Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Od Iránu a Jemenu až po Ukrajinu: strategické neúspechy USA - 1. časť - chelemendik.sk

 

Od Iránu a Jemenu až po Ukrajinu: strategické neúspechy USA - 1. časť

2020-07-12  (15:09)

 - Od Iránu a Jemenu až po Ukrajinu: strategické neúspechy USA - 1. časť

20.4.2015


Udalosti, ktoré sa udiali v posledných mesiacoch, opäť potvrdili hypotézu, vyslovenú ešte minulú jeseň: že Ukrajina spolu s inými svetovými regiónmi je iba jedno z bojových polí zápasu medzi Ruskom a USA. Preto napriek tomu, že emocionálne veľmi blízko vnímame to, čo sa deje s našimi ruskými bratiami na okraji a želáme si, čo najrýchlejšie ukončenie vlády neofašistickej junty, ktorá prináša utrpenie, ničenie, krv a smrť, napriek tomu v ukrajinskej časti svetovej hry Ruska musia byť splnené dve podmienky. Po prvé, Rusko nesmie so svojou armádou vstúpiť na okraj; po druhé, Kyjeva sa musí zmocniť Novorusko alebo ukrajinská národnooslobodzovacia armáda. O svojom osude musí teda rozhodnúť národ žijúci na okraji výlučne sám. Rusko mu môže iba pomôcť.

Čo pozorujeme v iných svetových regiónoch? Vidíme, že Obama už dlhší čas nedokáže demonštrovať ani jeden zahraničnopolitický úspech. Výsledkom je, ako už neraz uviedli medzinárodní experti a  niektorí americkí politici, že Obama sa môže stať historicky najhorším americkým prezidentom. Táto skutočnosť prinútila Baracka Obamu k niektorým ráznym krokom v oblasti zahraničnej politiky, ktoré mali vylepšiť  nevýrazné výsledky jeho prezidentstva. Skúšobným kameňom tejto stratégie  bolo oteplenie vzťahov s Kubou, výsledkom čoho bolo, že z Kuby sa dokonca zmazal štatút štátu podporujúceho terorizmus. Súčasne ale treba dodať, že Obamovi to nijaké mimoriadne dividendy neprinieslo. Preto bol stanovený serióznejší cieľ – Irán a dosiahnutie dohody o iránskom jadrovom programe.

Washington vynaložil dosť seriózne úsilie smerom k Iránu, aby demonštroval silu svojej diplomacie a zvolal účastníkov „šestky“ na rozhodujúce kolo rokovaní. Výsledkom rokovaní v švajčiarskom Lousanne bola hlasná  PR-akcia v svetových médiách. Iniciátorom vystúpila Obamova administratíva pokiaľ ide o dosiahnutie historickej dohody o iránskom jadrovom programe. Už o niekoľko dní  sa ale ukázalo, že optimizmus bol predčasný. Po prvé, k podpísaniu dohody doposiaľ nedošlo, má sa tak stať až v lete a zatiaľ existuje iba protokol o zámeroch. Po druhé, iránsky duchovný líder ajatolláh Chameneí vyhlásil, že Irán podpíše dohodu iba v takom prípade, ak budú voči Iránu zrušené všetky sankcie naraz. Predvídajúc komplikácie súvisiace  s prístupom vnútri USA, Obama bol nútený prakticky hneď zapojiť do daného problému aj Kongres. Vychádzajúc zo zložitostí vnútorných amerických procedúr realizácie dohody s Iránom, zrejme k ničomu nedôjde. Vinníkom v takomto prípade už ale nebude Obama, ale republikáni, ktorí kontrolujú obidve komory  amerického parlamentu.

Nemenej ostrá zápletka sa začala rozvíjať aj v Jemene, kde podobne ako na Ukrajine došlo k štátnemu prevratu. Na rozdiel od Ukrajiny, Američania tu však nezačali podporovať povstaleckú opozíciu, ale oficiálne orgány prostredníctvom svojich dosadených postáv  – sauditov, čím len potvrdili, že používajú dvojaký meter. Príčiny takéhoto správania sú pochopiteľné – na strane povstalcov stojí  Irán, preto sa automaticky stavilo na nepriateľov Iránu –   Saudskú Arábiu. Okrem politických faktorov, dôležitú úlohu pri rozhodovaní zohrali finančné a ekonomické faktory. Sauditi sa rozhodli maximálne ušetriť na dohodách s Američanmi,  preto sa rozhodli nadviazať spoluprácu s Iránom, čo si vlastne vyžiadalo aj zrušenie sankcií.

Výsledkom je, že na začiatku roka štátna ropná spoločnosť Saudí Aramco zrušila niekoľko zmlúv s investičnou  spoločnosťou Vanguard energetickými spoločnosťami, vrátane Hercules Offshore a inými. Reč je o obchodných zmluvách dlhodobých a celková škoda spôsobená  Vanguardu odmietnutím predchádzajúcich záväzkov zo strany Saudskej Arábie sa vyčísľuje na niekoľko stoviek miliárd dolárov. Lobisti Vanguard vyvinuli tlak na americkú administratívu a vláda Spojených štátov vyzvala Saudskú Arábiu, aby prehodnotila rozhodnutie.

Saudské vedenie súhlasilo, že zváži túto možnosť a nastolilo svoje podmienky. Od USA žiadalo vojenskú pomoc na všetkých frontoch – v Jemene, Iraku, pri zadržiavaní organizácie IS. Reč bola o nových dodávkach najmodernejších zbraní, ako aj požiadavka, aby USA oficiálne a verejne vyjadrilo podporu saudským vojenským oddielom, až po pripravenosť vyslať na pomoc americké vojská. Biely dom bol pripravený súhlasiť s dodávkami zbraní, ale nehorel nadšením, verejne deklarovať podporu saudskej politiky, tým viac vyslať do tejto oblasti americké vojská jeden a pol roka pred ďalšími prezidentskými voľbami.

Nerozhodnosť partnerov jemne povedané neuspokojila saudských zástupcov na rokovaniach. Saudská Arábia zareagovala zrušením ďalších zmlúv s energetickými TNK. Sumárny efekt týchto dvoch krokov predstavuje v strednodobej perspektíve podľa rôznych hodnotení stratu od jedného po tri bilióny dolárov. Spoločnosť Vanguard znova zatlačila na americkú vládu. Dôverné zdroje informujú o tom, že tentoraz sa okrem lobovania použilo aj vydieranie. Vanguard, ktorá obrazne povedané nikdy nedrží vajíčka v jednom košíku, navrhla Iránu dohodu o tom, že v najbližších rokoch všetky spoločnosťou kontrolované korporácie budú viesť ťažbu iránskej ropy a predávať ju. Výmenou za to, Irán získa zrušenie ekonomických sankcií.

Zdroj: Regnum.ru 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |