Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
O tretej svetovej vojne a budúcich reparáciách. Ako prvé predkladá svoj účet Srbsko - chelemendik.sk

 

O tretej svetovej vojne a budúcich reparáciách. Ako prvé predkladá svoj účet Srbsko

2020-05-28  (16:05)

 - O tretej svetovej vojne a budúcich reparáciách. Ako prvé predkladá svoj účet Srbsko

29.10.2014

 

Dnes často počujeme, že svet sa nachádza na prahu tretej svetovej vojny. Niekto si myslí, že sa už začala a za dátum jej začiatku označuje 11. september 2011, keď  sa  v New Yorku uskutočnila provokácia, ktorá umožnila USA vstúpiť do Afganistanu pod lživou zámienkou „boja s medzinárodným terorizmom“. Iní poukazujú na ešte skorší dátum tretej svetovej vojny – na agresiu NATO proti Juhoslávii v marci roku 1999. Teraz sa na Ukrajine opakuje to, čo sa dialo v Juhoslávii koncom 20. storočia. Pokračuje eskalácia nevyhlásenej tretej svetovej vojny.

Prichádza čas pripravovať sa na nový Postupim, majúc na pamäti, že na Postupimskej konferencii v roku 1945 jednou z hlavných otázok bola aj otázka o reparáciách za zničenie a škody, spôsobené Sovietskemu zväzu a iným štátom, ktoré boli vystavené fašistickej agresii.

Na tejto konferencii sovietska delegácia zverejnila číselné škody, ktoré Sovietskemu zväzu spôsobila vojna. Podľa oficiálnych údajov priame ekonomické škody predstavovali 128 miliárd dolárov a celkové škody – 357 miliárd dolárov, v cene doláru z roku 1939. Pre porovnanie: pomoc ktorú Sovietsky zväz dostal na základe programu o pôžičke a prenájme (Lend-lease) za všetky roky vojny bola vo výške 11 miliárd dolárov. 

Príprava nového účtu musí prebiehať ako zostavovanie medzinárodnej „Bielej knihy“. Biela kniha bude predstavovať medzinárodný a právny základ pre reparácie, ktoré budú predložené agresorom – USA a ich spojencom v NATO.

Na vyčíslení škôd tretej svetovej vojny sa čiastočne už pracuje. Napríklad sýrska vláda oznámila, že koncom roku 1913 výška ekonomických škôd zapríčinených vojenskými akciami ozbrojenej opozície (za ktorou stojí Washington) dosiahla  144 miliárd dolárov, čo sa rovná trom ročným HDP Sýrii. 

Po bombardovaní Juhoslávie jednotkami NATO v roku 1999 bola v Juhoslávii pripravená trojdielna „Biela kniha“. Dnes sa aktuálnou stáva úloha zostaviť medzinárodnú Bielu knihu – na základe jednotnej metodológie so zapojením odborníkov a informácií všetkých zainteresovaných strán. Pod reparáciami sa zvyčajne rozumejú náhrady za škody, spôsobené vojenskými operáciami. Treba sem však zahrnúť aj škody z ekonomických sankcií a blokád, operácií informačnej vojny a iných foriem agresie. Nevyhnutné je stále monitorovanie škôd.

Prvou kapitolou medzinárodnej Bielej knihy musí byť účet Srbska ako prvej obete tretej svetovej vojny.

* * * 

Hlavnú časť srbského účtu predstavujú škody zapríčinené vojenskou agresiou USA a NATO, ktorá trvala od 24. marca do 10. júna 1999. Pripomenieme hlavné čísla. Proti Juhoslávii sa použilo 35 000 bojových leteckých náletov, na ktorých sa zúčastnilo 1 000 lietadiel a vrtuľníkov; vypustených bolo viac než 10 000 okrídlených rakiet, zhodených bolo 7 900 ton výbušnín (vrátane 156 kontajnerov  37 440 kazetovými bombami, ktoré medzinárodné právo zakazuje). Realizovalo sa barbarské bombardovanie s využitím bojovej munície, ktorá obsahovala slabo obohatený urán.

Priame materiálne škody. Počas bombardovania v Juhoslávii, ktoré viedol americký generál W. Clark bolo zabitých približne 2-tisíc civilných obyvateľov a zranených viac než 6-tisíc civilných obyvateľov Juhoslávie, zničených bolo približne 50 tovární a závodov, 18 elektrární, 34 mostov, 50 nemocníc a polikliník, 480 škôl. O prácu prišlo približne 600-tisíc ľudí. Podľa rôznych hodnotení, celková výška priamych materiálnych škôd sa pohybuje od 30 do 100 miliárd dolárov.

Ekologické škody. Najväčšie  škody spôsobili útoky NATO na priemyselný a chemický komplex v Pančeve. Otrávené chemikálie sa dostali do atmosféry, vody a  pôdy, čo ohrozilo zdravie ľudí a ekologické systémy na celom území Balkánu. Došlo k zamoreniu vzduchu jedovatými výparmi z horiacich rafinérií. Z ostatných chemikálií sa do ovzdušia uvoľnil najmä oxid uhličitý a chlorovodík. Najmä druhý z plynov môže mať vážne negatívne dôsledky pre prírodu. Jeho uvoľňovanie do prostredia spôsobuje okyslenie dažďovej vody a následné poškodenie lesov a acidifikáciu povrchových vôd. Nespresnené množstvo chlóru sa podľa juhoslovanskej vládnej agentúry Tanjug dostalo aj do Dunaja. Bezprostredné dopady pre Dunaj má však ropná škvrna veľkosťou niekoľko desiatok kilometrov štvorcových, ktorá sa na rieke vytvorila po rozbití rafinérií. Z juhoslovanskej a rumunskej strany Dunaja boli hlásené úhyny rýb. Odborníci vyjadrujú obavy o spodné vody, ktoré pri úniku väčšieho množstva  znečisťujúcich látok budú v oblastiach okolo zničených tovární znehodnotené veľa rokov. Srbská ministerka zdravotníctva Leposava Miličevičová vyhlásila: „Naše chemické továrne nebombardoval ani Adolf Hitler. NATO to spokojne robí, ničí rieky, zamoruje vzduch, zabíja ľudí i krajinu. Na našom národe sa robí zverský experiment s využitím najnovších zbraní“. Tým, že USA využívali letecké bomby obsahujúcimi uránové strely, rozsiahle územia boli zamorené rádioaktívnymi látkami a výrazne vzrástol počet onkologických ochorení.

Vedľajšie škody – straty, s ktorými súvisí zastavenie výroby,  nezamestnanosť, zastavené príjmy. Straty tohto druhu boli znásobené tým, že po bombardovaniach v roku 1999, krajina bola rabovaná západnými spoločnosťami, ktoré veľmi lacno skupovali aktíva. V konečnom dôsledku 2,5 milióna Srbov zostalo bez existenčných prostriedkov. Nezamestnanosť v Srbsku dosiahla úroveň 40%. Len v roku 2014 pokles výroby predstavoval 3,5%. Politici, ktorí riadili Srbsko po agresii roku 1999, nemali nijaký program rozvoja krajiny. Všetko bolo pripravené na získanie západnej „pomoci“. Nakoniec sa nerealizovala. Srbov jednoducho oklamali.

* * *

Doteraz Západ nechcel ani počuť hoci len o čiastočnej kompenzácii Srbsku  škôd spôsobených vojenskou agresiou. Občas sa síce spomenuli nejaké sumy západnej ekonomickej pomoci Srbsku, ktorá sa vraj poskytovala srbskej zničenej ekonomike, Je to však čistá lož. Peniaze, ktoré USA a EÚ posielali do Srbska vo forme „pomoci“ boli fakticky finančnou injekciou západných TNK. Obyvatelia Srbska nijaké kompenzácie nedostali.

V roku 2014 sa vo svetovej politike začali vážne zmeny. V kontexte týchto zmien Belehrad nepodporil protiruskú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN týkajúcej sa Krymu, nepodľahol tlaku Washingtonu, ktorý žiadal pripojenie Srbska k sankciám. Veľký význam malo aj pozvanie ruského prezidenta Vladimira Putina na oslavy 70. výročia oslobodenia Belehradu od fašistických okupantov 16. októbra 2014.

Zdá sa, že oficiálne Srbsko už dozrelo na to, aby začalo predkladať Západu účty za škody spôsobené  v posledných dvoch desaťročiach. I keď nie veľmi sebaisto, no Belehrad už  pristúpil k istým krokom. V máji 2014 srbský prezident Tomislav Nikolič vyhlásil v Bezpečnostnej rade OSN, že počíta s kompenzáciou škôd Srbsku spôsobených 78-dňovým bombardovaním NATO v roku 1999. „Nesťažujem sa a nežiadam vyplatiť náhrady za vojnu v klasickom zmysle, ale pokým som prezidentom Srbska, pripomínam vám vaše záväzky kompenzovať nám obrovské a nezvratné škody, ktoré boli spôsobené našim civilným objektom a celkovo ekonomike,“ povedal Nikolič na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. Výška škôd sa vyčísľuje v desiatkach miliárd dolárov.

V súčasných podmienkach sa kompenzačné požiadavky  môžu stať serióznym nástrojom zahraničnej politiky. V roku 1922 na konferencii v Janove sa Západ pokúsil dostať na kolená sovietske Rusko, keď od neho žiadal vyplatenie úverových dlhov  cárskej a dočasnej vlády vo výške 18,5 miliardy zlatých rubľov. Moskva však vystavila spojencom protichodný účet za škody, spôsobené intervenciou a ekonomickou blokádou vo výške 39 miliárd zlatých rubľov. To zmiernilo pahltnosť „partnerov“ Ruska. Kompenzačné požiadavky zohrali nemalú úlohu  aj v tom, že dva roky po Janove sa začalo obdobie ekonomického uznania Sovietskeho zväzu  Na takýchto skúsenostiach  je dobré sa učiť. Argumentácia peniazmi Západu vždy dochádza rýchlejšie než apelácie na rovnoprávnosť, spravodlivosť či ľudské práva.

Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |