Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
O 15 rokov sa zrejme začne malá doba ľadová - chelemendik.sk

 

O 15 rokov sa zrejme začne malá doba ľadová

2020-05-26  (14:08)

 - O 15 rokov sa zrejme začne malá doba ľadová

17.8.2015

Medzinárodná skupina vedcov tvrdí, že o 15 rokov sa na Zemi môže zopakovať malá doba ľadová. Bude sa podobať na tú, ktorá sa udiala medzi rokmi 1645 a 1715. Vtedy v Európe a v Severnej Amerike boli veľmi  studené zimy, zamŕzala voda v Temži a  v Dunaji  a rieke Moskva bola pokrytá ľadom každého pol roka, sneh ležal na niektorých rovinách celý rok.

Správa vedcov bola predstavená na konferencii Kráľovského astronomického spolku v meste   городе Llandudno (Wales), а teraz sa pripravuje na uverejnenie v časopise Nature, píše Rossijskaja gazeta.

Správa vyvolala búrlivé reakcie na celom svete, čo  nie je prekvapivé. Vedci išli proti prúdu, proti svetovej verejnej mienky. Napríklad, prezident USA Barack Obama nedávno označil za hlavný problém ľudstva globálne oteplenie. 

Prebieha aktívna príprava na  Celosvetovú konferenciu o podnebí, ktorá sa bude konať na konci roka v Paríži. Všetky krajiny budú musieť si zobrať seriózne záväzky znížiť emisiu oxidu uhličitého. Drvivá väčšina vedcov, vrátane tých, ktorí ešte nedávno pochybovali o negatívnom vplyve človeka na podnebie, zmenila názor a vyjadrujú sa v prospech prudkého zníženia emisií. Všetko  to bude stáť obrovské sumy. Iná  možnosť ako zastaviť klimatické  katastrofy neexistuje. 

Tvrdenia o tom, že súčasné oteplenie môže byť iba ďalším v poradí prírodným cyklom, už viac neznejú. Pripomeňme, že vedou je dokázané, že v dejinách bolo niekoľko období ako globálnych oteplení, tak aj globálnych ochladení.

Okrem toho, bolo zistené, že aktivita Slnka a škvrny na ňom majú cyklický charakter. Najznámejšie z nich sú: 11-ročný, 90-ročný a  300-400-ročný cyklus. Ani Maunderove minimá už tiež nie sú novinka, ale pritom mnohí vedci nevidia priamu spojitosť počtom škvŕn na Slnku a podnebím. Fenomén prelomu 17.-18. storočia sa považuje jednoducho za zhodu náhod. 

Mnohí vedci sa skepticky stavajú k prognózam podnebiaa podľa počtu škvŕn na Slnku, čo je pochopiteľné. Predovšetkým preto, lebo doteraz nie je jasný mechanizmus, prečo sa tam objavujú. Preto žiadne záruky toho, že predpovedanie podnebia podľa škvŕn bude presné neexistujú. Ako podotkol  jeden klimatológ, podobné  prognózy  pripomínajú šamanizmus  a veštenie, keďže sú založené výlučne na empirických údajoch a taktiež termínoch predchádzajúcich cyklov. 

Ale príroda nefunguje ako hodinky a často prináša prekvapenia. Čo sa, mimochodom, aj stalo s ďalším v poradí, 24, slnečným cyklom v ktorom teraz žijeme. Podľa všetkých štatistických údajov, má byť aktívny s veľkým počtov slnečných škvŕn. Čo aj predpovedala väčšina astrofyzikov. Táto prognóza však bola neúspešná. Slnko sa stalo mimoriadne pasívnym. 

Ako teraz začalo byť jasné, prognóza o slnečných škvrnách s viac-menej vysokou pravdepodobnosťou funguje maximálne jeden cyklus dopredu, preto sa aj stala chyba s 24. cyklom. Podľa slov jednej z autoriek senzačnej práce, kandidátky fyzikálno-matematických vied Jeleny Popovej, vedci objavili kritéria aktivity Slnka. Nie je to počet škvŕn na ňom, ale zmeny magnetického poľa hviezdy. Taktiež sa podarilo objasniť mechanizmus, prečo a ako sa mení aktivita hviezdy, prečo vznikajú také fenomény ako Maunderove minimá. V dôsledku toho sa vyjasnilo správanie Slnka ako v ďalekých dejinách, tak aj v budúcnosti.

Vytvorený model dokázal presne predpovedať, že v 24. cykle má yť práve pokles aktivity. Okrem toho, absolvoval kontrolu historickými údajmi, začínajúc od roku  1200.  a potom vedci vytvorili prognózu aktivity Slnka až do roku 3200.

Podľa slov Jeleny Popovej, analóg  Maunderovo minima s malou dobou ľadovou  bude v 26. cykle. Ak na prelome 17. a 18. storočia trval cca 60 rokov, súčasný začne v roku 2030 - 2040  a bude trvať nie viac ako 30 rokov. Najpravdepodobnejšie následky nebudú tak silné ako predchádzajúce minimum. Potom začne nové, 28. obdobie aktivity Slnka.

Odporcovia tejto hypotézy tvrdia, že zatiaľ neexistuje absolútne dokázaná spojitosť medzi aktivitou Slnka a podnebím. Existujú iba niektoré výskumy, ktoré poukazujú na takúto možnosť a taktiež niektoré historické príklady, konkrétne Maunderove minimá.  Ale chýbajú zjavné dôkazy, že za globálne oteplenie môže človek. Behom posledných 400 tisíc rokov bolo niekoľko  oteplení a ľadových dôb, keď na Zemi vôbec nebol človek. Objavil sa približne pred 60 tisícmi rokov a intenzívne  vypúšťať  oxid uhličitý začal iba pred sto rokmi. 

Zdroj: http://utro.ru/articles/2015/08/12/1252109.shtml


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |