Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„O hrozbe Sovietskemu zväzu z našej strany nemôže byť ani reči“ - Seriál pravda o 2. svetovej vojne - úrývky zo životopisu Adolfa Hitlera - chelemendik.sk

 

„O hrozbe Sovietskemu zväzu z našej strany nemôže byť ani reči“ - Seriál pravda o 2. svetovej vojne - úrývky zo životopisu Adolfa Hitlera

2022-01-20  (00:39)

 - „O hrozbe Sovietskemu zväzu z našej strany nemôže byť ani reči“ - Seriál pravda o 2. svetovej vojne - úrývky zo životopisu Adolfa Hitlera

V polovici júla Moskva opäť prebrala iniciatívu a obnovila Hitlerom na tri týždne nemecko-sovietske rokovania prerušené týkajúce sa ekonomických otázok. Tentoraz Hitler neváhal, spočiatku aspoň z toho dôvodu, že očakával demoralizujúci vplyv týchto rokovaní na Anglicko a Poľsko. Nariadil obnoviť a upevniť vzťahy tak v Moskve, ako aj so sovietskymi zástupcami v Berlíne.

Večer 26. júla sa úradník ekonomického oddelenia Ministerstva zahraničných vecí Snure stretol s dvoma sovietskymi diplomatmi na večeri, počas ktorej sa hovorilo o možnostiach politického zblíženia.  Keď sovietsky predstaviteľ Astachov poznamenal, že Moskva nikdy nevedela pochopiť, prečo sa tak nepriateľsky stavia nacionálno-demokratická strana Nemecka k Sovietskemu zväzu, Snure odpovedal: „O hrozbe Sovietskemu zväzu z našej strany nemôže byť ani reči... Nemecká politika je zameraná proti Veľkej Británii“. V každom prípade, pokračoval, si možno predstaviť „ďaleko idúcu dohodu o zbližovaní vzájomných záujmov“, tým viac, že neexistujú protirečenia v zahraničnej politike, počínajúc Baltickým morom, až po Ďaleký východ“. Británia môže „v lepšom prípade ponúknuť Sovietskemu zväzu účasť v európskej vojne a nepriateľstvo s Nemeckom“, kým Nemecko mu môže garantovať slobodný rozvoj. K tomu sa pridáva, povedal na záver nemecký diplomat, „popri všetkých svetonázorových rozdieloch ešte jeden veľký prvok v ideológii Nemecka, Talianska a Sovietskeho zväzu – rozpor s kapitalistickými západnými demokraciami“.

Takto boli vymenované všetky rozhodujúce prvky, ktoré od daného okamihu dominovali po tri týždne v nemecko-sovietskej výmene názorov, ktorá sa viedla čoraz intenzívnejšie. Zakaždým práve Nemecko posúvalo priebeh vecí dopredu, pričom veľmi otvorene, na rozdiel od Sovietskeho zväzu, ktorý začal proces preťahovať. 14. augusta Ribbentrop poslal nakoniec veľvyslancovi v Moskve grófovi von der Schulenbergovi telegram s inštrukciou, ktorá obsahovala návrh o rozdelení sfér záujmov od Baltského po Čierne more. Súčasne poukázal na  všeobecnú nepriateľskú pozíciu vo vzťahu ku „kapitalistickým západným veľmociam“, takmer neskrývajúc, lákal rýchlou korisťou a kvôli „urýchlenému obratu“ vyhlasoval svoju pripravenosť navštíviť v najbližších dňoch Moskvu. V dobrej nálade, v očakávaní kladnej odpovede z Moskvy, Hitler večer v ten istý deň povedal v kruhu vojenských veliteľov, že sa teraz „blíži zavŕšenie celého veľkého predstavenia“.

Molotov, ktorý však okamžite vycítil, aké výhody vyplývajú z netrpezlivosti z nemeckej strany, začal pomaly manévrovať v otázkach termínov a pravidiel. Zaujímal sa o nemeckú pripravenosť uzavrieť pakt o neútočení, vypracoval plán zbližovania po etapách. Nakoniec navrhol podpísať „špeciálny protokol“, ktorý, ako sa dvojzmyselne vyjadril, musí obsahovať regulovanie „istých otázok zahraničnej politiky“ – fakticky sa zamýšľalo pripraviť rozdelenie Poľska a likvidáciu pobaltských štátov. Nakoniec Molotov stanovil termín návštevy Ribbentropa v Moskve – 26. alebo 27. augusta a nepodľahol dvom nervóznym pokusom z nemeckej strany, prehodnotiť rozhodnutie. „Nemecko-poľské vzťahy sa zo dňa na deň vyostrujú,“ prosil Ribbentrop svojho veľvyslanca vysvetliť  Moskve, „führer považuje za nevyhnutné, aby sme kvôli objasňovaniu nemecko-sovietskych vzťahov neboli zastihnutí nepripravení na začiatku nemecko-poľského konfliktu. Myslí si, že predbežné vyjasnenie si vzťahov je nevyhnutné už len preto, aby v tomto konflikte existovala možnosť brať do úvahy záujmy Ruska.

Iba tento Hitlerov krok, ktorý mieril k tomu, aby sa nezrušili termíny sústredenia síl, dal bokom celú diplomaciu a napokon zabezpečil prelom v rokovaniach. V telegrame Stalinovi, odoslanom 20. augusta žiadal sovietskeho vodcu prijať Ribbentropa už 22. alebo 23 augusta... Minister zahraničných vecí dúfal v „najširšiu plnú moc na zostavenie a podpísanie paktu o neútoční, ako aj protokolu“. Krajne nepokojný Hitler, ktorý takmer strácal sebakontrolu, očakával odpoveď. Nemohol zaspať, preto uprostred noci volal Göringovi, podelil sa o svoje obavy a vylial si podráždenosť na adresu ruskej flegmatickosti. Od začiatku druhej polovice augusta začal vyvíjať tlak na prípravy na vojnu: povolaných bolo 250-tisíc ľudí, Povolané do bojovej pohotovosti boli dve bojové lode a časť ponorkovej flotily.

Zároveň bol špeciálnym nariadením zrušený stranícky zjazd, stanovený na polovicu septembra – mierový zjazd. Či bude alebo nebude vojna, či sa jeho plány podaria alebo nie – celé toto rozhodnutie záviselo počas týchto dní od Stalina. Nakoniec 21. augusta o 21.35 prišla netrpezlivo očakávaná odpoveď: sovietska vláda „súhlasí s príchodom pána von Ribbentropa do Moskvy 23. augusta“.

Rozhodnutie bolo prijaté. Doslova oslobodený od neznesiteľného napätia, Hitler   nasledujúci deň zvolal o 12.00 najvyšších vojenských veliteľov na poradu v Oberslazbergu, aby ich oboznámil, ako povedal, „s nezvratným rozhodnutím prejsť k činom“.

V tom okamihu, napriek pravdepodobnosti, sa začalo zúfalé súperenie s osudom. Hoci Sovietsky zväz držal západné veľmoci v nevedomosti, nemohol pred ich pozornosťou utajiť oživenie vzťahov medzi Moskvou a Berlínom. Navyše von Weiszecker už v ich ranom štádiu informoval britský kabinet o rozvíjajúcich sa na diaľku nemecko-sovietskych vzťahoch. Teraz všetko záviselo od  rýchleho zavŕšenia vojenských konzultácií v Moskve, ktoré sa začali s veľkým oneskorením.


Všetky diely seriálu nájdete TU: 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |