Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Obama pre Sýriu ohromne politicky riskuje, píše agentúra AP - CTK - chelemendik.sk

 

Obama pre Sýriu ohromne politicky riskuje, píše agentúra AP - CTK

2019-12-07  (17:40)

 - Obama pre Sýriu ohromne politicky riskuje, píše agentúra AP - CTK


Keď americký prezident Barack Obama požiadal Kongres, aby podporil jeho plán na potrestanie sýrskeho režimu Bašara Asada za údajný útok chemickými zbraňami, tak ohromne politicky zariskoval. Vo svojej analýze to napísala americká agentúra AP.

 

Pripomenula, že Obama už predtým postupoval v sýrskej kríze pomerne neisto. Najprv v roku 2011 vyhlásil, že Asad musí byť zbavený moci, a potom vlani povedal, že nasadenie chemických zbraní prekročí „červenú čiaru“ a bude vyžadovať americkú reakciu.

Keď potom prišiel k záveru, že Asad tieto zbrane 21. augusta použil, tak sa rozhodol konať. Vyhlásil, že vojenský úder je nevyhnutný, a dával najavo, že nejde o to, či, ale kedy (taký úder uskutočniť). Minulý víkend však Obama nečakane a prekvapivo povedal, že je stále pripravený udrieť, ale útok odloží, aby o ňom mohol Kongres hlasovať.

Snaha podeliť sa o zodpovednosť za vzdušný útok so zákonodarcami môže viesť v zásade k trom výsledkom.

Jedným je možnosť, že Kongres akciu schváli, aj keď podľa prieskumov veľká väčšina Američanov je stále proti. Útok s požehnaním Kongresu by zanechal výkonnú a zákonodarnú moc v priamom rozpore s vôľou ľudu, ktorý prezidenta aj poslancov zvolil.

Druhou možnosťou je, že Kongres Obamov plán odmietne, ale on aj napriek tomu vojenskú operáciu spustí. V takom prípade by poskytol opozičným poslancom ďalší nástroj, s ktorým by na neho mohli útočiť. Ďalej by to asi prehĺbilo stranícku polarizáciu, ktorá už aj tak vo Washingtone dominuje. Obama by tak bol ešte viac oslabený v nadchádzajúcich hospodárskych bitkách, v ktorých republikáni hrozia, že nechajú krajinu v platobnej neschopnosti alebo uzavrú vládne úrady, ak nedôjde k dohode o rozpočte, ktorý musí byť dosiahnutý do konca októbra.

Tretím variantom je, že Kongres neschváli úder v Sýrii a Obama sa rozhodne neútočiť. V takom prípade bude prezident vyzerať bezmocne a stratí vierohodnosť ako vodca jedinej svetovej superveľmoci. „Keď prezident nebude konať, tak bude zásadným spôsobom narušené to, čo zostáva z jeho i americkej vierohodnosti – akokoľvek sú rôzne možnosti nedokonalé,“ povedal Aaron David Miller, zástupca šéfa Wilsonovho strediska.

Zbigniew Brzezinski zo Strediska pre strategické a medzinárodné štúdiá uviedol, že Obama sa na Kongres obracať nemusel. Takáto možnosť by predstavovala komplikácie, povedal. V Kongrese zatiaľ Obamu podporil medzinárodný výbor Senátu ovládaného demokratmi. Hlasovanie však bolo pomerne tesné – desať ku siedmim hlasom.

V Snemovni reprezentantov majú väčšinu republikáni, ktorí doteraz vždy hlasovali en bloc proti každej Obamovej iniciatíve. Teraz je však spor medzi poslancami sympatizujúcimi s extrémnym hnutím Tea Party a umiernenejšími republikánskymi kongresmanmi. Napríklad predseda snemovne aj šéf republikánskej väčšiny John Boehner a Eric Cantor uviedli, že vojenský úder podporia.

Demokrati v oboch kongresových komorách sú rozdelení a to je zrejme najväčšia prekážka pre získanie súhlasu Kongresu. Dokonca aj niektorí najbližší Obamovi spojenci tvrdia, že vojenskú akciu nepodporia.

Biely dom oznámil, že zrušil nadchádzajúcu Obamovu cestu do Kalifornie, aby prezident mohol po návrate zo summitu skupiny G20 v Rusku získavať v Kongrese podporu. Pri zastávke vo Švédsku aj pri tlačovej konferencii v Petrohrade dal tiež najavo, že súhlas Kongresu k vojenskému útoku nepotrebuje.

Brzezinski si myslí, že Obama v tejto chvíli nemá na výber a zaútočiť musí. „Ale úder musí byť taký, aby dal Asadovi jasne najavo, že pre neho nebude výhodné znovu použiť chemické zbrane. Nesmie však ísť ani o moc ďalej,“ povedal Brzezinski. Vyjadril tiež nádej, že sýrsky konflikt by mohol byť opäť vmanévrovaný do patu, ktorý by poskytol čas na väčšie diplomatické úsilie.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |