Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Odvodovú revolúciu zaplatia živnostníci - chelemendik.sk

 

Odvodovú revolúciu zaplatia živnostníci

2020-06-01  (04:07)

 - Odvodovú revolúciu zaplatia živnostníci

Príjmy živnostníkov majú klesnúť o stovky eur. Koaličné strany KDH a Most-Híd sú proti.


Väčšina živnostníkov si na odvodoch zrejme priplatí o stovky eur viac. Počíta s tým návrh daňovo-odvodovej reformy z dielne ministerstva financií, ktorá im ruší súčasné výrazné úľavy. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) chce takto aspoň čiastočne zmazať rozdiel medzi odvodovým zaťažením zamestnancov a živnostníkov. "Zo systému uniká čoraz viac peňazí, pretože účelovo sa registrujú ako živnostníci aj ľudia, ktorí by bez takýchto deformácií boli zamestnancami. Chceme deformácie zrušiť,“ povedal pred rokovaním Koaličnej rady financmajster. Jeho zámer však príliš veľkú podporu u parnerov nemá. "Tento návrh je pre nás ťažko stráviteľný,“ uviedol pre HN podpredseda KDH Július Brocka.

Minister práce Jozef Mihál. Snímka: TASR


Vraj nie sú vo výhode

Živnostníci nepovažujú svoj terajší stav za zvýhodnenie. Ako poznamenal prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik, oproti zamestnancom si musia platiť napríklad dovolenku. "Ak sa odvodové zaťaženie bude k sebe približovať, tak je to nespravodlivé v neprospech živnostníkov.“

Asi 60-tisícom živnostníkov, ktorí zarábajú od 8 200 do 84 700 eur, má podľa návrhu reformy po zvýšení odvodov klesnúť ročný príjem v priemere o vyše 1 200 eur. Takéto zaťaženie nie je po vôli KDH ani Mostu-Híd. "Nemyslím si, že by sme mali odvodovú reformu robiť tak, že určité percento obyvateľov bude platiť viac,“ povedal pred rokovaním Koaličnej rady líder Mosta-Híd Béla Bugár. Konkrétne návrhy však nepredstavil. Kresťanským demokratom podľa ich predsedu Jána Figeľa zasa záleží na tom, aby živnostníci a sociálne slabšie skupiny pripravovanými zmenami neutrpeli.

Zníženie navrhovaného zaťaženia živnostníkov včera neodmietal ani spoluautor návrhu a líder SaS Richard Sulík. "Pre nás je dôležité, aby sme zaviedli nový systém. Aké budú jeho parametre, je na dohode koaličných partnerov.“ Pripomenul, že ďalším krokom reformy by malo byť výrazné zníženie odvodového zaťaženia. Aké ústupky bol ochotný Mikloš akceptovať, nebolo včera známe. Koaličná rada rokovala do večerných hodín.

KDH chce brániť dohodárov

KDH navyše plánovalo navrhnúť na rokovaní zníženie sociálnych odvodov pre ľudí pracujúcich na dohodu z plánovaných 13 na 10 percent. A keďže prioritou vlády je znižovanie rozpočtových deficitov, kompenzovať to chcú vyšším maximálnym vymeriavacím základom. To by znamenalo, že ľudia s vyššími zárobkami by platili do systému viac. "Chceme, aby zmeny neboli dramatické,“ zdôvodnil Brocka.

Zmena je potrebná

Rozdielne názory na predstavenú reformu majú aj samotní ekonómovia. Kým podľa niektorých je potrebné zmenšiť výrazný rozdiel medzi výškou odvodov zamestnancov a živnostníkov, druhým sa to zdá byť už moc. "Je trendom posledných rokov, že čoraz viac zamestnávateľov núti ľudí robiť na živnosť. Štátu potom týmto spôsobom unikali príjmy z odvodov,“ konštatoval prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Ako však tvrdí analytik inštitútu Iness Juraj Karpiš, rozdiel medzi týmito skupinami sa v návrhu stiera až príliš. "Živnostník má väčšie riziko príjmu ako zamestnanec a nemá také práva.“ Tieto výpadky príjmov by si mal podľa neho štát vykompenzovať radikálnejšími škrtmi výdavkov.

Zdroj: hnonline.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


anton47   |   2011-03-08  (15:57)
58%  
mínus plus
  To je tak, keď sa k výkonnej moci dostanú amatéri. Slováci mali min. 8 rokov na to, aby rozpoznali ich maniere. Nerozoznali :
Preto asi platí Slotovské vyhlásenie, že nie kladivom ale obuškom musia dostať do hlavy Slováci, aby sa zobudili !!!


strelec   |   2011-03-08  (18:44)
58%  
mínus plus
  S tou "múdrosťou" je to pravda. Slováci sa nielenže nevedia učiť na chybách iných, ale ani na vlastných. Iróniou je, že žijú "na dne EU" a plne chápu kroky pravice - potrebu šetriť (na nich na chudobných) a žijúc z ruky do úst permanentne pravicu volia, dajúc sa znovu a znovu oblbnúť stranami na jedno použitie, ktoré zvrátia voľby. S amatérmi to je podľa môjho názoru úplne inak. To nie sú dobráci, ktorí z nedostatku vedomostí a v dobrej viere niečo pokazia. To sú prešibaní hajzlíci, podvodníci, špekulanti, zlodeji, tunelári a vlastizradcovia. Kroky terajšej vlády, akože chaos, jeden deň tak, druhý inak, nie je nič iné len: 1 - hra pre národ, ktorí si povie že amatéri a nejde na nich lopatami, 2 - mediálne clony a ideologické masáže. Postavíme starých proti mladým, zamestnaných a nezamestnaných a zamestnaných dôchodcov, zamestnancov štátu a živnostníkov, vlastníkov pôdy a záhradkárov, vodičov a chodcov, policajtov a občanov a môžeme pokračovať dlho koho všetko. Jednoducho rozdeľ a panuj, keď ma nemilujú, nech sa ma aspoň boja, chlieb a hry a pod. výroky známe už z Ríma. 3 - hranie sa "dobrého a zlého" policajta a toľké nadrístanie ako bude zle, že keď sa nakoniec zdražie namiesto 10 len 8 hlúpi Slováci si ešte vydýchnu. 4 - "rvačka" medzi stranami, ako medzi besnými vlkmi.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |