Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Od Iránu a Jemenu až po Ukrajinu: strategické neúspechy USA - 2. časť – dokončenie - chelemendik.sk

 

Od Iránu a Jemenu až po Ukrajinu: strategické neúspechy USA - 2. časť – dokončenie

2020-08-04  (13:54)

 - Od Iránu a Jemenu až po Ukrajinu: strategické neúspechy USA  -  2. časť – dokončenie

22.4.2015

Časť 1. si môžete prečítať TU:


Iránska strana poukázala na to, že ak pod tlakom Západu bude Irán prakticky zbavený vlastnej jadrovej energetiky, potom Iránci budú potrebovať ropu sami – pre vnútornú potrebu. Odpoveď spoločnosti Vanguard bola stručná a jasná: budete mať vlastnú jadrovú energetiku. Naivní princovia, spoliehajúci sa na Biely dom utrpeli fiasko. Irán zaujal miesto regionálneho lídra vystriedajúc Saudskú Arábiu, ktorá okrem utrpených a budúcich materiálnych strát, je teraz oslabená aj vo vojenskom smere.

Majúc na zreteli len vlastné finančné ciele, spoločnosť Vanguard zatlačila na Obamovu administratívu, ktorá musela pristúpiť na rámcovú zmluvu s Iránom, k podpisu ktorej však v lete asi nedôjde. Irán dodáva ropu na svetové trhy, ale v rámci zmluvy s Ruskom, o čom informoval námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov: „Dodávky ruského tovaru Iránu výmenou za iránsku ropu, neprotirečia platnému sankčnému režimu. Moskva bude pokračovať v dodávkach,“ povedal Riabkov. „Ani jedno, ani druhé nie je zakázané. Preto si myslíme, že je to normálna cesta a v tejto situácii budeme postupovať takto.“ Barterový obchod s Iránom „ropa výmenou za tovar“ už funguje. Barter sa uskutočňuje výmenou za dodávky iránskej surovej ropy a my dodávame niektoré druhy tovarov,“ vyhlásil Riabkov.

Ako v svojom blogu na píše Fritz Morgen, rusko-iránsky ropný obchod znamená nasledujúce: 1. Irán odovzdáva kontrolu svojej ropy Rusku a  zvyšuje vplyv Ruska na ropnom trhu. 2. Rusko dodáva do Iránu „tovary“ – produkciu nášho priemyslu. Naše podniky tak získavajú dobrý prístup k trhu 77 miliónov ľudí, čo je pre náš vo svete nie najväčší ekonomický priestor veľmi dôležité. 3. Ruské železnice  už počítajú s  kontraktom na modernizáciu iránskych železníc. Nie sú to iba veľké peniaze, ale aj možnosť veľkého dopravného koridoru Rusko – Kaspik – Irán – Indický oceán. Teda získanie ďalšieho dôležitého prístupu k moru pre Rusko. 4. ROSATOM sa zase začne zaoberať iránskou energetikou – ktorého výrobné kapacity  potrebuje ako vzduch. To ešte viac upevní pozície Ruska v oblasti jadrovej energetiky.

Vycítiac slabinu USA, Irán začal aktívne podporovať povstalcov v Jemene s cieľom nielen prevziať moc v hlavnom meste Jemenu Sane, ale aj dostať sa k Bab el-Mandebskému prielivu jednému z z hlavných uzlov prepravy ropy. Súčasne pri priaznivých podmienkach, vyprovokovať nepokoje v južných regiónoch Saudskej Arábie, kde kompaktne žijú stúpenci šiitov. Ak sa tento scenár naplní, Irán ešte viac upevní svoje regionálne pozície, teda vezme pod kontrolu jednu z najdôležitejších svetových  ropných tepien – Bab el-Mandebský prieliv.

Americké úsilie v iránsko-jemenskom smere tak povedie k celkom opačným výsledkom, ako sa na začiatku plánovalo. Situáciu americkej administratívy navyše sťažilo rozhodnutie prezidenta Putina o možnosti dodávok zenitno-raketových komplexov S-300 do Iránu, v dôsledku čoho všetky iránske jadrové objekty budú seriózne posilnené proti útokom zo vzduchu. Vychádza to tak, že po prvé, USA sa mimoriadne snažili, aby dosiahli zdanie dosiahnutia dohody s Iránom, ktorú Irán možno ani nepodpíše. Tým si Irán necháva voľné ruky pre pokračovanie jadrového programu ako aj pre ďalší obchod, akurát za výhodnejších podmienok.

Po druhé, aby dosiahli dohodu s Iránom USA, opustili svojich hlavných spojencov na Blízkom východe – Izrael a Saudskú Arábiu, čo im nikdy nezabudnú a začnú hrať aktívnejšiu úlohu, najmä Izrael. Ako píše Tatiana Volkovová: „Nakoniec  USA budú meniť spojencov ako ponožky – pokým im nezostane ani jeden. Nie v prospech akejsi dlhodobej stratégie či politickej konjunktúre, ale v mene záujmov určitej finančno-priemyselnej skupiny. Konkrétne, proti záujmom iných, nemenej amerických, ale horšie sa prispôsobujúcich podmienkam plutokracie finančno-politických skupín. Tieto prehrávajúce skupiny môžu zatiaľ kontrolovať dokonca viac prostriedkov, iba ich analytici vychádzajú z neplatného predpokladu. Zdá sa im, akoby USA boli ešte stále demokraciou“.

Po tretie, Irán bude hrať svoju hru, využívajúc slabé miesta USA. Po štvrté, Rusko dostalo aj iránsku ropu a nepripustilo jej nekontrolované plynutie na svetové trhy a komplexy S-300 dodá, teda bude demonštrovať strategický charakter vzťahov s Iránom, pretože vďaka podpore Ruska Irán dosal rovnaké strategické esá v dialógu s USA a EÚ a celkovo posilní svoje postavenie v danom regióne presnou a systémovou realizáciou svojich zámerov. Ak tieto vzťahy strategického partnerstva dosiahnu svoj rozvoj aj na summite ŠOS (Šanghajská organizácia pre spoluprácu), ktorý sa bude konať v Ufe 10.-15. júla 2015, ak by Irán vstúpil do tejto organizácie, bude to ďalšia vážna porážka USA a úspech Ruska.


Zdroj: Regnum.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |