Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Oddelenie Škótska môže viesť k rebalkanizácii Európy - chelemendik.sk

 

Oddelenie Škótska môže viesť k rebalkanizácii Európy

2020-02-28  (04:21)

 - Oddelenie Škótska môže viesť k rebalkanizácii Európy

30.1.2014

George Robertson


Ak separatistická škótska vláda dosiahne svoj cieľ v referende, ktoré je naplánované na september 2014, tristoročný zväz Škótska, Anglicka, Walesu a Severného Írska – najstarší spojenec USA – sa ocitne  na ceste dezintegrácie.


Je to dosť melodramatický, navzdory tomu presný opis procesu možného vystúpenia Škótska z jedného z najúspešnejších politických, sociálnych a ekonomických zväzkov v dejinách ľudstva.

Súčasti Spojeného kráľovstva sú úzko poprepájané. Ak Škóti zahlasujú v prospech oddelenia, bude to mať mimoriadne vážne medzinárodné dôsledky. Zostávajúca časť Spojeného kráľovstva bude tak ako v minulosti jedným z popredných hráčov na svetovej scéne. Časom však jeho pozície vo svete budú slabnúť, pretože s vystúpením Škótska stratí tretinu svojich území, 5 miliónov obyvateľov a významnú časť svojej autority.

Svetovej rovnováhe síl bude uštedrený poriadny úder, ak jeden z kľúčových spojencov Západu sa začne rozpadať na časti. V diplomatickom a vojenskom vzťahu Spojené kráľovstvo vždy vystupovalo v tej ťažšej hmotnostnej kategórii. Preto oddelenie Škótska vo veľkej miere bude mať vplyv na jeho úlohu vo svete, čo súvisí aj s tým, že jadrová báza Británie sa rozkladá v Škótsku. Stúpenci teraz trvajú na jej prenesení za hranice krajiny. Ak zvážime, že USA a iné krajiny majú negatívny postoj k možnému vystúpeniu Británie z EÚ, potom aký rozruch bude pre nich znamenať rozpad samotného Spojeného kráľovstva?

Reťazová reakcia po rozpade krajiny bude nasledovať aj za jej hranicami. Lídri separatistických hnutí v celej Európe teraz s neskrývaným záujmom sledujú diskusie v Škótku. V Španielsku vyše milióna Kataláncov vyšlo do ulíc s požiadavkou uznať ich nezávislosť. Úroveň násilia v krajine Baskov sa v poslednom o trochu znížila, napriek tomu želanie byť nezávislým štátom nevymizlo. V Belgicku, ktorého jednota teraz visí na vlásku, flámski nacionalisti dali jasne najavo, že ak Škótsko dostane priepustku do EÚ a NATO, oni budú tí ďalší na rade.
Stojí za úvahu zamyslieť sa nad dôsledkami „rebalkanizácie“ Európy. V podmienkach krehkého, nestabilného sveta, kde problémy a ich riešenia rýchlo naberajú globálne rozmery, nacionalizácia nikomu neprinesie prospech. Separatizmus sa nevyznačuje dostatočným množstvom nástrojov na uspokojenie problémami utrápeného obyvateľstva. Iba upevňuje atmosféru rozbrojov a nesúhlasu.

Nacionalisti získali kontrolu nad škótskym parlamentom pred dvomi rokmi. Teraz veľmi radi hovoria o tom, že onedlho sa všetko zmení a popri tom všetko zostane po starom. Neznie to presvedčivo. Vystúpenie je vystúpenie  a samostatný štát je samostatný štát.

Pre začiatok je nutné preskúmať vyhlásenia separatistov. Bolo sľúbené, že Škótsko zachová kráľovnú, ten istý trh a normatívno-právny režim (to závisí od výsledkov zložitých rokovaní), rovnakú menu (to predpokladá prítomnosť meny, podobnej euru, k zavedeniu ktorého sa iné  krajiny Spojeného kráľovstva stavajú skepticky, priam otvorene nepriateľsky) a takisto členstvo v EÚ (proces preskúmania otázky o prijatí do nej nového člena, bude zrejme dosť napätý).

Separatisti sľubujú zachovať aj televízne programy (kontrola činnosti televízie však bude odovzdaná škótskemu orgánu) a členstvo v NATO (napriek tomu, že tvrdá protijadrová pozícia, im pravdepodobne zabráni vstúpiť do aliancie jadrových veľmocí).

Program separatistov je obsiahnutý v 670-stranovom programovom dokumente, ktorý uverejnila škótska vláda v decembri. Už je jasné, že odpovede na seriózne otázky, týkajúce sa meny, daňového režimu a dôchodkov sa objavia až po skončení referenda, presnejšie po skončení rokovaní. Vyhlásenie o tom, že pod oddelení sa od ostatných štátov Spojeného kráľovstva, Škótsko bude bohatšie, stabilnejšie, vplyvnejšie a spravodlivejšie je v zásade chybné. Čo bude v skutočnosti? To nevie nikto.

Pochybujem, že moji krajania urobia ten zúfalý krok, ktorý ich delí od vystúpenia. Podľa výsledkov prieskumov verejnej mienky, podiel stúpencov oddelenia Škótska neprevyšuje 30%. Napriek tomu k udalostiam sa netreba stavať ľahkovážne. Separatisti sú dobre organizovaní a naladení veľmi seriózne, navyše majú  dobré zdroje financovania.

Spojenci Veľkej Británie v celom svete by mali obrátiť pozornosť na to, čo sa deje . Veľmi rýchlo sa môžeme ocitnúť na prahu mimoriadne nebezpečnej historickej udalosti, o ktorej sa za hranicami Spojeného kráľovstva iba málokto dovtipuje.


Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |