Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
O cudzie firmy sa politici starajú viac, tvrdí Soták pre HN - chelemendik.sk

 

O cudzie firmy sa politici starajú viac, tvrdí Soták pre HN

2020-06-04  (23:17)

 - O cudzie firmy sa politici starajú viac, tvrdí Soták pre HN

27.12.2010


Je kritický ku všetkým vládam. Tej súčasnej Vladimír Soták vyčíta, že zdaňuje podnikom emisie, ale nestará sa o zastavenie daňových únikov. Novelu Zákonníka práce nepovažuje za dôležitú. Zamestnávatelia by sa mali podľa neho skôr zamerať na získanie zákaziek a skvalitnenie práce.

Za vlády Roberta Fica (Smer-SD) ste v rozhovore pre naše noviny povedali, že jeho politika vám vyhovuje viac ako predtým Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Ako ste spokojný s vládou Ivety Radičovej, ktorá je tiež z SDKÚ-DS?
Je mi takmer jedno, kto sedí vo vláde. Dôležitejšie je, či kabinet zlepšuje podnikateľské prostredie, alebo nie. S vládou Roberta Fica sa lepšie komunikovalo ako s Dzurindovou, lebo bol ochotný sa stretávať a vypočuť si naše názory. Za Dzurindových vlád sme sa s premiérom niekoľko rokov nestretli.
Klub 500 požiadal všetky súčasné koaličné strany o stretnutie. Zatiaľ žiadna nereagovala. Stretli sme sa však už s ministrami hospodárstva Jurajom Miškovom, práce Jozefom Mihálom, predsedom parlamentu Richardom Sulíkom a ministrom dopravy Jánom Figeľom.

Generálny riaditeľ Železiarne Podbrezová Vladimír Soták. HN/P.Mayer

Je vzťah terajšej vlády k podnikateľom lepší, ako bol za Fica?
Bez ohľadu na to, aká politická zostava vládla, domáci zamestnávatelia boli a sú považovaní za "škodnú“. Politici by najradšej na Slovensku videli čo najviac zahraničných zamestnávateľov, ktorým by predali všetko, čo máme. O domácich, ktorí prekonali hospodársku krízu a úspešne podnikajú doma aj v zahraničí, sa však nikto z politikov nezaujíma. Napríklad v Železiarňach Podbrezová sme nedávno oslávili 170. výročie založenia. Napriek nášmu pozvaniu neprišiel na oslavy žiadny politik, žiadny člen vlády. Prezident Ivan Gašparovič, ktorý bol v tom čase v zahraničí, poslal zamestnancom ďakovný list.
My nehovoríme, že zahraničný kapitál by na Slovensko nemal prichádzať. Tvrdíme len, že podmienky pre zahraničných investorov by mali byť rovnaké alebo veľmi podobné s podmienkami pre domácich zamestnávateľov. Stimuly od štátu dostali už stovky zahraničných firiem, nie však domácich. Ak príde na Slovensko zahraničná firma, vytvorí niekoľko sto pracovných miest a dostane vysoké finančné stimuly, a navyše aj daňové prázdniny. Domáci podnikateľ však od vlády nedostane nič. Na všetko si musí zarobiť sám. Alebo iný príklad: Choďte sa pozrieť na Tále do Nízkych Tatier. Uvidíte, koľko je tam penziónov, ktoré sa modernizujú z eurofondov. Všetci majú na eurofondy nárok, ale naše rekreačné zariadenia nie. Je to spravodlivé? Je to aj chyba novinárov, lebo o týchto veciach nepíšu. Zato som vás videl (novinárov - pozn. HN), akí ste boli nedávno nadšení, keď na tlačovej besede minister financií Ivan Mikloš oznámil osemdesiatpercentné zdanenie emisií pridelených podnikom.

Je azda spravodlivé, že niektoré firmy dostali od bývalej vlády oveľa vyššie kvóty, ako potrebujú na svoju prevádzku a environmentálne projekty? Veď prebytky môžu predať a dostať sa tak k nezaslúženým peniazom.
Pýtali ste sa ma, či súčasná vláda je lepšia ako Ficova. Ak ju mám hodnotiť podľa zákona, ktorým zaviedla osemdesiatpercentnú daň na pridelené emisné kvóty, tak musím povedať, že sa zachovala absolútne neprofesionálne. Klub 500 koalíciu upozornil, že ak to urobí, obrátime sa na Ústavný súd, aby tento zákon zrušil. Lebo tým sa na Slovensku zaviedol pre podniky princíp kolektívnej viny. Za rozhodnutia štátnych orgánov, ktoré emisie prideľovali, by vláda nemala trestať firmy. Ale urobila to, čím vyslala zamestnávateľom veľmi negatívny signál.

Ako mala vláda riešiť problém emisných kvót?
Ak jej prekážalo rozdelenie emisií, mala vymenovať komisiu, ktorá by ich výšku znova posúdila. Mala to riešiť individuálne, s každou firmou osobitne, a nie uplatniť paušálne zdanenie a urobiť tak zo všetkých firiem darebákov. Veď kto urobil chybu pri prideľovaní emisných kvót? Podniky? Nie. Urobili ju štátni úradníci. Som presvedčený, že tým, ktorí sa na tom podieľali, sa doteraz nič nestalo. Táto vláda je pri moci už pol roka. Je to dosť dlhý čas na to, aby sa ministerskí úradníci rozhýbali. Mnohí z nich však doteraz neurobili nič. Ja keď chcem mať vo fabrike poriadok, musím na to vytvoriť podmienky. Ak to neurobím, nemôžem čakať, že sa veci samy napravia.

Generálny riaditeľ Železiarne Podbrezová Vladimír Soták. HN/P.Mayer

Myslíte si, že vláda berie boj proti korupcii vážne?
Neviem. Faktom je, že malé ryby trestať vieme. Ale tí, ktorí túto krajinu oberajú o veľké peniaze, sa nám smejú. Prečo rastie na Slovensku korupcia? Kde rastie? V súkromných firmách? Nie. Rastie tam, kde sú politici a politickí nominanti. Oni zodpovedajú za riadenie štátu a majú priamu zodpovednosť za to, či korupcia narastá. A na Slovensku veru narastá. Tvrdia to aj zahraniční diplomati.
Ak mám však hovoriť za seba, ja to s bojom proti korupcii myslím vážne. Preto som napríklad stiahol z prvej ligy náš futbalový mančaft. Povedal som, že Podbrezová nebude platiť rozhodcom čierne peniaze. Futbalový zväz však nepotrestal rozhodcov, ktorí neférovo pískali zápasy, ale "riešil“ Podbrezovú.

Slovenská ekonomika a rok 2010. Čo vám toto spojenie hovorí?
Že tento rok je prvým po kríze. Pre podniky však nebol jednoduchý. No bol oveľa lepší, ako sme vlani predpokladali. Zároveň je dobrým nástupom do budúceho roku. Som presvedčený, že ak sa vo svete nič vážne nestane, slovenské fabriky by v nasledujúcom roku mali byť na tom ekonomicky lepšie ako teraz. S tým súvisí aj zvyšovanie zamestnanosti. Predpokladám, že v tomto roku sa na daniach a odvodoch vyberie oveľa viac peňazí, ako sa predpokladalo. Firmy sa dostávajú z krízy, čo naplní aj štátny rozpočet.

V tomto roku prijala vláda aj úsporný balíček. Ako ho hodnotíte?
Úspory mala vláda riešiť ináč. Daň z pridanej hodnoty nebolo treba od januára 2011 zvyšovať. Vláda mala oveľa viac šetriť na výdavkoch ministerstiev a zredukovať počet štátnych úradníkov. Nič by sa nestalo, keby úradníkov bolo o tretinu menej. Lebo väčšina ministerstiev aj tak len spí. Úradníci sa hrajú s pečiatkami a umelo si vytvárajú pracovné agendy.

Ako sa bude vyvíjať ekonomika v roku 2011?
Bude to závisieť od rozhodnutí vlády. Od ľudí, ktorí riadia túto krajinu. Skúste sa ich opýtať, kam chcú dostať Slovensko do konca roku 2011. V našej fabrike sa musíme spoľahnúť na vlastné sily a schopnosti. Verím, že dosiahneme lepšie výsledky ako v tomto roku. Bude viac práce a o niekoľko desiatok ľudí zvýšime zamestnanosť.

Čo by sa malo v budúcom roku na Slovensku zmeniť?
Počkám si, čo politici vymyslia. V prvom rade by však mali komunikovať. Trápi ma napríklad, že asi 1 500 slovenských firiem má daňový domicil v zahraničí, na čo majú v súlade pravidlami Európskej únie právo. Prečo však týmto podnikom nevytvoriť lepšie podmienky doma, aby platili dane na Slovensku? Opakujem: mňa to trápi, ale trápi to aj našich politikov? Namiesto toho niektorí rozprávajú o zdaňovaní dividend. Chceme zdaňovať tých päť percent dividend, čo ostáva slovenským akcionárom? A čo ostatných 95 percent, ktoré sa vynesú do zahraničia?

Kvôli kríze ste v železiarňach zrušili okolo 800 pracovných miest. Ak už ustúpila, ako hovoríte, prijímate do fabriky nových ľudí?
V počte, o ktorom hovoríte, sú aj ľudia, ktorí odišli do dôchodku. V skutočnosti sme ich prepustili len okolo 560. Ale v tomto roku sme už zhruba 600 znova prijali. Vlaňajšok sme skončili so stratou vyše šesť miliónov eur. Tento rok sa ukazuje, že budeme v pluse o viac ako osem miliónov, hoci momentálne fabrika stojí, lebo opravujeme zariadenia. Za rok sme tak železiarne ekonomicky "otočili“ a ideme na plnú kapacitu. A to bez toho, aby nám niekto pomohol. Tento rok sme zvýšili mzdy. Ak naši robotníci stratili vlani na platoch 16 percent, tak tento výpadok sme im už vyrovnali.

Zasiahla kríza aj vašu strednú hutnícku školu?
Funguje tak, ako fungovala pred krízou. No podobne ako ostatní zamestnanci, aj učitelia zarobili menej. Študentov však kríza nezasiahla. Všetky výhody im ostali zachované. Naďalej majú po skončení školy vo fabrike garantované zamestnanie. Študenti dostávajú mesačne vreckové okolo 70 eur a majú aj ďalšie výhody.

Predsedníčka vlády Iveta Radičová povedala, že pre rozvoj zamestnanosti a kvalifikácie ľudí jej kabinet veľmi rýchlo dokáže prepojiť školy s firmami a otvoriť tak nové a modernizované študijné odbory. Myslíte si, že to vláda dokáže?
Aké školy? Aké nové odbory? Pre koho? Myšlienka predsedníčky vlády je dobrá, hoci nie je nová. Ale s akými učiteľmi a riaditeľmi škôl to chceme dosiahnuť? Veď mnohí učitelia ani nevedia, čo fabriky v ich okolí vyrábajú. Mnohí riaditelia za posledných pätnásť rokov ani len "nepáchli“ do fabrík. Učitelia tiež často netušia, čo majú učiť. V Podbrezovej máme učiteľov pripravených. Ale Slovensko nemá. Tvrdím, že Podbrezová je v školstve, v kvalite prípravy študentov o jednu generáciu vpredu. Choďte sa do našej školy pozrieť a uvidíte, ako fungujú kontakty s praxou. Myslíte si však, že to štátnych úradníkov zaujíma? Nezaujíma. No malo by.

V apríli chce ministerstvo práce predstaviť nový, pružnejší Zákonník práce. Čo od neho očakávate?
Či sa zákonník zmení alebo nie, nie je podstatné. Uvedomte si, že firmy, ktoré nemali vlani zákazky, museli znižovať zamestnanosť. Prepustili tisíce ľudí. No štrajky na Slovensku neboli. Boli len tam, kde zamestnávatelia nevyplatili ľuďom mzdy alebo odstupné. Tým chcem povedať, že firma sa musí o zamestnancov starať. Musí byť k nim férová. Ak niekoho, kto má nárok na odstupné, prepustí, musí mu ho vyplatiť. Bez toho, či sú, alebo nie sú v podniku odbory. Porovnajte si náš Zákonník práce s nemeckým, talianskym, anglickým alebo španielskym zákonníkom. Zistíte, že náš je lepší.

Myslíte to vážne? Pre koho je náš zákonník lepší? Pre zamestnancov, alebo pre firmy?
Pre zamestnancov aj pre zamestnávateľov. Tí, ktorí teraz rokujú o novele zákonníka, by urobili lepšie, keby sa venovali niečomu inému.

Čomu?
Napríklad zháňaniu zákaziek a práce pre firmy. Ale aj znižovaniu nákladov. Mali by sa zamyslieť, čo sa dá v podnikoch urobiť lepšie, rýchlejšie a lacnejšie. Ak niekto hovorí, že ak sa zmení Zákonník práce, tak bude firmám lepšie, nemá pravdu. Jeho súčasné znenie nemá na to veľký vplyv.

Vám napríklad neprekáža, že existuje napríklad súbeh výpovednej lehoty a vyplatenia odstupného?
Mne je to jedno. To je to posledné, čo ma pri podnikaní trápi.

Prečo to trápi najväčšie zamestnávateľské organizácie, ale vás nie?
Ich sa spýtajte. Mňa Zákonník práce netrápi. Je to asi tým, že môj pohľad na zamestnancov je iný. Ja hlavne chcem, aby každý pracovník dodržiaval pracovnú a technologickú disciplínu. Chcem, aby robil kvalitne osem hodín, chodil do fabriky triezvy, používal ochranné pracovné prostriedky a aby sa aj mimo železiarní správal ako ich zamestnanec. Toto ma zaujíma najviac. Ostatné veci ma netrápia.

Rozprávate ako Tomáš Baťa...
Čítal som jeho knihy, niektoré z jeho vecí sme si vo fabrike osvojili. A poznal som osobne aj Tomáša Baťu mladšieho.

Generálny riaditeľ Železiarne Podbrezová Vladimír Soták. HN/P.Mayer

Čo ste od Baťu prevzali?
Naši zamestnanci chodia na rekondičné pobyty. Sú úrazovo poistení a máme pre nich sociálny program. To je rozhodnutie predstavenstva firmy, nie odborov. Pritom zamestnávame 3 400 ľudí.

Blíži sa koniec roka. Máte do nového nejaké želanie?
Želám si, aby Slovensko bohatlo. Na porovnanie: napríklad aj v susednom Česku majú podnikatelia veľa problémov, ale politici sa k nim správajú oveľa férovejšie ako u nás. My potrebujeme bohatú krajinu. A bohatá krajina je len vtedy, keď sú bohaté firmy, ale aj ľudia.

To je cieľ. No ako ho dosiahnuť?
Je to jednoduché. Treba pracovať, byť odborne zdatný a nekradnúť.

 

hnonline.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |