi tu vôbec nejde. Bohaté krajiny už nechcú jednoducho svojimi silami zachraňovať slabé ekonomiky.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |