Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Odhalili sochu Svätopluka - chelemendik.sk

 

Odhalili sochu Svätopluka

2020-05-25  (12:00)

 - Odhalili sochu Svätopluka

Sochu Svätopluka odhalili na Bratislavskom hrade

23:10 | 6.6.2010 | TASR Dom red

Bratislava - Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka ohalili v nedeľu večer slávnostne na Bratislavskom hrade traja najvyšší ústavní predstavitelia - prezident Ivan Gašparovič, predseda NR SR Pavol Paška a predseda vlády Robert Fico.

"Udržiavajúc život v pohybe, otvárame sa aj do vnútra svojich dejín, našu štátotvornú identitu vynášame na svetlo sveta aj pred nami stojacim Svätoplukom. Vyjadrujeme ním a skrze neho našu zakorenenosť v historickom čase, našu konkrétnu celistvosť, ničím nezameniteľnú podstatu," povedal prezident Gašparovič..

Autorom modelu sochy Svätopluka je akademický sochár Ján Kulich, ktorý ju aj s autorskými právami daroval Národnej rade SR. Socha samotná na žulovom podstavci je vysoká 7,8 metra, je odliata z bronzu. Umiestnená je na hlavnom nádvorí pred vstupom do hradného objektu.

Pre podporu myšlienky a realizáciu celého projektu vzniklo občianske združenie Svätopluk založené z iniciatívy troch najvyšších ústavných činiteľov. Účelom OZ je podpora a rozvoj historicko-kultúrnych a spoločenských hodnôt viažucich sa k slovenskej štátnosti. Financie potrebné na realizáciu diela vo výške 270-tisíc eur boli pokryté z verejnej zbierky.

Bratislavský hrad ako miesto osadenia sochy nebol vybraný náhodne. "Ide o jeden zo symbolov slovenskej štátnosti od jej koreňov v období Veľkej Moravy až po vznik Slovenskej republiky v roku 1993. K hradu sa viažu viaceré potvrdené historické fakty, napr. lokalizácia významného cirkevno-správneho centra Veľkej Moravy na hradnom kopci, ako aj podpis Zákona o československej federácii v roku 1968 a Ústavy Slovenskej republiky v roku 1992," uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru úradu vlády.

Kráľ Svätopluk pochádzal z dynastie Mojmírovcov, od 50. rokov 9. storočia bol kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 871 až 894 tretím a najvýznamnejším panovníkom Veľkej Moravy. Zomrel v roku 894.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |