Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
O jadrovej Ukrajine, alebo posledné útočisko Geleteya - chelemendik.sk

 

O jadrovej Ukrajine, alebo posledné útočisko Geleteya

2020-01-15  (23:08)

 - O jadrovej Ukrajine, alebo posledné útočisko Geleteya

9.10.2014

Pred nejakým časom ukrajinský minister obrany generálplukovník Geletey opäť vyšiel s informáciou, že Rusko ohrozuje Ukrajinu použitím taktických jadrových zbraní. Geletey pohrozil, že ak štáty NATO, najmä USA a Veľká Británia, nezačnú dodávať Ukrajine zbrane,  Ukrajina začne pracovať nad obnovou svojho jadrového stavu. A s jadrovou Ukrajinou, ako naznačil, sa netreba zahrávať.

Samozrejme, s blížiacimi sa   voľbami do Najvyššej rady, sa vo víre predvolebnej kampane dá nahovoriť všeličo. Stolička pod Geleteyom  sa je poriadne rozkolísaná, velitelia trestných oddielov, na čele so Semionom Semenčenkom, nachádzajúcim sa vo Washingtone, sebavedome kráčajú do Rady, a preto sú pevne rozhodnutí obviniť Geleteya zo všetkých porážok ukrajinských vojakov. Navyše, v armáde pokračujú rozsiahle krádeže a zbrane, určené na front sa predávajú ešte v tyle. 

No diskusie o jadrovej Ukrajine sa nemôžu zhodiť  iba na predvolebnú horúčku a neistotu Geleteyovho postu. Túžba po vlastných jadrových zbraniach dávno ovládla mysle  predstaviteľov určitých skupín ukrajinských nacionalistov. Návrh zákona o vystúpení Ukrajiny zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT)  bol prednesený pred Najvyššou rade v marci 2014. Zatiaľ sa zákonom nestal, ale dvaja poslanci zo strany Baťkivščina a jeden zo strany Udar sa preslávili ako zapálení bojovníci s ruskou agresiou.  Prirodzene, návrh zákona predniesli ešte zahorúca po referende na Kryme, potom sa zasekol, ale nie všetko je také jednoduché. Ešte v roku 2009 Ternopoľská oblastná rada, ktorú   vtedy viedla strana Svoboda, žiadala od prezidenta, premiéra a predsedu Najvyššej rady zrušiť Budapešťské memorandum a obnoviť jadrové postavenie Ukrajiny.

Pozícia Ruska v danej otázke je známa. Nedávno ju predniesol námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Riabkov. Vystúpenie Ukrajiny z NPT (Zmluvy o nešírení jadrových zbraní) je neprijateľné a všetky dôvody, prostredníctvom ktorých sa snažia ospravedlniť tento krok, sú úplne vymyslené. V čase, keď sa medzinárodné spoločenstvo  snaží  o zachovanie režimu nešírenia jadrových zbraní  vo vzťahu k niektorým štátom, je neprípustné, aby iné štáty realizovali pokusy narušenia tohto režimu.

Čo potom ale znamená vyhlásenie ukrajinského ministra obrany prednesený Najvyššej rade  návrh zákona  a diskusie o obnove jadrového statusu Ukrajiny? Ide o vydieranie Ruska alebo je to pokus pritlačiť Západ a donútiť ho dodávať zbrane na Ukrajinu? Alebo ide len o to, ako donútiť Rusko k rozhodnejším krokom, napríklad vstupu vojsk na Ukrajinu, spoliehajúc sa pritom na zásah NATO?

Ak máme odpovedať na otázku, či sa Ukrajina chystá naozaj vyvíjať jadrové zbrane, treba si najskôr uvedomiť, či vôbec môže sama prijať takéto rozhodnutie? Ak uvážime úroveň závislosti kyjevského režimu od Západu, pravdepodobnosť samostatných krokov ukrajinských politikov je veľmi malá. Samozrejme hovoriť môžu čokoľvek, ale myslieť si, že Porošenko bez konzultácie s Washingtonom  sa pohrúži do jadrových pretekov, je skôr sci-fi.

Potom je tu druhá otázka. Akú pozíciu zaujmú USA pokiaľ ide o obnovu jadrového statusu Ukrajiny? Odpoveď na túto otázku zďaleka nie je taká jednoduchá, ako na prvú. Američania, podľa všetkého, zakážu Ukrajine vôbec rozmýšľať o niečom podobnom. Jadrové nešírenie bolo celé desaťročia  posvätnou mantrou zahraničnej politiky USA. Kvôli tomu bola Bushom vynájdená „os zla“, kvôli tomu Irán a Severnú Kóreu držia pod hrozbou vojenského útoku. Ak by Ukrajina dostala jadrové zbrane, znamenalo by to ešte väčšiu hrozbu. Jadrové materiály a technológie ich výroby sa hneď ocitnú u všetkých možných teroristov sveta, ktorí by za ne zaplatili. Pre Európu takáto myšlienka znamená  iba jedno – hrôzu. 

Časy sa ale menia. Medzinárodná nestabilita sa stáva jedným z najziskovejších artiklov exportu USA. Záujmy Európy sú iba záujmy Európy a nikto nečaká, že budú totožné s americkými, skôr naopak. Preto jadrové zbrane v rukách nejakého „nášho sukinho syna“ z Kyjeva, tým viac taktické, sa môže raz ukázať ako celkom prijateľný variant pre Washington, ako nástroj destabilizácie Ruska a Európy. V takýchto prípadoch stačí iba zavrieť pred všetkým, čo sa deje, oči, alebo obmedziť sa na slovné odsúdenie...

Tretia otázka súvisí s financovaním. Výskum jadrových zbraní nie je lacný a Ukrajina momentálne nemá peniaze na nič. Veď v Kyjeve sa ešte nevyriešilo ani to, ako prezimujú. Mŕtvych príslušníkov  trestných  oddielov nechcú uznať za účastníkov protiteroristickej operácie, aby ušetrili na kompenzáciách rodine. Kto potom  zaplatí za jadrové zbrane? Kolomojskij?

Zaujímavé je, že ani tu neexistuje jednoznačná odpoveď... Áno, peniaze na Ukrajine nie sú, ale ak sa nejako naškrabkajú, potom sa na bláznivé projekty môže niečo nájsť (v plánoch ukrajinského premiéra zostáva stavba múru na hranici s Ruskom). A ak sa ešte zosilní propagandistická masáž obyvateľstva – šírenie strachu pred ruskou agresiou? Ako svojho času v Pakistane, kde ľudia pri pohľade na Indiu sú pripravení jesť radšej trávu, len aby mali atómovú bombu.

Vylúčené nie je ani to, že svojho času neboli z Ukrajiny vyvezené všetky jadrové zbrane. Aspoň v roku 2009, keď sa o jadrovom statuse hovorilo v Ternopoli, mnohé médiá na to narážali. Niečo ako vlasteneckí vojaci, hľadiac do budúcnosti, dokázali zadržať niekoľko rakiet. Pravdepodobnosť nie je veľká, ale ak je to naozaj tak, dá sa predstaviť v akom stave sa rakety nachádzajú.

Ukrajinskí lídri typu Geleteya môžu občas pôsobiť trochu hlúpo a mnohí ich aj tak vnímajú. Netreba však zabúdať, že za ich chrbtom stoja veľmi seriózni ľudia, ktorí si dokážu spočítať svoje kroky a ktorým Rusko v poslednom čase dosť zavarilo. Aby sa pomstili, nebude im ľúto zničiť celú svoju ukrajinskú agendu v jadrovom ohni.

Zdroj: Fondsk.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |