Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
O Rusko sa netreba obávať - chelemendik.sk

 

O Rusko sa netreba obávať

2021-12-02  (19:21)

 - O Rusko sa netreba obávať

ZSSR sa rozpadol, ale Rusko žije

Tao Tze (陶 杰)

Nanfeng Chuang, Čína

V roku sa 1989 vo Východnej Európe udial politický prevrat, po ktorom prestal existovať Sovietsky zväz, a Rusko  sa postavilo na cestu demokratizácie. Pre Čínu sa tieto udalosti  stali vážnym varovaním: Čína nesmie zopakovať osud svojho suseda a stať sa druhým Sovietskym zväzom.

Ubehlo  20 rokov, ZSSR navždy zostal v minulosti, ale Rusko žije. Jeho duša, opustiac telo Sovietskeho zväzu, ktoré  sa rozpadlo na časti, sa znovuzrodila za čias Putinovej „silnej vlády“. Po akej ceste vykročilo postsovieske Rusko? Teraz, o 20 rokov neskôr, táto otázka zaujíma mnohých.

Bola cesta od Sovietskeho zväzu k Rusku pokrokom, alebo krokom späť? Bol to odchod z temných čias do svetlej budúcnosti alebo návrat do zaostalej  minulosti? V osude sovietskeho štátu, po tom, ako sa dostal do rúk Gorbačova, nastal zásadný zvrat. Čoskoro po jeho príchode  k moci boli rehabilitované mená Trockého, Kirova, Bucharina, celého  radu ľudí, ktorí za obdobia Brežneva boli vyhlásení  za „nepriateľov národa“, a taktiež „starých revolucionárov“, usmrtených počas stalinovského obdobia. Ruský ľud začal prehodnocovať minulosť a pozerať do budúcnosti, spochybňujúc význam Októbrovej revolúcie a uvažujúc nad otázkou, k čomu priviedlo Rusko 70 revolučných rokov.

Minulý mesiac v anglickom časopise History Today bol súčasnému Rusku venovaný samostatný článok. Jeho autorka Catherine Merridale v roku 1986 študovala v Moskve a mala možnosť na vlastné oči  pozorovať zmeny nálad v ruskej spoločnosti za čias rozpadu Sovietskeho zväzu. Spisovateľka, inšpirovaná ruským národom, z celej duše verila v to, že sa ZSSR po svojom rozpade vyberie po ceste rozvoja západnej parlamentnej demokracie a dosiahne  duševné očistenie.

O 20 rokov neskôr však Catherine Merridale už v zrelom veku znovu pricestovala do Ruska. Krajina, ktorú uvidela, sa stala Ruskom so silnou vládou pod Putinovým vedením. Svoje dojmy opisuje nasledovne:

“Prešlo 20 rokov a zmeny, ktoré sa udiali v Rusku, sú obrovské. Nielen v politike, ale aj v materiálnom ohľade. Ruské mestá sa prestavujú novým spôsobom, sú stále viac modernejšie. Kapitalizmus zmenil vzhľad Ruska: všade sú znovu otvorené obchody, zaplavené ľuďmi, vykupujúcimi švajčiarske hodinky, diamanty a oblečenie módnych  európskych značiek. Kamže sa podela moskovská stredná vrstva? Jednoducho sa rozpustila v spotrebiteľskom ošiali.

Pred dvadsiatimi rokmi ruská inteligencia snívala o čomsi celkom inom: nájsť pravdu vo svojich dejinách, prehodnotiť minulosť a pokajať sa, prestavať sociálny systém a humanitné vedy  - ale to všetko dnes zmizlo. Najpopulárnejšie programy na univerzitách sú obchodná administratíva, ekonomika, marketing. Fakulty dejín a literatúry sa dostali do úpadku, nikoho už nezaujíma študovať podrobnosti udalostí dávnej minulosti. Ruskí úradníci držia pod prísnou kontrolou akýkoľvek výskum v oblasti najnovších dejín. Všemožne sa zdôrazňujú a nafukujú iba najvíťaznejšie a najslávnejšie stránky dejín  Ruska, pretože len tak sa dá vychovať v ďalšej generácii pocit hrdosti na vlastnú krajinu. Takáto propaganda už priniesla svoje ovocie, Rusi začali pociťovať nostalgiu za „šťastnými časmi“ zločineckého stalinovského  režimu.“

Merridale nazýva časy vlády Gorbačova  a Jeľcina „epochou prehodnocovania“. V krajinách čerstvo vytvoreného SNŠ parlamenty schválili zákon o archívoch, ktorý odvtedy umožňoval mladým výskumníkom sa oboznámiť s tajnými materiálmi stalinovských čias a nájsť tam svedectvá udalostí sovietskych dejín, ktoré  by zodpovedali skutočnosti. Ľudia, ktorí zázrakom prežili pobyt na súostroví gulag stihli za tento krátky čas rozpovedať mimoriadne cenné príbehy, а pravoslávne chrámy sa po celej krajine stali miestom, kde tí, ktorí boli prenasledovaní a zostali nažive počas stalinovských čistiek mohli uctiť spomienku zahynuvších za myšlienku a získať duchovnú rehabilitáciu.

Putinovské Rusko však zameralo svoju pozornosť vo vzťahu k stalinovskému obdobiu nie na čistky, ale na  ospevovanie hrdinstiev Veľkej vlasteneckej vojny a Stalin bol znovu vyzdvihnutý na pozíciu „národného hrdinu“. Veľké čistky  a hladomor 30-tých rokov sa snaživo zamlčujú a pre opätovné formovanie obrazu Stalina je príznačná vysoká miera selektívnosti  historických materiálov. Hlavný cieľ, ktorý sa pritom sleduje, je využiť dedičstvo minulosti v záujmoch prítomnosti. Základy Putinovej stratégie pri nastolení svojej autoritárnej vlády tvorí nové prehodnotenie historickej roly Stalina. V súčasnom Rusku sa výskumník stalinovských čias môže ľahko dočkať odsúdenia zo strany mladých nacionalistov a byť vyhlásení za zradcu.    

V takejto atmosfére bol tajne zabitý novinár ukazujúci nespravodlivosť spoločnosti, ale reakcia verejnosti je  ľahostajná, inteligencia mlčí. Merridale  to vysvetľuje nasledovne: „Hoci Jeľcin sa vo svojej politike zriekol 70-ročnej vlády komunistickej strany, nedokázal sa s ňou náležitým spôsobom vysporiadať a nedonútil nasledovníkov Stalina zodpovedať sa za svoje činy. Druhá príčina sa skrýva v slabosti Rusov –  neodvážili sa pozrieť tvárou v tvár temnej stránke svojej duše.

Keď v JAR černosi získali slobodu a Nelson Mandela konečne ukončil nadvládu bielej rasy v krajine, bola vytvorená Komisia pre obnovenie pravdy a zmierenie, činnosť ktorej umožnila odhaliť a zverejniť všetky zločiny apartheidu. V Rusku pritom takmer v každej rodine existujú príbehy minulosti, o ktorých ľudia radšej nerozprávajú; vždy sú tam nie príliš slávni členovia rodiny, ktorí sa zúčastnili na Stalinových zločinoch. V rokoch 1992-1993 mal Jeľcin unikátnu možnosť dať príučku tým, ktorí popierali pravdu, ale ruská vláda a ruský národ prepásli túto príležitosť. Dnes sa stalinovský duch obrodzuje a to nie je náhoda.“ 

Mnohí Rusi dnes napriek všetkému vidia Stalina z jeho kladnej stránky. Anglickej výskumníčke sa to veľmi nepáči  a je to pochopiteľné  prečo.

Pred 20 rokmi socialistický tábor zmätene pozoroval pád Sovietskeho zväzu a mnohí  sa obávali, že nastali posledné dni Ruska. Teraz sú však tieto obavy už zbytočné.
V súčasnom Rusku sú silné tradície imperátorskej minulosti, veľký význam majú aj gény stalinovského režimu. Rusko sa obrodzuje  a „demokracia“ ho nedonúti slepo milovať západné hodnoty. Sovietsky zväz sa rozpadol, čas to potvrdil, ale o osud Ruska sa už netreba obávať.


Zdroj: Nanfeng Chuang, inosmi.ru

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk

Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti  s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toho varovanie na konci každého článku.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Dušan Novotný   |   2009-12-03  (23:02)
64%  
mínus plus
   Ja sa však o Rusko trochu obávam a tento môj strach o najväčšiu slovanskú krajinu plynie aj zo skutočností, o ktorých sa príliš nehovorí. Myslím, že evidentná snaha západu o rozbitie Ruska je čitateľná a podľa "rozdeľuj a panuj" pokračujú vo svojej tajnej dlhodobej stratégii rozloženia krajiny či už z vonku alebo z vnútra. Dôkazom sú pre mňa štedro podporované separatistické teroristické skupiny v Čečensku a iných oblastiach. Akékoľvek snahy o diskreditáciu či už stalinského alebo putinovského Ruska ukazajú to čo im leží v žalúdku. A tým dôvodom nespavosti určitých záujmových skupín na západe je práve Rusko silne integrálne a ekonomicky zdatné.
Obyvatelia Ruska majú byť nepochybne na čo hrdí a dôvod na to im nedávajú Stalinove vraždy, ale zmobilizovanie všetkých posledných síl, ako aj víťazstvo Veľkej vlasteneckej vojny. Myslím, že v čase keď mladému človeku neostalo nič len matka Rus, za ktorú sa s hrdosťou postavil a keď už popolom ľahol aj posledný dom v Stalingrade bolo jasné, že niet cesty späť. Z tohto hľadiska nevnímam osobu spomínaného tvrdého vodcu Ruska o nič zločinnejšieho ako osobu francúzskeho hrdinu Napoleona, ktorý svojou dobyvačnou politikou naprieč celou Európou plienil všetko čo mu stálo v ceste za naplnením svojho sna. Išlo navyše o vojnu nie obrannú, ale imperiálnu-dobyvačnú.
Vnímam preto túto snahu o vyčistenie ruskej histórie ako ďalší z krokov smerujúcich k vymazaniu identity národa ako aj snahu o vymazanie alebo úplnú diskreditáciu ľudí, ktorí sú ešte stále väčšinou národa pozitívne vnímaní. Týmto sa nehlásim ani k jednému zo zločinov, ktorých sa táto kontroverzná no nepochybne významná osoba dopustila, ale myslím, že udalosti a rozhodnutia nemožno chápať bez snahy o poznanie širšieho kontextu udalostí. To platí zvlášť v prípade "nepochopeného" Ruska, ktoré si neosvojilo všetky prvky západného typu spravovania spoločnosti a neprepadlo duchovnej degradácii.
Niekedy sa nemôžem ubrániť pocitu, že práve tento fakt je najväčsím tŕňom v oku západu, ktorý by Rusko nielenže najradšej videl na kolenách, ale nemá ani predpoklad (a možno ani snahu) túto slovanskú krajinu pochopiť.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |