Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Obsadenie Prahy však bolo začiatkom obratu - Seriál Pravda o 2. svetovej vojne - chelemendik.sk

 

Obsadenie Prahy však bolo začiatkom obratu - Seriál Pravda o 2. svetovej vojne

2022-01-20  (00:39)

 - Obsadenie Prahy však bolo začiatkom obratu - Seriál Pravda o 2. svetovej vojne

Obsadenie Prahy však bolo začiatkom obratu: Príliš hlboké bolo rozčarovanie západných veľmocí. Mali pocit, že ich oklamali a zneužili ich trpezlivosť. Ešte 10. marca Chamberlain vyhlasoval pred niektorými novinármi, že prízrak vojny sa zmenšuje a nastupuje nová éra odzbrojenia.  Teraz 17. marca v Birminghame už hovoril o „neobyčajnom šoku“, poukazoval na mnohé porušenia dohôd, urobené počas operácie proti Prahe a na záver položil otázku, „či je to koniec starého dobrodružstva alebo začiatok nového“.

V ten istý deň odvolal z Berlína na neurčitý čas veľvyslanca Nevilla Hendersona a lord Halifax povedal, že chápe Hitlerovu chuť k nekrvavým triumfom, ale druhý raz bude musieť preliať krv.

Okupácia Prahy sa stala prelomovým bodom iba pre politiku Západu. V apológiách pacifistov, rovnako ako v pokusoch nemeckých podporovateľov režimu ospravedlniť sa, sa opätovne objavuje téza o tom, že Hitler svojím vstupom do Prahy sám uskutočnil prevrat. Iba v tomto momente sa /postavil? na nespravodlivú cestu str 302 2. riadok zhora/ a radikálne rozšíril ciele revízie, ktoré boli dovtedy  celkom prijateľné. Od tohto momentu akoby jeho cieľom nebolo právo na sebaurčenie, ale sláva dobyvateľa. Teraz však vieme, ako prevratne takého hodnotenia odrážajú motívy, zámery a jeho podstatu – všetky zásadné rozhodnutia prijal už dávno predtým. Praha bola iba taktickou etapou a Vltava bola jeho Rubikonom.

Operácia bola aktom sebaodhalenia.  Jodl,  v tom čase plukovník,  v období zahraničnopolitických triumfov  nadšene písal: „Tento druh vedenia politiky je pre Európu nový“.  A naozaj, dynamická kombinácia hrozieb, ľsti, mierumilovných prísah a násilných aktov, ktoré dovtedy Hitler používal bol neobyčajne paralyzujúci prostriedok. Západní štátni predstavitelia sa mohli, ak posudzujeme z morálneho hľadiska, mýliť pokiaľ ide o Hitlerove zámery. „Vo všetkom, čo hovoria a robia,“ opisoval lord svoju neistotu, „ľudia vždy nahmatajú svoju cestu, tak ako slepci, ktorí sa snažia nájsť cestu z močiara, kým niekto z brehu kričí rôzne svedectvá o nebezpečenstve“.  Hitlerova akcia proti Prahe však zbavila situáciu nejednoznačnosti. Po prvý raz   Chamberlainovi a jeho francúzskym partnerom začala dochádzať gugenberská skúsenosť - tohto „čudného človeka“, ako písal Halifax, sa dá skrotiť iba násilím.

Praha znamenala v Hitlerovej kariére istý zlomový bod, ale v inom význame. Za pätnásť rokov bola jeho prvou vážnou chybou. V oblasti taktiky Hitler  vždy dosahoval úspechy vďaka schopnosti dodávať situáciám natoľko mnohoznačný charakter, že sa tým rozbíjala tak štruktúra, ako aj vôľa k odporu jeho nepriateľov. Teraz po prvý raz vystúpil  celkom jednoznačne. Ak doteraz hral vždy dvojúlohy, ako protivník rozohrával tajného spojenca alebo začínal odstraňovať určitý stav pod heslom ochrany, teraz bez okolkov ukázal svoju najskrytejšiu podstatu. V Mníchove ešte raz, hoci už s pancierovým srdcom, uskutočnil „fašistickú schému“ teda dosiahol triumf nad jedným nepriateľom pomocou iného. Novembrový pogrom v roku 1938 znamenal prvé odmietnutie tejto taktiky v období jeho úspechov. Praha odstránila všetky pochybnosti o tom, že je nepriateľom všetkých.

V dôsledku podstaty jeho taktiky bola jeho prvá chyba nenapraviteľná. Hitler si neskôr sám uvedomil osudový význam svojho obsadenia Prahy. Ale jeho netrpezlivosť, jeho povýšenectvo a ďalekosiahle plány mu nedávali na výber. Nasledujúci deň po okupácii Prahy rozkázal Goebbelsovi, aby inštruoval tlač: „Použitie pojmu veľkonemecká svetová ríša nie je žiaduce... bude sa používať neskôr“. Pri aprílových prípravách osláv svojho päťdesiatročného jubilea, prikázal Ribbentropovi „pozvať množstvo zahraničných hostí, vrátane čo najviac tých zbabelých občianskych demokratov, ktorým ukážem prehliadku najmodernejšej armády zo všetkých, aké teraz existujú“.


Všetky diely seriálu nájdete TU


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


rocnik70   |   2010-09-22  (10:15)
50%  
mínus plus
   Pekný a zaujímavý článok, seriál bude istotne historicky poučný. Poukáže však na skrytú úlohu USA v 2. svetovej vojne? Odkryje pravé pohnutky mocných rozpútať svetový konflikt?

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |